Jeta në Athinë

Sheshi i Athinës

Atenas është një qytet simbolik, ai i lirisë, artit dhe demokracisë. Sot, ky qytet modern, plot jetë, u ofron vizitorëve të tij një mori atraksionesh, përfshirë muzeume, dyqane të ndryshme, qendra të mira kulturore, restorante, taverna, kisha, monumentos dhe ndërtesat e vjetra. As nuk mund të harrojmë jetën e natës që ofron kryeqyteti grek.

Në pjesën kontinentale të Athinës mund të gjejmë vende të tilla emblematike si ato të Epidaurus, Olimpi dhe Delfi, duke kaluar nëpër ishujt e tij pak a shumë të mëdhenj, duke filluar nga Santorini në Kretë, duke e bërë vendin jashtëzakonisht tipik dhe të ngrohtë në të njëjtën kohë. Atenas Ai konsiderohet qyteti tipik grek për historinë dhe mitet e tij. Pa harruar Pireun, portin e Athinës, që nga kohërat antike.

Pavarësisht nga e famshmja e saj monumentos dhe nga gjurmët e lashta, qyteti i Athinës është mikpritës dhe i gjallë. Ekziston një qarkullim i madh, kështu që ky qytet ndonjëherë është i jashtëzakonshëm. Athina kontribuon shumë në problemet e ndotje atmosferike nga të cilat vuan çdo ditë. Një pjesë në rritje e autobusëve punojnë me gaz natyror për automjetet.

Nga ana tjetër, kryeqyteti ka një mungesë të madhe të hapësirave të gjelbërta. Athinasit e kanë quajtur atë qyteti i çimentos. Atenas përballet me një problem serioz të bllokimeve të trafikut dhe ndotjes në të njëjtën kohë. Kryeqyteti kulturor i Greqisë, Athina është gjithashtu ilustrimi më i mirë i kësaj mungese të planifikim urbane.

Në çdo rast, zona urbane e Atenas ajo vazhdon të rritet, duke tërhequr gjithnjë e më shumë Grekë nga fshatrat dhe ishujt, pasi ata janë të izoluar shumicën e kohës. Ciudad modern Athina përfshin 54 rrethe. Në Greqi, kafeja luan një rol shumë të rëndësishëm në jetën shoqërore të Athinasve. Lëreni veten të ftohet të keni një kafe është një gjest mikpritjeje, por mbi të gjitha është një pretekst dhe një rast për të zhvilluar një bisedë. Grekëve thuhet se u duhet kohë për të jetuar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*