Monumentet më të rëndësishme në botë

Muri i Madh i Kinës - Monumentet më të Rëndësishme të Botës

Shumë vende kanë atë monument ose trashëgimi që e përfaqëson atë në botë. I njëjti që çon mijëra vizitorë të idealizojnë vendet që mbajnë gjithnjë pritshmëri të tepruara. Ndërmjet monumentet më të rëndësishme në botë Nuancat dhe historitë nga pesë kontinentet rrëshqasin në ato që i bëjnë ato referenca të përsosura për të filluar atë udhëtim që ne kemi shtyrë për vite me radhë.

Big Ben (MB)

Nata e madhe ben

El Pallati Westminster Ajo u ngrit në brigjet e Lumi Thames në shekullin e XNUMX-të së bashku me parlamenti dhe shtrirja e saj më e famshme: një kullë e gjatë 96 metra e lartë, emri i së cilës, Big Ben, do t'i referohej orës së famshme që shkëlqen në vend të ziles që shumë mendojnë. Konsiderohet një ikonë e vendit të Qetë. . . Big Ben zotëron ora më e madhe në të katër anët e botës dhe referimi i tij për epokën e lavdishme Viktoriane vazhdon të evokojë atë Angli të autobusëve të kuq dhe çajit të pasdites.

Kulla Eifel (Francë)

Kulla Eiffel në Paris

Kur arkitekti Gustave Eiffel përfundoi një kullë të caktuar në zemër të Parisit me rastin e Ekspozitës Universale në 1889Shumë e quanin atë grumbull hekuri pa personalitet një "lajthitje". Sidoqoftë, koha përfundoi duke i dhënë arsyen Eiffel, i cili arriti të shpëtonte krijimin e tij nga shkatërrimi duke e rishpikur atë si një stacion radioje, derisa, më në fund, Kulla Eiffel u bë ikona më e madhe e Qytetit të Dashurisë.

Alhambra (Spanjë)

Alhambra e Granadës

Konsiderohet për disa vjet si vendi më i vizituar në Spanjë, Alhambra në Granada është pasqyrimi perfekt i ndikimit andaluzian që mbizotëroi në jug të gadishullit për gati 10 mijë vjet. I porositur për ndërtim në shekullin e XNUMX-të nga Kalifi Al-Ahmar, «La Roja», në lidhje me ngjyrën e flokëve të themeluesit të saj, është një grup fortesash, fortesash dhe pallatesh rreth një Medine që vazhdon të psherëtijë legjenda të vjetra nga maja e Cerro de la Sabika.

Koloseu (Romë)

Coliseum i Romës

Në 80 pas Krishtit një statujë e quajtur Kolosi i Neronit Ai shërbeu si bazë për ndërtimin e një prej atyre skenarëve të famshëm në të cilët Perandoria Romake u kthye në luftime midis tigrave dhe gladiatorëve. Për gati 500 vjet, Koloseu në Romë u bë simboli më i harlisur i një perandorie që kaloi në lavdi më të mirë, duke lënë pas atë që është një nga Shtatë mrekullitë e reja të botës Modern dhe që merr frymë, sot më shumë se kurrë, në qendër të Qytetit të Përjetshëm.

Piramida e Gizës (Egjipt)

Piramida e Gizës dhe Sfinksit

E vetmja nga Shtatë Mrekullitë e Botës Antike që mbijeton ende ajo ka përmasa 146 metra dhe shtrihet disa kilometra larg qytetit të Kajros. Përfshirë brenda kompleksit të Nekropoli i Gizës ku shkëlqen edhe i famshmi Sfinks, Piramida e Madhe e Gizës vazhdon të jetë simboli më i madh i një kulture egjiptiane që i ktheu konstruksionet e saj konike në një motiv për teoritë mijëvjeçare midis mumieve, fantazmave dhe leximeve astronomike.

Taj Mahal (Indi)

Taj Mahal në Indi

Mumtaz Mahah, gruaja e Princit Shah Jahan, vdiq në 1632 pasi solli në jetë fëmijën e tyre të katërmbëdhjetë.. Një humbje që burri i saj u përpoq të kompensojë duke ngritur mauzoleun më të bukur në faqen e Tokës. Pas më shumë se njëzet vjetësh në të cilën qindra artizanë, elefantë dhe arkitektë punuan në ëndrrën e monarkut, Taj Mahal u përurua më në fund në qytetin e Agra duke rezultuar në imazhin më idilik të asaj India ekzotike dhe monumentale: atë të kupolave ​​të ëndërruara, gdhendjeve në gurë të çmuar ose ndonjë prej perëndimet e diellit më të bukura. Sigurisht një nga monumentet më të rëndësishme në botë.

