Bujqësia në Australi

Një nga vendet më të rëndësishme në Oqeani është Australia, një tokë e largët që sot shfaqet si një destinacion pothuajse pa Covid, ku jeta është si më parë. Ose pothuajse. Por çfarë dimë për Australinë? Ne mund të fillojmë duke imagjinuar se me një hapësirë ​​të tillë toke bujqësia në Australi është e rëndësishme.

Dhe kështu është, bujqësia dhe njeriu kanë qenë të lidhura ngushtë që nga fillimi i kohës, dhe në rastin e Australisë, që nga koha e kolonizimit të saj nga Mbretëria e Bashkuar. Por cilat lloje të të korrave janë atje, ku janë arat, ku eksportohen? E gjithë kjo sot, në artikullin tonë Absolut Travel.

Australi

Siç thamë më lart, bujqësia është një aktivitet shumë i rëndësishëm në zhvillimin e vendeve si Australia, ku shtrirja e tokës është gjigante. Këtu, tradicionalisht, ajo ka dominuar gruri dhe bagëtia Dhe kështu është ende sot, në shekullin e XNUMX-të.

Është e vërtetë se shumica e terrenit Australian është e thatë, por jo të gjithë, dhe australianët janë përpjekur të instalojnë sistemet e ujitjes të rëndësishme që luftojnë tharjen natyrore të tokës nga dita në ditë. Vendi ka më shumë se shtatë milion kilometra katrorë sipërfaqe, midis maleve, shkretëtirave, plazheve tropikale dhe kripërave.

Bujqësia në Australi

Çfarë rritet në Australi? kryesisht grurë dhe elb, kallam sheqeri, lupina (është prodhuesi kryesor në të gjithë botën), qiqra (është e dyta në botë), canola, rrushi dhe në një masë më të vogël gjithashtu kultivon oriz, misër, agrume dhe fruta të tjera.

Por le të shohim, produktet kryesore të bujqësisë Australiane janë gruri, elbi dhe kallami i sheqerit. Ata e ndjekin atë në çështjet bujqësore bagëti, bagëti dhe bagëti, dhe derivatet e tij si produktet e qumështit ose leshi, mishi i qengjit, frutat dhe perimet. Gruri po udhëheq dhe rritet në të gjitha shtetet, megjithëse ka "rripa gruri" në juglindje dhe jugperëndim të vendit. Por në kontrast me konkurrentët e tij në hemisferën jugore, vendi nuk ka dimra standarde ose burime, kështu që prodhimi i tij është i përqendruar në grurë të bardhë (për bukë dhe makarona) dhe nuk prodhon kokrra të kuqe.

Ajo mbillet në dimër, maj, qershor dhe korrik dhe vjelja fillon në Queensland në shtator ose tetor dhe përfundon në Victoria dhe Australinë Jugore Perëndimore në Janar. Prodhimi është shumë i mekanizuar dhe kultivimi i drithërave shkon dorë për dore me rritjen e bagëtive dhe kultivimin e elbit dhe drithërave të tjerë. Të dyja gjërat funksionojnë në të njëjtën qendër bujqësore.

Drithërat, farërat vajore dhe bishtajoret prodhohen në një shkallë të gjerë, si për konsum njerëzor, ashtu edhe për të ushqyer bagëtinë e zakonshme. Kallami i sheqerit rritet në tropikët dhe është gjithashtu e rëndësishme në ekonominë kombëtare, por si nuk subvencionohet (si në Evropë apo Amerikë), është shumë e vështirë për të që të konkurrojë, për shembull, industrinë braziliane të sheqerit, e cila e mposht atë me shumë në konkurs.

Kultivimi i kallamit është shumë i rëndësishëm në bregdetin e Queensland dhe në veri të Uellsit të Ri Jugor ose në zonën e ujitur artificialisht të Australisë Perëndimore. Pothuajse nuk ka punë manuale, gjithçka është shumë e mekanizuar, që nga mbjellja te korrja dhe bluarja.

Mishi është një klasik i Australisë edhe pse i tij bagëti Nuk është aq i famshëm sa Argjentinasi ose aq i shitur sa Braziliani, për shembull. Por duhet thënë që është eksportuesi i dytë i mishit pas Brazilit. Në të gjitha shtetet e Australisë bagëtia rritet dhe në thelb varet nga tregu i jashtëm sepse gati 60% e prodhimit eksportohet, veçanërisht Japonia, Korea dhe Shtetet e Bashkuara.

