Duke ditur se si australianët përshëndesin njëri-tjetrin

Imazhi | Pixabay

Nëse në pushimet tuaja të rradhës dëshironi të bëni një udhëtim në Australi ose dëshironi të shkoni për të studiuar në këtë vend, një nga aspektet që duhet të dini për t'iu përshtatur shpejt jetës janë zakonet dhe zakonet e tij të përditshme.

Për disa njerëz që jetojnë në një vend të ri mund të shkaktojnë tronditje kulturore, veçanërisht pasi mësohen me mjedisin e tyre të ri. Për të jetuar në një shoqëri si ajo e Australisë ka disa gjëra që mund të bësh, të cilat do të të ndihmojnë të përshtatesh sa më shpejt dhe të ndihesh si një peshk në ujë.

Në kontaktin e parë me vendasit, ose për të kërkuar udhëzime ose ndonjë lloj informacioni, do t'ju duhet t'i përshëndetni ata dhe të prezantoheni në mënyrë të përshtatshme. Për këtë arsye, në këtë artikull ne do të mësojmë se si Australianët përshëndesin njëri-tjetrin.

Si janë australianët?

Të njohur gjithashtu si "Aussies", Australianët janë përgjithësisht të përzemërt, të sinqertë, gazmorë dhe joformalë në marrëdhëniet e tyre. Ata gëzojnë një nivel të mirë arsimor, i cili përkthehet në mundësi të bollshme pune dhe një cilësi të lartë të jetës. Kjo e fundit pasqyrohet në karakterin e tyre miqësor, të hapur dhe të relaksuar.

Australianët janë njerëz të thjeshtë që vlerësojnë shumë përpjekjen dhe punën e palodhur, pa bërë dallim midis klasave shoqërore. Ata karakterizohen nga mendja e tyre e hapur, respekti për kulturat e tjera dhe mikpritja e tyre ndaj të huajve. Me pak fjalë, Australianët janë njerëz të ngrohtë, të afërt dhe miqësorë.

Si është përshëndetja në Australi?

Kur flasim për mënyrën e përshëndetjes në Australi, duhet të marrim parasysh kontekstin në të cilin ndodh ajo takim që fillon një bisedë. Me fjalë të tjera, një mbledhje joformale e familjes ose miqve nuk është e njëjtë me një takim pune më zyrtar.

Për shembull, Australianët në mesin e miqve përshëndesin njëri-tjetrin në një mënyrë të dashur: me një puthje në faqe ose me një përqafim të shkurtër. Tani, qoftë një takim biznesi apo universiteti, australianët përshëndesin njëri-tjetrin me edukatë dhe zyrtarisht me një shtrëngim duarsh të shkurtër dhe një buzëqeshje.

Sipas zakonit Australian dhe si në shumë vende të tjera, përshëndetjet duhet të bëhen në fillim dhe në fund të një takimi, si dhe të gjithë mysafirët që mund të vijnë gjatë takimit.

Përveç kësaj, Australianët shpesh u drejtohen njerëzve të tjerë duke përdorur emrat e tyre edhe në takimin e parë, kështu që është e rëndësishme që ju të mësoni përmendësh emrat e bashkëbiseduesve tuaj kur ata t'ju prezantohen. Alsoshtë gjithashtu thelbësore të krijoni kontakt me sy kur përshëndetni personin tjetër. Kjo është një shenjë respekti dhe gjithashtu tregon që ju po i kushtoni vëmendje dhe po dëgjoni atë që thotë personi tjetër.

Imazhi | Pixabay

Cilat formula përdoren për të përshëndetur në Australi?

 • G'day: Forma e shkurtuar e "Good day" është formula më e zakonshme dhe joformale për përshëndetjen e njëri-tjetrit dhe shqiptohet si "gidday". Mund të përdoret si për ditën ashtu edhe për natën.
 • "Ow ya goin 'mate?": Formulashtë formula e shkurtuar e së mirënjohurës "Si po shkon shoqja?" qe do te thote si jeni
 • "Cheerio": Përdoret për të thënë lamtumirë.
 • "Cya This Arvo": Siç do ta shihni, australianët duan të shkurtojnë fjalët. Kjo formulë do të thotë "Shihemi këtë pasdite". Ata përdorin shprehjen arvo për t'iu referuar pasdites në të gjitha situatat.
 • "Hooroo": Do të thotë të shihemi më vonë.
 • "Toodle-oo": Një tjetër mënyrë për të thënë lamtumirë.
 • "Mirëmëngjes Mirëmëngjesi.
 • "Mirëmëngjesi": Mirëmëngjesi.
 • "Mirëmbrëma": Mirëmbrëma.
 • "Natën e mirë Natën e mirë.
 • "Gëzohem që u njoha": Gëzohem që u njoha.
 • "Goodshtë mirë të të shoh": Jam i lumtur që të shoh.
 • Brohoritje: Faleminderit
 • «Ta»: Faleminderit.

Si janë prezantimet?

Kur bëhet fjalë për paraqitjen e burrave dhe grave në një kontekst zyrtar, shprehjet "Señor", "Señora" dhe "Señorita" përdoren duke qenë "Mr.", "Mrs." dhe "Miss" shprehjet e tyre përkatëse në anglisht.