Muri i Madh i Kinës)

Muri i Madh i Kinës

Në fillim të shekullit V para Krishtit, konstante sulmet nga fiset nomade të Mongolisë e çuan Perandorinë e Bollshme Kineze në ndërtimin e një fortifikimi dëshira e të cilit për përmirësim e çoi atë të arrinte deri në E gjatë 21.200 kilometra midis shkretëtirës së Gobit deri në kufirin me Korenë. Shekuj më vonë, Muri i Madh vazhdon të jetë ikona e madhe e Kinës, me disa seksione për tu zbuluar Pekini dhe Qafa e tij e famshme Juyong.

Fushimi Inari-taisha (Japoni)

Fushimi Inari-taisha në Kioto

Nëse keni parë ndonjëherë filmin Kujtimet e një Geisha, me siguri do ta mbani mend atë skenë në të cilën protagonisti i saj i ri vrapoi nëpër harqet portokalli që përbëjnë një nga tempujt më të famshëm në Japoni, ndoshta më së shumti. E ndërtuar në 711 për nder të shpirtit të Inarit, zot i orizit dhe pjellorisë, ky tempull me më shumë se 32.000 toris Ndodhet në lagjen Fushimi-ku, në qytetin ekzotik të Kiotos, duke ftuar vizitorin të vrapojë derisa të bëhen portokalli.

Statuja e Lirisë (Shtetet e Bashkuara)

Statuja e Lirisë në New York

Në 1886 me rastin e njëqindvjetorit të parë të Deklaratës së Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara, qeveria franceze vendosi t'u dërgojë miqve të saj në anën tjetër të Atlantikut një statujë që do të vendoset në jug të ishullit Manhattan të New York-ut. E njëjta gjë që do të ndryshonte përgjithmonë jetën dhe ëndrrat e mijëra emigrantëve që vite më vonë do të mbërrinin në "vendin e mundësive", duke evokuar në këtë monument kulmin e një udhëtimi të gjatë. Një ikonë, pa dyshim.

Chichen Itza (Meksikë)

Chichen Itza në Meksikë

Në mes të xhunglës së gadishulli i Jukatanit, në Karaibe meksikane, një sit arkeologjik vazhdon të evokojë ritualet dhe ceremonitë që majanet, midis popujve të tjerë para-hispanikë, të kultivuar në këtë vend për disa vjet. Piramidat e mbuluara nga dielli, hëna, era dhe shumë mesazhe të tjera natyrore të interpretuara nga një kulturë përpara kohës së saj.

Machu Picchu, Peru)

Machu Picchu, në Peru

Në Amerikën e Jugut ka shumë trashëgimi, por pak mund të maten me madhështinë e qyteti i famshëm i Inkave i ngritur për nder të perëndisë së Diellit diku para shekullit të XNUMX-të. I shpëtuar nga harresa në fillim të shekullit të XNUMX-të, Machu Picchu ndodhet 2430 metra e lartë në rajonin e Kuskos, duke qenë i famshëm Gjurmë Inca preludi më i mirë për këtë grup ndërtimesh para-kolumbiane, imazhi i të cilave midis maleve dhe reve është një arsye për të udhëtuar për mijëra çanta shpine në vit.

Opera e Sidneit (Australi)

Opera e Sidneit

Përkulur jashtë një port i Sidneit që përshkohet nga ura e tij e famshme dhe epiqendra e fishekzjarreve të çdo prag të Vitit të Ri, Shtëpia e Operës së Sidneit vazhdon të jetë monumenti më përfaqësues në vendin kangur. Inauguruar në 1973 nën një dizajn në formë predhe, kjo ndërtesë bashkon shfaqje të ndryshme baleti dhe teatri, duke gjallëruar jetën kulturore të një qyteti që, në një moment apo në një tjetër, gjithmonë përfundon duke i nënshtruar një pamjet më të famshme në botë.

Cilin nga monumentet më të rëndësishme në botë preferoni?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*