Para ardhjes së evropianëve në Australi nuk kishte pasur ndonjë fitues këtu. Ishin britanikët ata që sollën disa gara Hereford, Aberdeen Angus ose Bos taurus e cila në fund të fundit është ajo që mbizotëroi. Sot ka shumë ankesa kundër këtij aktiviteti, pasi në të gjithë botën flitet për uljen e konsumit të mishit, të qenit vegjetarian, mizori ndaj kafshëve dhe ngrohje globale për shkak të jashtëqitjeve të kafshëve, por gjithçka mbetet e njëjtë.

Dhe çfarë lidhje me delet? Në vitet 70 të shekullit XX numri i bagëtive ishte shumë i madh, por që nga ajo kohë ajo filloi të zvogëlohej dhe sot është një e treta e asaj që ishte në atë kohë. Akoma Australia mbetet lider botëror në prodhimin e leshit merino. Dhe se ka gjithnjë e më pak prodhues të bagëtive dhe më shumë fermerë që kombinojnë bagëtinë me drithëra.

Ullinjtë janë kultivuar në Australi që nga shekulli i XNUMX-të. Pemët e para të ullirit u mbollën në Moreton Bay, në Queensland, në një burg (mos harroni se origjina e vendit do të jetë një koloni penale). Nga mesi i shekullit të XNUMX-të kishte mijëra hektarë me ullishte dhe kështu ato u rritën me kalimin e kohës. Sot eksportohet në Shtetet e Bashkuara, Evropë, Kinë, Japoni dhe Zelandën e Re. Kur kinezët filluan të konsumojnë më shumë vaj ulliri ata filluan të investojnë në Australi kështu që duket se prodhimi do të rritet.

edhe rritet pambuku dhe siç thamë më parë, oriz, duhan, fruta tropikale, misër, melek… Dhe po, rrush për prodhimi i verës. Vreshtaria përjetoi një lulëzim në vitet 90 dhe pothuajse gjysma e prodhimit u eksportua në Mbretërinë e Bashkuar dhe në një masë shumë më të vogël në Zelandën e Re, Kanada, Shtetet e Bashkuara dhe Gjermania.

Më në fund, duhet thënë se qeveria Australiane është shumë e përfshirë në të gjitha aktivitetet rurale: nga nxitja që u dha pionierëve të parë në punën e tokës, kalimi nëpër aktivitete të ndryshme kërkimore që bën ose shërbimet arsimore dhe shëndetësore që ofron, te organizimi i tregut kombëtar dhe ndërkombëtar, kontrolli i çmimeve, subvencionet etj. në

Kinemaja Australiane ka disa filma që pasqyrojnë këtë lidhje intensive të njerëzve me tokën. Nëse më kujtohet më kujtohet seriali televiziv Zogu këndon para se të vdesë, në të cilën zonja e dashuruar me priftin ishte pronare e një fermë të gjerë dhe të pasur; gjithashtu Australi, filmi me protagonist Nicole Kidman që flet për prodhuesit e bagëtive; ose disa seri të tjera protagonistët e të cilave u kushtohen aktiviteteve bujqësore. Vajzat e McLeod, për shembull.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1.   fermin sanxhez ramiirez dijo

    merrni një urim të veçantë nga një qytetar i një komuniteti fshatar në rrethin e provincës condormarca të departamentit të lirisë bolivar, vendi Peru. urimet e mia për shkallën e kulturës për të gjithë qytetarët e saj, teknologjinë, potencialin e të pasurit tokë pjellore të ujit të përshtatshme për bujqësi dhe blegtori. Nëse mund t'ju kërkoj disa video zbatimi i soder i teknologjisë në bujqësi dhe blegtori, shpresoj se mund të komunikoj me njerëz nga ana tjetër e tokës sonë. Faleminderit mirupafshim shihemi së shpejti

  2.   i furishëm dijo

    bujqësia është shumë interesante dhe unë qëndroj qartë hahahahaha

  3.   Felipe Antonio Zatarain Beltrán dijo

    Jam i interesuar të di për teknikizimin e rretheve ujitëse, veçanërisht atë të kanaleve (portave të automatizuara)