Plazhet më të mira në Athinë

Greqi është sinonim i plazheve, verës, pushimeve argëtuese ose shëtitjeve mes rrënojave arkeologjike. Gjëja e zakonshme është të njohësh kryeqytetin dhe pastaj të hidhesh në një nga ishujt e saj, por nëse nuk qëndrojmë në Athinë dhe rrethinat e saj ka edhe plazhe të shkëlqyera.

Pra, sot le të flasim për plazhet më të mira në Athinë.

Plazhet e Athinës

Athina laget nga ujërat e Deti Egje kështu që ne gjithashtu gjejmë plazhe të bukura dhe shumë më afër dorës sesa plazhet e ishujve. Nuk është se ata i zëvendësojnë ata, një pushim në Greqi do të ishte pak i çalë pa një udhëtim të vogël në ishujt, por nëse nuk keni kohë ose bëni vetëm një kalim nëpër kryeqytetin grek, këto plazhe do t'ju japin disa kënaqësi.

E vërteta është se plazhet pranë Atenas janë të shumta, dhe ka nga opsione luksoze dhe të organizuara mirë deri në plazhe të ngushta, me pak rërë dhe shumë pak njerëz. Në mënyrë ideale, eksploroni dhe Gjithçka do të varet nga koha e lirë që keni dhe sa mundeni ose doni të largoheni nga qendra e qytetit.

Për fat të mirë, nëse po pyesni për cilësia e ujit aq afër një qyteti të madh përgjigja është se ato janë shume mire, të paktën kështu thotë Agjencia Evropiane e Mjedisit.

Plazhet në bregdetin jugor të Athinës

Këto plazhe ata janë në anën tjetër të Atikës dhe ato janë ideale nëse nuk keni shumë kohë ose nuk keni makinë.  Në këto plazhe të jugut arrihet lehtë me taksi, autobus ose tramvaj. Të shohim, këtu është plazhi i Astirit, super luksoz.

La Plazhi i Astirit është një nga plazhet kryesore të Athinës. Shtë në lagjen elegante të Vouliagmeni dhe sigurisht që ka të gjitha shërbimet. Dua të them, ju mundeni shezllone me qira, çadra dhe madje edhe të gëzojnë të lidhjes WiFi. Dhe as shitja e ushqimit dhe pijeve nuk mungon. Sigurisht, nuk është një plazh i lirë dhe duhet të paguani hyrjen: 25 euro në javë, 40 euro në fundjavë, për të rritur.

Po, çmimi është i lartë dhe në fundjavat në sezon ka shumë njerëz, dhe ndoshta një shezlong ose një çadër nuk është në dispozicion. Mund të rezervoni paraprakisht, po, por është akoma e vështirë. Plazhi i Astirit ia vlen nëse ju pëlqen të shihni dhe të jeni mes njerëzve elegant dhe të lezetshëm. Hapet në 8 të mëngjesit dhe mbyllet në 9 të natës, por nëse qëndroni për darkë në restorant mund të qëndroni deri në mesnatë.

Një plazh tjetër është plazhi kavuri, në të njëjtën lagje të Vouliagmeni. Plazhi është një gadishull i pyllëzuar me pisha dhe shtëpi të shtrenjta. Ka disa shirita rëre dhe ju mund të notoni, megjithëse sektori më i popullarizuar është Megalo Kavouri, në perëndimin e largët, me çadra dhe shezlong për një tarifë por edhe zona falas.

Plazhi i Kavurit është rërë e artë dhe ka ujëra të qetë në det. Të shkosh atje nuk është e vështirë sepse mundesh merrni metronë për në stacionin Elliniko dhe prej andej autobusin 122. Për fat të mirë ai gjithashtu ka shitje të ushqimeve dhe pijeve.

El Liqeni Vouliagmeni Shtë një formacion i çuditshëm gjeologjik pranë detit dhe ka një plazh. Ujërat janë të kripuraAta vijnë nën rrymat nën mal, dhe në plazh ka shezlong dhe çadra. Niveli i ujit pranë bregut nuk është i thellë, por në anën tjetër ka thellësi të panjohura, prandaj bëni kujdes. Meqenëse është një liqen në përgjithësi, uji është pak më i ngrohtë sesa deti sezoni fiton popullaritet.

Ju keni në dispozicionin tuaj shumë komoditete, ka një bar plazhi shumë i përshtatshëm, i hapur gjatë gjithë ditës, dhoma zhveshje, dushe, qasje në karrocë dhe një restorant. Kur dielli bie pak dhe bëhet më i qetë, muzika fillon të luhet. Në përgjithësi, është një plazh më i qetë se ato të detit.

Nëse ju pëlqen të notoni në det atëherë plazhi juaj është Plazhi Thalassea. Shtë në periferi të Vulës, në jug të Athinës dhe ka shumë shërbime. Ju mund të merrni me qira një karrige dhe çadër me çmime të mira dhe në verë zakonisht ka festa dhe këngëtarë të njohur.

Gjatë ditëve të javës ju paguani një tarifë hyrëse prej 5 eurosh për kokë dhe 6 gjatë fundjavave. Ju mund të arrini atje me transport publik, ose duke marrë metro dhe duke zbritur në stacionin Elliniko dhe më pas duke marrë autobusin 122 ose duke marrë tramvajin në terminalin e tij është Asklipio Voulas.

La Plazhi Yabanaki Ndodhet në lagjen Varkiza dhe formon një lloj park teme sepse ofron më shumë sesa thjesht një plazh. Ka ushqim të shpejtë, kafe, pije, ushqim deti, ushqim tipik grek dhe mund ta praktikoni shumë sporte ujore, nga barka zbavitëse e bananes deri tek skijimi në ujë, rrëshqitje në ajër ose varkë me ajër.

