Bëni një zhytje në një liqen rozë, Liqeni Hillier

Imazhi | Tapiceri me mur

Planet Earth është një vend magjepsës që nuk pushon së mahnituri. A e dini se në Australi ekziston një liqen, ujërat e të cilit janë rozë të ndritshme? Lakeshtë Liqeni Hillier, një pellg me origjinë misterioze në Ishullin e Mesëm, ishulli më i madh në arkipelagun Australian të La Recherche.

Hyrja në vendin ku ndodhet Liqeni Hillier nuk është e lehtë. Jo shumë njerëz kanë pasur mundësinë ta shohin atë personalisht sepse për arsye të mbrojtjes së mjedisit, më së shumti mund të fluturoni vetëm mbi ishull për të parë liqenin në bordin e një helikopteri që niset çdo ditë nga aeroporti i Esperance.

Nëse në të ardhmen do të dëshironit të bëni një udhëtim në Australi për të njohur peisazhet e saj të bukura, natyrën e saj dhe vendet aq unike sa Liqeni HillierAtëherë unë do t'ju tregoj në detaje gjithçka në lidhje me këtë lagunë të bukur rozë.

Çfarë është Liqeni Hillier?

Liqeni Hillier është një liqen i mrekullueshëm rozë bubblegum i gjatë 600 metra në Ishullin e Mesëm, ishulli më i madh në arkipelagun La Recherche në Australinë Perëndimore, në një zonë xhungle me qasje të vështirë. Ajo është bërë e famshme në botë për ngjyrën e veçantë të ujërave të saj, gjë që e bën atë shumë të paqëndrueshme. Një përvojë vizuale mahnitëse!

Imazhi | Shkoni Studioni Australinë

Kush e zbuloi liqenin Hillier?

Zbulimi i Liqenit Hillier në Australi bërë nga hartografi dhe navigatori britanik Matthew Flinders në shekullin XVIII. Një eksplorues i cili u bë i famshëm për të qenë i pari që shkoi rreth ishullit të madh të Australisë dhe i cili ishte autori i letërsisë së paçmuar të eksplorimit, shumica e saj kushtuar Oqeanisë. Një kontinent në brendësinë e të cilit janë disa nga kontrastet natyrore më ekstreme dhe të bukura në botë.

Si u zbulua Liqeni Hillier?

Në ditën e ekspeditës në ishullin e Mesëm, Flinders vendosi të ngjitej në majën më të lartë në mënyrë që ai të mund të skanonte përreth. Ishte atëherë që ai u mahnit me atë imazh të pabesueshëm që u shfaq para syve të tij: atë të një liqeni të madh rozë të ndritshëm të rrethuar me rërë dhe xhungël.

Një eksplorues tjetër i guximshëm, John Thistle kapiteni i anijes së ekspeditës, nuk hezitoi të afrohej vetë liqenit për të parë nëse ajo që ai kishte parë ishte e vërtetë apo një efekt optik. Kur iu afrua, ai mori një befasi të madhe dhe nuk hezitoi ta bënte merrni një mostër uji nga Liqeni Hillier për t'ia treguar atë pjesës tjetër të shokëve tuaj. Ajo ende mbante ngjyrën e saj të pagabueshme rozë bubblegum edhe jashtë liqenit. Çfarë mund të thotë?

Imazhi | Shkoni Studioni Australinë

Pse uji në Liqenin Hillier është rozë?

Isshtë misteri i madh i Liqenit Hillier që Askush nuk ka qenë në gjendje të zbulojë 100% është arsyeja pse ujërat e saj janë rozë. Shumica e studiuesve mendojnë se pellgu ka këtë nuancë për shkak të baktereve që janë në kore të kripës. Të tjerë sugjerojnë që shkaku është përzierja e Halobactoria dhe Dunaliella salina. Në këtë drejtim ende nuk ka konsensus shkencor kështu që arsyet mbeten enigmë.

Si ta vizitoni liqenin Hillier?

Thoshte që Liqeni Hillier ndodhet në Ishullin e Mesëm, ishulli më i madh në arkipelagun Australian të La Recherche. Meqenëse hyrja është shumë e komplikuar, Vizita në këtë liqen mund të bëhet vetëm duke fluturuar mbi zonë me helikopter nga aeroporti i Esperance. Shtë një aktivitet i shtrenjtë, por edhe mjaft përvojë.

