8 plazhe në botë që shkëlqejnë natën

SONY DSC

Kur të gjithë e pamë filmin Avatar disa vjet më parë, shumë prej nesh dëshirojnë për një moment që cilësimet fluoreshente që z. James Cameron na paraqiti në film të ekzistonin vërtet në Tokë. Në fakt, më shumë se një ndjekës i filmit kishte probleme serioze në trajtimin e faktit se, me të vërtetë, Pandora ishte një vend i trilluar dhe se xhunglat me ngjyra dhe peisazhet e tjerë të një gjeografie të caktuar ndoshta nuk mund të ekzistonin kurrë.

Sidoqoftë, nëse eksplorojmë disa plazhe në planetin tonë, që ndoshta askush nuk do të kishte guxuar t'i shikonte disa vjet më parë, ne do të gjejmë skenarë të ndikuar në kohën e duhur nga bioluminescence, një fenomen i shkaktuar nga një specie fitoplankton e përbërë nga mikroorganizma të quajtur dinoflagellates të cilat spërkasin shkëndija dhe drita blu në brigjet e Tokës, duke ngatërruar qiellin me yje me ato detare në muzg. Një spektakël që është i vështirë të mendohet kur bëhet fjalë për t'u nënshtruar tek çmenduritë e natyrës, por që është e mundur të shihet në periudha të caktuara të vitit, veçanërisht nëse merrni me vete ekskursione lokale në të njëjtin destinacion.

A doni të dini se cilat janë ato 8 plazhe në botë që shkëlqejnë natën?

Plazhi Vaadhoo (Maldive)

Plazhi më i famshëm bioluminescent në botë Ai shtrihet diku i fshehur në zemër të arkipelagut të Maldiveve dhe quhet Vaadhoo, një parajsë në të cilën më shumë se një turist ka dëshmuar ato valë të neonit blu nën qiellin me yje. Gjëja kurioze për këtë plazh qëndron në duart e disa vizitorëve të cilët, kur spërkasin ujin, lënë një gjurmë me shkëlqime blu që skuqen nga rëra, duke u kthyer në një pamje thjesht spektakolare. Më të famshmet në botën e plazheve që shkëlqejnë natën.

Shpella Blu (Maltë)

Evropa nuk i shpëton as efektit të bioluminescencës mesdhetari një nga zonat me praninë më të madhe të reflektimeve blu në periudha të caktuara të vitit në cepa të veçuar, me qasje disi më të ndërlikuar për turistët. Një nga shembujt më të mirë njihet si Shpella blu (ose Grotto blu) e vendosur në jug të ishujve maltezë, më specifikisht në afërsi të qytetit të Zurrieq.

Plazhi Torrey Pines (San Diego)

Gjatë muajve të verës, ky plazh, i famshëm gjithashtu për surfing ose kitesurf, është ideal për të guxuar të shikoni një vështrim të valëve elektrike blu që lindin rastësisht në mes të natës. Plazhi i Torres pishave Nuk është i vetmi rob i ndritshëm në Shtetet e Bashkuara Beach Manasquan, New Jersey, ose Navarre Beach, Florida dy plazhe të tjerë për të admiruar bioluminescence në gjigandin e Yankee. Në fakt, turizmi në Florida tashmë ka paralajmëruar se duke parë këtë fenomen në brigjet e tij lejon që peshqit të duken si qiftë në një qiell të errët. E mrekullueshme.

Gjiri i Mushkonjave (Porto Riko)

Në jug të ishullit Vieques, e cila i përket Porto Rikos, fsheh Mosquito Bay, një lagunë e famshme për bioluminescencën e saj është bërë tërheqja kryesore e natës për turistët në formën e ekskursione me kajak. Kohët e fundit, instalimi i pompave të përdorura për pastrimin e ujërave të zeza do të kishte shkaktuar pezullimin e kësaj shfaqjeje, e cila gjithashtu ndodh në lagunat e tjera të ishullit Porto Rikan. Por nuk është vendi i vetëm në Karaibe që i është nënshtruar biolumineshencës.

Laguna ndriçuese (Xhamajka)

Porto Riko nuk është eksponenti i vetëm i një bioluminescence që gjatë periudhës koloniale u konceptua si prania e djallit nga eksploruesit spanjollë që mbërritën në Botën e Re, duke qenë Xhamajka, më saktësisht Laguna Luminous e Trewalny, një zonë e famshme për vendndodhjen famullia më e rëndësishme. Vendi i madh i Bob Marley, një vend ku ujërat bëhen blu në periudha të caktuara të vitit.

Holbox (Meksikë)

Meksika është një tjetër nga ato vende në të cilat bioluminescence është e pranishme në pjesë të ndryshme të gjeografisë së saj, më spektakolare është ishulli Holbox, në Quintana Roo. Një ishull pothuajse i virgjër, plazhet e të cilit janë ngjyrosur me ngjyra blu dhe jeshile gjatë periudhave të ndryshme të vitit, veçanërisht gjatë sezonit të shirave, dhe i cili plotësohet nga Pikat kryesore shkëlqen si plazhet e Campeche ose laguna e Manialtepec, 15 kilometra nga Puerto Escondido.

Gjiri Toyama (Japoni)

© Blog dhe Udhëtim Blog

Në këtë gji të vendosur në Honshu, Japonia veriore, bioluminescence zhvillohet falë pamjes së të ashtuquajturës kallamar zjarrfikës, një specie që ngrihet në sipërfaqe nga marsi në qershor, duke projektuar të ashtuquajturit fosforë blu që vendosin trupin e tij, një efekt që shkakton që ujërat e këtij plazhi të të njollosen me flluska blu.

Liqenet Gippsland (Australi)

Fotografi Phil Hart kaloi disa net duke prowling Liqenet Gippsland, një grup kënetash kripë në kufi me Liqenin Victoria ndodhet në jug të Australisë. Një udhëtim që rezultoi në shembullin më të madh të bioluminescencës së dukshme në këto liqene në verën e vitit 2008, data në të cilën Hart përjetësoi këtë aparat fotografik blu me kamerën e tij.

Këto 8 plazhe në botë që shkëlqejnë natën Ata janë shembujt më të mirë të këtij efekti të quajtur bioluminescence që transferon hijeshinë e një skene të trillimeve shkencore në planetin tonë, në pritje të turistëve të patrembur në kërkim të këtyre sekreteve blu.

A guxoni të shkelni në këto ëndrra blu?

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

bool (e vërtetë)