Nga e hëna në të premte tarifa e hyrjes është 5 euro por tarifa përfshin një shezllon dhe çadër. Të Shtunën dhe të Dielën hyrja është 6 euro, por duhet të paguani edhe 5 euro shtesë për çadrën, përveç nëse hyni pas orës 7 e cila është falas.

Si arrini në këtë plazh? Ju mund të merrni metronë përsëri në stacionin Ellinko dhe prej andej autobusin 171 ose 122.

Nga ana e saj, Plazhi Edem është më i afërti me Athinën, midis rretheve të Alimos dhe Palio Faliro. Shtë një plazh i organizuar, me një shëtitje në bord që njerëzit të ecin përreth dhe kjo të çon në dy plazhe të tjera të vogla afër, një tabelë gjigande shahu dhe shërbime të ndryshme. Easyshtë e lehtë të arrish atje me tramvaj, duke zbritur në stacionin me të njëjtin emër.

Plazhet e juglindjes së Athinës, afër Sounio

Pika më jugore e gadishullit të Atikës është Sounio, ku është e bukura Tempulli i Poseidonit, kaq popullor në orët e mbrëmjes. Por derisa të arrini atje, në ato 35 kilometra vijë bregdetare, ka shumë plazhe. Po me të vërtetë, ju duhet një makinë për të arritur tek ata.

La Plazhi i Sounio Ka pamje të jashtëzakonshme të tempullit të famshëm, është një plazh i organizuar dhe ka shumë shërbime. Ka edhe sektorët publik dhe të lirë. Ujërat janë transparente, prandaj ia vlen të kaloni këtu një orë me makinë. Sigurisht, jini të kujdesshëm me kohën, sepse në sezonin e lartë të verës është e vështirë të parkosh në sektorin e makinave speciale. Më pas, ka taverna ku mund të hani peshk dhe prodhime deti.

La Plazhi Kape është e bukur dhe ka një pamje fantastike të Egjeut. Fundi i detit është bërë me guralecë të vegjël dhe ujëra të pastra. Sigurisht, ata shpejt fitojnë thellësi kështu që ju duhet të dini të notoni. Ndërsa ky plazh ka fituar famë vitet e fundit, zakonisht ka më shumë njerëz të Shtunave dhe të Dielave. A mund të blini ushqim dhe pije këtu? Ka një mensë, por nuk është gjithmonë e hapur, kështu që ju mund të dëshironi të sillni furnizimet tuaja.

Dhe së fundmi, nëse ju pëlqen të ecni lakuriq nëse ecni pak do të arrini një plazh tjetër, të voglin, i cili është vendi ku praktikohet. nudizëm.

La Plazhi i Asimakis Nuk është aq i njohur sa ai i mëparshmi, por nëse keni dashur të eksploroni pak tempullin pa qëndruar në plazhet më të afërta me të, ky është opsioni. Zakonisht nuk ka një audiencë të madhe, është rruga për në Lavrio nga Sounio, dhe ka shumë rërë. Po me të vërtetë, pa çadra, kështu që nëse nuk e keni mund të mos ju përshtatet.

Plazhi Asimakis ka një restorant dhe është një orë nga Athina.

Plazhet e Athinës juglindore pranë Maraton

Ky është një grup tjetër plazhesh në juglindje të Athinës dhe gjithashtu është e nevojshme të keni një makinë sepse në atë mënyrë arrini më shpejt dhe më lehtë. Beteja e famshme e Maratonës u zhvillua këtu, kështu që ju mund të kombinoni historinë dhe kohën e lirë.

Plazhi i parë në listë është Plazhi i Schinias, shumë, shumë e gjerë, mu në fund të një kënete që është një zonë e mbrojtur dhe një pyll me pisha, vetëm 3 kilometra nga Varri i Maraton Noti këtu është i bukur dhe ka disa taverna afër.

Plazhi ka pjesë që janë më të organizuara se të tjerat, kështu që ju mund të zgjidhni të jeni me pak a shumë njerëz. Nuk është lehtësisht i arritshëm nga transporti publik dhe me makinë zgjat 50 minuta.

La Plazhi Dikastika është një mundësi tjetër nëse jeni duke kërkuar diçka tjetër i përkohshëm dhe më pak i popullarizuar. Rightshtë afër plazhit Schinias dhe nuk ka rërë, por gurë. Shtë një destinacion i bukur, me shumë shtëpi elegante në lagjen me të njëjtin emër, por natyrisht, nuk ka çadra dhe shtrirja mund të jetë paksa e pakëndshme ...

Epo, deri më tani disa nga plazhet më të mira në Athinë, por sigurisht që nuk janë të vetmet. Ne gjithashtu mund të emërojë plazhet e Lagonissi, Varkiza, Glyfada, Akanthus, Legrena, Flisvos, Yabanaki, Krabo, Niriides ose limanet e bukura të Limanakia.

Për të shijuar Plazhet e Athinës mbani në mend se gjithmonë ka më pak njerëz gjatë ditëve të javës, diçka që si turistë mund ta përfitojmë mirë, që flamuri portokalli do të thotë që ka roje shpëtimi vetëm në kohë të caktuara dhe se flamuri i kuq do të thotë që nuk ka asnjë, që në plazhet me një marinë zakonisht ka korridore në ujë për notarët dhe anijet, Kini kujdes me këtë, dhe që midis korrikut dhe gushtit të ketë erëra të forta, kështu që mund të ketë edhe rryma të forta.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*