Mjedisi në Australi

Ambienti në Australi është shumë i larmishëm dhe jashtëzakonisht i pasur. Mbani në mend se ne po flasim për një vend gjigant me gati tetë milion kilometra katrorë, më shumë se pesëmbëdhjetë herë më e madhe se Spanja. Në fakt, është i gjashti për nga madhësia në botë.

Për këtë arsye, të flasësh për mjedisin në Australi do të thotë të flasësh për një larmi të madhe, për një numër të rëndësishëm të specieve bimore dhe, mbi të gjitha, për një faunë që ka kafshë unike në botë. Nëse doni të dini pak më shumë për këtë territor të mrekullueshëm, ju ftojmë të vazhdoni leximin.

Si është mjedisi në Australi?

Përkundër gjithçkaje, shumë Australi është gjysmë e thatë dhe e shkretë. Sidoqoftë, ekziston një larmi e madhe e habitateve që variojnë nga pyjet tropikale lart heaths të tipit alpin dhe se ato janë rezultat i llojeve të ndryshme të klimave.

E gjithë kjo së bashku me izolimin laik të territorit të saj, ka çuar në një pjesë të madhe të florës dhe faunës së saj endemike. Siç e dini, ky koncept do të thotë se ata janë në atë zonë, por askund tjetër në botë. Në mënyrë të veçantë, më shumë se tetëdhjetë përqind e bimëve dhe gjitarëve të saj janë. Për peshqit e butë bregdetarë, numri i endemizmit është deri në XNUMX për qind, ndërsa XNUMX për qind e zogjve të tij gjenden gjithashtu ekskluzivisht në Australi. Prandaj, pa zhurmë të mëtejshme, ne do të flasim me ju për atë florë dhe, veçanërisht, për faunën, pasi kjo e fundit është vërtet kurioz.

Mjedisi në Australi: flora

Aq e rëndësishme dhe e veçantë është bimësia e vendit që përbën një tërësi mbretëria e luleve, emërtimi nën të cilin organizohen territore të mëdha të planetit tonë që kanë një bimësi të përbashkët.

Nga RL Spetch, Profesor i Botanikës në Universitetin e Queensland, territori Australian është i ndarë në zona të pyjeve tropikale të shiut, eukalipt dhe pyjeve të akacisë, savanës, stepave dhe makias. Kjo e fundit formohet nga një sërë kaçubash shumëvjeçare.

Malet Blu

Malet blu

Midis gjithë kësaj vegjetacioni, e ashtuquajtura Pyjet e shiut të Gondvanës, deklaroi Trashëgimia Botërore nga UNESCO. Isshtë një zonë e madhe prej gati katër mijë kilometrash katrorë e vendosur midis Victoria dhe Queensland që është shtëpia e shumë pemëve antike. Nuk është zona e vetme e Australisë që mban atë titull. Gjithashtu ishull fraser është një Trashëgimi Botërore nga pishat e saj gjigande të kaurís dhe fijet e saj parahistorike. Dhe e njëjta gjë mund të thuhet për thirrjet Malet blu, e vendosur në Uellsin e Ri Jugor, me tetë parqet e saj kombëtarë dhe formacionet spektakolare të shkëmbinjve të tipit karstik në Shpellat Jenolan.

Pengesë e madhe koralesh

Megjithëse kjo mrekulli tjetër e natyrës nuk ka asnjë lidhje me florën ose faunën, është thelbësore që të flasim për të në një artikull kushtuar të folurit për mjedisin në Australi.

.Shtë gumë koralore më i madhi në botë, me një gjatësi prej më shumë se dy mijë kilometra dhe një gjerësi maksimale prej treqind, dhe kalon nëpër një pjesë të mirë të bregdetit verilindor të vendit duke dhënë ishuj të shumtë. Ndodhet përballë Queensland, pikërisht në të ashtuquajturën deti koral.