Nëse është një prezantim joformal midis një grupi miqsh, mund të përdoren shprehje të tilla si "Ky është shoku im Peter" (ai është shoku im Peter) ose "Kjo është shoqja ime e punës Ann" (ajo është Ana, bashkëpunëtorja ime).

Si e përshëndesin australianët njëri-tjetrin në një aheng?

Ju mund të përdorni ndonjë nga formulat që unë kam treguar në paragrafët e mëparshëm. Sidoqoftë, duhet të kihet parasysh se nëse jeni i ftuar në një mbrëmje ose Barbecue është zakon që ju të sillni diçka për të pirë (për shembull birrë, verë ose pije freskuese) për kënaqësinë e grupit dhe tuajin.

Gjithashtu, në Australi konsiderohet sjellje e mirë për të kontaktuar nikoqirin e partisë për të parë nëse ata kanë nevojë apo duan që ju të sillni ndonjë gjë tjetër. Nga ana tjetër, nëse jeni i ftuar për darkë në shtëpinë e dikujt, është zakon të sillni një dhuratë tek mikpritësi kur të mbërrini, të tilla si një buqetë me lule, një kuti me çokollata ose një shishe verë.

Mënyra të tjera për të përshëndetur në vendet e Komonuelthit

Imazhi | Pixabay

Komonuelthi është një shoqatë vullnetare e më shumë se pesëdhjetë vendeve me lidhje kulturore, historike dhe kulturore, shumë prej tyre janë anglishtja gjuha zyrtare.

Megjithëse secili vend ka sistemin e tij politik dhe është i pavarur, disa të tilla si Australia ose Kanada vazhdojnë të mbajnë një lidhje me monarkinë britanike. Atëherë, si përshëndeteni në vendet anëtare të Komonuelthit si Kanadaja ose Anglia?

Kanadë

Kanadezët janë një nga njerëzit më miqësorë në botë, që përkthehet në përshëndetjet që ata përdorin për të bashkëvepruar me të tjerët.

Për shembull, në Quebec urimi më i përdorur është "Bonjour" dhe "Ça va?" ndërsa në Maritimes njerëzit përshëndesin njëri-tjetrin me një "Përshëndetje" ose "Përshëndetje" të thjeshtë të ndjekur nga një miqësore "How ya 'doin'?" Nga ana tjetër, Ontario dhe Toronto gjithashtu përdorin formula të ngjashme.

Thuhet se Alberta dhe Saskatchewan janë vendi ku jetojnë njerëzit më miqësorë në vend dhe ju gjithmonë do të gjeni njerëz të gatshëm të bisedojnë ndryshe nga qytetet e mëdha ku njerëzit zakonisht nxitojnë më shumë.

Inglaterra

Mënyra më e zakonshme që anglezët përdorin për të përshëndetur njëri-tjetrin është shtrëngimi i duarve dhe është e zakonshme ta zbatosh atë në praktikë kur dikush prezantohet me një person tjetër ose para se të fillojë një takim në botën e biznesit.

Zakonisht përshëndetet vetëm me një puthje në njërën nga faqet kur bashkëbiseduesit janë miq ose të njohur dhe ka dashuri midis tyre. Ndryshe nga vendet si Spanja, nuk është gjëja më e zakonshme të përshëndetesh gjithmonë me një puthje.

Mënyra të tjera për të përshëndetur janë:

 • "Përshëndetje ose Përshëndetje": Do të thotë "përshëndetje".
 • "Mirëmëngjes Mirëmëngjesi.
 • "Mirëmëngjesi": Mirëmëngjesi.
 • "Mirëmbrëma": Mirëmbrëma.
 • "Natën e mirë Natën e mirë.
 • "Si ia del?": Do të thotë se si je dhe thuhet zakonisht në kontekste zyrtare të shoqëruara me një shtrëngim duarsh.
 • "Si jeni?": Do të thotë gjithashtu "si jeni" por përdoret në situata më informale. Zakonisht përgjigjet me "Unë jam mirë faleminderit, dhe ju?" që do të thotë "Unë jam mirë, faleminderit, dhe ju?"
 • "Gëzohem që u njoha": Kjo frazë do të thotë "bukur që u njoha" dhe shpesh flitet ndërsa shtrëngoni duart. Zakonisht përgjigjet me "bukur të takoj edhe ty" (bukur që të takova edhe ty) dhe thuhet shpesh ndërsa shtrëngon duart.
 • "I kënaqur që u njoha": isshtë një formulë tjetër për të shprehur se dikush është i kënaqur që takon një person tjetër. Për t'iu përgjigjur, "shumë" shtohet në fund të fjalisë si në rastin e mëparshëm.

Përdorni këto këshilla të vogla në takimet tuaja të ardhshme në vendin e oqeanit dhe do të përshëndeteni si një "Aussie" e vërtetë!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1.   steven dijo

  ato carepenis përshëndetur njëri-tjetrin si një homoseksual dhe thith burrat karin dhe gra Fart dhe qesh gay dhe kap ass dhe tits e tyre dhe gisht ass tyre për 3000 orë masturbating dhe fundi i shitdddddddddddddddddddaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

  1.    steven dijo

   pedo