Qeni i Kuq, një qen urban i legjendës

Qeni i Kuq i Australisë

Red Dog u bë një nga qentë më të njohur në botë si rezultat i filmit 2011 "Qeni i Kuq, aventurat e qenit të kuq", drejtuar nga Stenduesit e Kriv.

Sidoqoftë, kjo kafshë ishte tashmë e njohur dhe e dashur në të Australi shumë kohë para se historia e tij të sillej në ekranin e madh. Të gjitha falënderimet për shkrimtarin britanik Louis de Bernieres, i cili vizitoi rajonin e pibara, në Australinë Perëndimore. Aty ai gjeti frymëzimin e nevojshëm për të shkruar romanin "Qeni i Kuq", botuar në vitin 2001, në të cilin bazohet filmi.

Bernières është autor i shumë romaneve të suksesshëm si "Mandolina e Kapitenit Corelli" ose "Zogjtë pa krahë", ndër të tjera. Ai ishte duke vizituar qytetin e Dampier Kur ai hasi në statujën e famshme, ajo menjëherë i zgjoi kureshtjen. Po, libri dhe filmat (dy janë filmuar deri më sot) për qenin e kuq bazohen në një histori të vërtetë.

Qeni i kuq qeni i kuq australia

Statuja e Qenit të Kuq në qytetin Dampier, Australia Perëndimore

Historia e vërtetë e Qenit të Kuq

Red Dog lindi në qytetin minerar të Paraburdoo në 1971 dhe shumë shpejt u bë një anëtar shumë i dashur i komunitetit Pilbara. Ai zhvilloi shumë aventura dhe kishte disa pronarë, edhe pse në realitet mund të thuhet se pothuajse të gjithë banorët e rajonit e adoptuan atë si të tyre.

kjo leshterik australian Me lëkurë të kuqe, ai ishte i njohur për dashurinë e tij për të qëndruar para makinave në rrugë në mënyrë që ata të ndaleshin dhe ta linin të ngiste. Kjo është mënyra se si qeni, inteligjenca e të cilit ishte më e lartë se ekzemplarët e tjerë të racës së tij, lëvizi në të gjithë zonën, nga një qytet në tjetrin. Njerëzit e thonë këtë ai gjithashtu përdorte rrjetin e autobusëve kohë pas kohe. Në një rast, një shofer idhnak guxoi t'i mohonte hyrjen, duke nxitur një protestë të zemëruar nga udhëtarët e tjerë. Kështu ishte i dashur Qeni i Kuq, i njohur gjithashtu si Endacaku pilbara (Bum Pilbara).

Në jetën e tij të shkurtër, Qeni i Kuq u bë një personazh shumë i famshëm në Australinë Perëndimore: u miratua nga Unioni i Punëtorëve të Transportit dhe u emërua një anëtar zyrtar i Klubit Sportiv dhe Social Dampier Salt. Ai madje kishte një llogari bankare në emër të tij!

Kur qeni vdiq në vitin 1979, shumë banorë të Pilbara-s u tronditën. Kjo ishte arsyeja pse kryetari i bashkisë së Dampier mori vendimin për të ngre një statujë në kujtesën e tij. Ky monument mban një mbishkrim në anglisht ku mund të lexoni: «QEN I KUQ, Endacaku Pilbara. Ai vdiq më 21 nëntor 1979. Statuja e ngritur nga shumë miq që bëri gjatë udhëtimeve të tij.

Siç thamë në fillim, ishte falë kësaj statuje që Louis de Bernières mësoi për historinë e qenit të kuq, i cili e shtyu atë të shkruante dhe të bënte të njohur ekzistencën e saj për të gjithë botën. Një haraç i merituar mirë.

Një qen filmi

Ajo që tregohet në film, e vendosur në 1971, është aventura e një qen simpatik me gëzof të kuq që udhëton rrugëve në kërkim të pronarit të saj. Historia tregohet në retrospektivë, përmes dëshmisë së një kamionçine me emrin Thomas duke mbërritur në Dampier vetëm për të parë një grup burrash që përgatiten të eutanizojnë një qen të vjetër dhe të sëmurë. Por qeni është shumë i dashur për të gjithë për t'i dhënë një fund të tillë. Kështu që, në pamundësi për të vrarë Qenin e Kuq, ata tërhiqen në lokalin e fshatit, ku fillojnë të kujtojnë historinë e qenit dhe sesi ajo kafshë fisnike dhe besnike ndryshoi jetën e tyre për mirë.

Kjo është rimorkio zyrtare në anglisht:

Në film luan aktori amerikan Josh lucas, Zelanda e Re Kalaja e Keisha-Hughes dhe australianët Rachael taylor y Noela Taylor. Rolin e Qenit të Kuq e luajti një kelpie miqësore me emrin Koko (Mund ta shihni më sipër, në imazhin që drejton postimin).

Kjo vepër kinematografike nxjerr në pah peisazhin dhe karakterin unik të rajonit Pilbara, ndërsa tregon historinë e Qenit të Kuq me shumë dashuri dhe humor.