Edhe pse ndonjëherë është quajtur kafsha më e madhe në botë, në të vërtetë përbëhet nga skeletet e mijëra kolonive korale që i përkasin rendit Scleractinia. Një përqendrim i madh i biodiversitetit është instaluar në këto mbetje.

Sidoqoftë, kjo mrekulli natyrore, si shumë të tjera, kërcënohet seriozisht nga ngrohja globale dhe ndotja. Ajo madje rrezikohet nga peshkimi i pakontrolluar dhe speciet e kafshëve të tilla si yjet e detit të kurorës me gjemba, të cilat dëmtojnë koralet.

Nëse Reef i Madh ka përfunduar, një nga bizhuteritë ekologjike të planetit. Por, përveç kësaj, ekosistemi i specieve të shumta të breshkave të detit, balenave, delfinëve, madje edhe krokodilëve dhe dudongs do të shkatërrohej. Këto të fundit janë kafshë të veçanta që i përkasin familjes së Sirenidëve që kanë mbetur si përfaqësuesi i vetëm i gjinisë së tyre. Dhe kjo na bën të flasim me ju për faunën Australiane.

gumë koralore

Fragment i Reefit Barrier të Madh

Ambienti në Australi: fauna

Nëse flora Australiane është spektakolare, nuk është më pak fauna, e cila gjithashtu ka specie të shumta endemike. Ne tashmë ju kemi thënë që pothuajse nëntëdhjetë për qind e gjitarëve janë, siç janë e njëjta përqindje e peshqve, amfibëve dhe zvarranikëve. Por gjëja më interesante është se kjo faunë përfshin kafshë që janë ndër me kurioz të botës. Ne do t'ju tregojmë për disa prej tyre.

Kangur dhe marsupialë të tjerë

Ndoshta është më e popullarizuara nga këto kafshë, deri në pikën që është bërë një nga simbolet e Australisë. Ky nuk është vendi për të paraqitur një shpjegim shkencor të kangurëve. Ne do të kufizohemi duke ju thënë që ato i përkasin familjes së Marshipët e makropodinës dhe se në vend ekzistojnë tre nënlloje: kanguri i kuq, grija lindore dhe grija perëndimore.

Por ky nuk është marsupiali i vetëm në Australi. Kështu janë edhe miqësoret koalë, Wombat ose ujku tasmanian. Megjithatë, pikërisht në këtë ishull është një kafshë unike: Djalli Tasmanian, i cili, pavarësisht nga emri i tij i frikshëm, është me madhësinë e një qeni të vogël dhe ka një lesh të zi shumë të errët. Ndoshta emri i tij është për shkak të erës së pakëndshme që jep dhe britmës së saj shqetësuese.

Dingo a ujku australian

Vendosur në tokat Australiane për rreth pesë mijë vjet, në të njëjtën kohë me kolonët e parë, dingo konsiderohet si pasardhës i ujkut aziatik. Sidoqoftë, quhet gjithashtu Qen i egër sepse ndan shumë tipare me kanidet e brendshme. Në fakt, sipas disa teorive, ai mund të jetë paraardhësi i tij.

Kur evropianët e parë arritën në Australi, ata kryqëzuan qentë e tyre me këto kafshë. Prandaj, dingo i pastër rrezikon të zhduket. Kjo do të thotë që, në shumë zona të vendit, është një specie e mbrojtur. Sidoqoftë, në të tjerët vazhdon të gjuhet.

Si kuriozitet, do t'ju tregojmë se është një specie shumë më lehtë për tu zbutur se ujku evropian. Për këtë arsye, në Australi ato janë përdorur si kafshë shtëpiake edhe nga vendasit. Sidoqoftë, kur mbërrin sezoni i çiftëzimit (zakonisht një herë në vit) ata zakonisht ikin.

kangur

Kangur, një nga simbolet e mjedisit në Australi

Monotremat, platipi i pabesueshëm

Quhet kështu, monotremë, për të gjitarët vezore, kjo do të thotë se ato riprodhohen me vezë. Aktualisht, vetëm pesë specie të tyre janë ruajtur dhe dy janë autoktone në Australi. Njëra është ekidna, e ngjashme me iriqin.