Liqene të tjerë unikë në botë

Imazhi | Rauletemunoz për Wikipedia

Liqenet si Michigan, Titicaca, Tanganyika, Victoria ose Baikal janë disa nga liqenet më të njohura në botë.

Sidoqoftë, në të gjitha kontinentet ka përqendrime të tjera më pak të njohura të ujit që gjithashtu shkëlqejnë me dritën e tyre falë veçorive të tyre origjinale, ose për shkak të përbërjes së ujërave të tyre, veprimit të temperaturave të larta mbi to ose organizmave që banojnë në to. Kështu, Rreth planetit ka liqene të bukura me ngjyra të ndryshme që ia vlen të vizitohen.

Liqeni i Klikos (Spanjë)

Në Spanjë ekziston edhe një liqen shumë i veçantë i ngjashëm me Hillier por ujërat e saj nuk janë të ndritshëm rozë, por jeshile smerald. Njihet si Liqeni i Clicos dhe ndodhet në bregun perëndimor të qytetit Yaiza (Tenerife) brenda parkut natyror të Los Volcanes.

Ajo që e bën unike këtë lagunë është ngjyra e gjelbër e ujërave të saj për shkak të pranisë së një numri të madh të organizmave bimorë në pezull. Liqeni i Klikos ndahet nga deti nga një plazh me rërë dhe të lidhur me të nga çarje nëntokësore. Shtë një zonë e mbrojtur kështu që noti nuk lejohet.

Liqenet Kelimutu (Indonezi)

Në Indonezi ekziston një vend i njohur si ishulli i Flores ku Vullkani Kelimutu, e cila ka tre liqene ujërat e të cilave ndryshojnë ngjyrën: nga bruzja në të kuqe përmes blu të errët dhe kafe. E pabesueshme e vërtetë? Isshtë një fenomen që ia vlen të shihet që ndodh për shkak të kombinimit të gazrave dhe avujve që dalin nga brendësia e vullkanit dhe prodhojnë reaksione të ndryshme kimike kur temperaturat janë të larta.

Pavarësisht se ishte një vullkan aktiv, shpërthimi i fundit i Kelimutu ishte në 1968. Në fund të shekullit të XNUMX-të, mjedisi i tij u shpall park kombëtar në Indonezi.

Liqeni Moraine (Kanada)

E vendosur në Parkun Kombëtar të Alberta's Banff është Liqeni Moraine, një lagunë e bukur me origjinë akullnajore, ujërat blu intensivë të së cilës vijnë nga shkrirja.

Mjedisi i tij natyror është absolutisht mbresëlënës pasi është i rrethuar nga majat kolosale të Shkëmbinjve në Luginën e Dhjetë Majave. Me këto letra kredenciale, turma alpinistësh dynden në liqenin Moraine për të parë pamjet. Ujërat e tij shkëlqejnë me më shumë intensitet gjatë ditës, kur rrezet e diellit godasin liqenin direkt kështu është e këshillueshme që të shkoni gjëja e parë në mëngjes për ta parë atë, kur uji duket më transparent dhe pasqyron peizazhin e bukur në të cilin është përshtatur.

Përveç të liqen moraineNë të njëjtin Park Kombëtar Banff janë liqenet Peyton dhe Louise, gjithashtu të bukura.

Liqeni Natron (Tanzani)

E vendosur në kufirin midis Tanzanisë dhe Kenisë, Liqeni Natron Isshtë një liqen me ujë të kripur pa dalje në det, mbi Luginën e Great Rift. Për shkak të karbonatit të natriumit dhe përbërjeve të tjera minerale që derdhen në liqen nga malet përreth, ujërat e tij alkalikë kanë një pH të pabesueshëm prej 10.5 për shkak të karbonatit të natriumit dhe përbërjeve të tjera minerale.

Isshtë një ujë i tillë kaustik sa mund të shkaktojë djegie shumë serioze në sytë dhe lëkurën e kafshëve që i afrohen, të cilat mund të vdesin nga helmimi. Kështu, liqeni Natron është ngritur me titullin më i vdekshmi në vend.

Por në lidhje me pamjen e saj të jashtme, kjo lagunë merr një ngjyrë unike të kuqe ose rozë, ndonjëherë edhe portokalli në zonat e poshtme, për shkak të mikroorganizmave që jetojnë në koren e krijuar nga kripa alkaline. E mahnitshme!


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*