Darling and Murray: Lumenjtë e Mëdhenj Australianë

Këtë herë do të takohemi 2 lumenj australianë që janë shumë të rëndësishme brenda kontinentit. Le të shkojmë së pari me një nga lumenjtë më të gjatë në kontinentin oqeanik (dhe një nga më të gjatë në Australi) Ne i referohemi Lumi i dashur, e vendosur në veri të Uells i ri i Jugut me një rrjedhë uji me një gjatësi prej 2.450 kilometrash derisa të arrijë në bashkimin e tij me lumin Murray në Wentworth.

lumenjve3

Lumi Darling ngrihet pranë rajonit Bourke si pjesë e bashkimit të lumenjve Culgoa dhe Barwon, përrenj që vijnë nga malet e Queensland jugor. Vetë, Sistemi Murray-Darling kolektivisht është një nga më të mëdhatë në botë dhe përmban ujërat e të gjithë Uellsit të Ri Jugor, pjesën më të madhe të Victoria veriore dhe Queensland jugore dhe pjesë të Australisë së Jugut. Pa dyshim, lumi Darling është shumë i rëndësishëm për jetën e përbashkët dhe natyrore të Australisë.

lumenjve4

Si vazhdim i lumit Darling në bashkim mund të gjejmë Murray, një lumë që ngrihet në zonën e quajtur Vargu i Madh i Ndarjes me një lartësi prej 1.800 metrash, në majën e Alpeve Australiane, dhe zbret derisa të derdhet në Oqeanin Indian. Brenda 2 tuaj.530 kilometra në gjatësiDuke qenë lumi i dytë më i madh në kontinent, ai përshkon të gjithë juglindjen e territorit Australian. Përgjatë rrugës së saj ajo formon shumë gjarpërime dhe shërben si një kufi midis shteteve të Victoria dhe Uellsit të Ri Jugor. Gjatë gjithë udhëtimit të saj, ajo ndihmon punën bujqësore përveç prezantimit të florës dhe faunës së pasur përreth, duke u bërë kështu një atraksion i shkëlqyeshëm turistik ku mund të gjeni shumë anije.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1.   Meilyn dijo

    duhet të keni një fotografi se ku ndodhet në kontinentin tuaj

  2.   balë dijo

    Epo, oc killa occ Unë nuk jam i interesuar