Por shumë më kurioz është ornithorrinc, për të cilën me siguri keni dëgjuar sepse është një nga krijesat më të veçanta në mbretërinë e kafshëve. Aq kurioz është sa që, kur natyralistëve britanikë iu tregua lëkura e tij në shekullin e XNUMX-të, ata menduan se ishte një shaka praktike.

Duke folur gjerësisht, platipusi duket si një rosë për feçkën e tij, por bishti i ngjan asaj të një kastori dhe këmbët e tij i ngjajnë atyre të vidrës. Sikur të mos mjaftonte e gjithë kjo, meshkujt e specieve kanë një lloj nxitjeje në këmbët e pasme që lëshon helm. Nuk është fatale për njerëzit, por shkakton dhimbje të forta. Dhe, përveç kësaj, ata kanë elektreceptorë të fuqishëm që i ndihmojnë ata të gjejnë pre e tyre. Kjo do të thotë që ata i zbulojnë ato nga energjia elektrike e prodhuar nga kontraktimet e tyre muskulore.

Aq kurioz është kjo kafshë sa që, që nga zbulimi i saj, ajo ka qenë objekt studimi nga biologjia evolucionare. Në një kuptim tjetër, ai është një simbol i Australisë. Isshtë emblema e Uellsit të Ri Jugor dhe shfaqet në monedhën njëzet cent.

Dugongu

Ne tashmë ju kemi thënë për dugongun, kështu që tani do t'ju tregojmë se çfarë është i vetmi gjitar detar barngrënës në planet dhe se i afërmi i tij më i afërt për të jetuar është elefanti, i cili është kurioz, pasi që i pari është përshtatur në mënyrë të përsosur me ujë. Por, në detet Australiane ka specie të tjera kurioze.

Krokodilat

Ai që është pjesë e mjedisit në Australi i përket specieve crocodrylus porosus, më i madhi në botë. Ky kolos autentik mund të arrijë shtatë metra në gjatësi dhe pesëmbëdhjetë qind kilogramë në peshë. Për këtë arsye, është një super grabitqar që, çdo vit, vret disa qenie njerëzore. Një grup prej këtyre kafshëve meritojnë kasaphanën e një mijë ushtarëve japonezë që pushtuan ishullin Ramree të Birmanisë në 1945.

Krokodil detar

Krokodili i frikshëm detar

Emu

Një kuriozitet tjetër i Oqeanisë është ky zog i madh pa fluturime. Në fakt, është i dyti për nga madhësia në botë pas strucit. Nëse doni më shumë të dhëna anekdotale në lidhje me këtë specie, ne do t'ju tregojmë se vezët e tyre janë jeshile të errët, ndryshe nga ato që vendosin krijesa të tjera të botës së pulave.

Gjarpërinjtë

Më në fund, ne do t'ju tregojmë për gjarpërinjtë e mjedisit Australian. Ky vend ka numrin më të madh të tyre helmues në botë. Më të rrezikshmet janë gjarpër shkalle y tigri në lidhje me ato tokësore dhe ato të familjes Hidrofinat për sa i përket deteve.

Në përfundim, mjedisi në Australi është një nga më të ndryshmet në botë. Për këtë arsye, ajo ka specie po aq kurioze sa ato për të cilat ju kemi thënë. Dhe gjithashtu me një shumëllojshmëri të gjerë të hardhucave dhe peshqve të frikshëm të tillë peshkaqen demi. Prandaj, nëse udhëtoni në vendin oqeanik, do të shihni kafshë unike në planet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment

  1.   Zend Caelus dijo

    Toka Australiane na fton ta eksplorojmë atë. Çfarë po presim? =)


bool (e vërtetë)