Suksesi i filmit ishte i tillë që vite më vonë, në 2016, a parathënie e tij, me titull "Qeni i Kuq: Blu e Vërtetë". Në këtë film të dytë, të lëshuar në Spanjë me emrin "Ju gjithmonë do të jeni me mua", është më pak i përlotur se ai i mëparshmi. Historia përqendrohet në vitet e para të jetës së kafshës, e cila është thjesht një qenush, dhe miqësinë e saj me një fëmijë.

Filmi i dytë për qenin e kuq më të famshëm të Australisë drejtohet gjithashtu nga i njëjti regjisor. Rolin e fëmijës e luan i riu Levi miller, ndërsa një kelpie e çmuar me emër Feniks luan rolin e Qenit të Kuq.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

31 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1.   GRA dijo

  SOT E Dielë 06/07/2014 PRORMES NETFLIX KAM SHIKUAR FILMIN E QENIT TED KUQ ME BURRIN TIM… E PIKUAM DHE JAM SHUMC E NGJITUR …… ..

 2.   Jezusi i Tretë dijo

  Unë jam me fat që kam një mik dhe shok një Mashkull të bukur me emrin TIPP dhe ai është pa dyshim shoku më fisnik!

 3.   magji dijo

  Filmi i bukur i realizuar mirë dhe me përmbajtje të shkëlqyeshme. Ne e donim atë.

 4.   Carlos dijo

  Sot 07 nëntor 2015 pashë filmin dhe më magjepsi. Raport shumë i bukur

 5.   Charlie dijo

  Sot, 7 nëntor, unë kam parë filmin dhe është padyshim i bukur, më pëlqente një histori shumë e mirë

 6.   Luz dijo

  Sot me 27/11/2015 pamë filmin e Qeni të Kuq, me nënën time dhe babanë tim dhe e vërteta është që na pëlqente shumë, shumë bukur që të mund ta shijonim si familje, shumë prekëse, E DUA!
  Unë jam nga kryeqyteti Neuquen.

 7.   Nixalis dijo

  Përshëndetje, sot është 10/01/2016. Sapo pashë filmin, sytë e mi janë akoma të përlotur. Histori e bukur dhe prekëse, do ta shihja njëmijë herë.

 8.   Frank Davila dijo

  Sot të Dielë 10/01/15, sapo pashë filmin e mrekullueshëm të Qenit të Kuq me Birin dhe Gruan time. Një histori prekëse ku theksohet dashuria e qenve ndaj nesh.
  Ato janë unike dhe të veçanta. Zoti ju ruaj sot dhe gjithmonë.

 9.   Fernando dijo

  Hahahahaha, sapo mbarova së shikuari filmin dhe e pëlqeva. Shume mire.

 10.   Fernando Alcayde dijo

  Ai sapo e pa këtë film për të artë, plot vlera të tilla si miqësia dhe besnikëria, plot emocione dhe sentimentalizëm, duke argëtuar qentë tanë ...

 11.   BIBI dijo

  Sot 29 Janar
  Sapo e pashë filmin më pëlqeu shumë dhe më solli disa lot për shkak se sa emocionues është, unë kam dy qen dhe i dua

 12.   amororisi dijo

  Sapo e pashë filmin sot 06 shkurt 2016 Sapo e pashë në kanalin CDMX 5 NUK E NDALON T CR QAR FILMI I BUKUR !! RROFT QENI I KUQ !!!

 13.   Francisco Aguirre dijo

  Sot, 7 shkurt, babai im dhe unë pashë historinë e shkëlqyer të qenit të kuq.
  Movingshtë lëvizëse dhe shumë e bukur që ju bën të derdhni disa lotë siç do të dëshironim të kishim një
  Qen i kuq

 14.   Franko mattheu dijo

  Sot, 27 Shkurt, përfundova duke parë Red Dog, një film i bukur që nxjerr në pah afeksionin dhe kujdesin për shoqëruesit tanë të jetës, qentë THUAN jo keqtrajtimit të KAFSHVE!

 15.   Fabian McKinney dijo

  Sot 27/2/16 pashë filmin dhe më dukej shumë mirë

 16.   Julia dijo

  Filmi bukuroshe.
  Ka kafshë kështu që ata japin jetën e tyre, duke zgjuar shumë emocione pozitive6

 17.   Jonathan Haro dijo

  këtë ditë 27-02-2016 Unë pashë filmin nga Golden disa minuta më parë dhe e pëlqeva, do të kthehem në këtë sit kur të gjej një mik të vërtetë si qeni i kuq.

 18.   maksimale dijo

  Shembull i shkëlqyeshëm i miqësisë dhe forcës së angazhimit.

 19.   Jamila dijo

  Historia e këtij qeni të çmuar dhe natyra e këtyre qenieve të pafajshme që ne duhet të vlerësojmë dhe respektojmë çdo qenie në tokë është shumë e bukur.

 20.   Samuel Mogollon dijo

  Sapo pashë filmin. Kjo na mëson vlerën e miqësisë midis qenve dhe njerëzve. Ne duhet të krijojmë vetëdije për t'u kujdesur dhe respektuar kafshët. Unë jam me fat që kam 3 qen të vegjël dhe ata janë shumë fisnikë ... Bravo qen i kuq nga Vzla !! !

 21.   orien amundarain dijo

  duhet të fitojë një çmim

  film i jashtëzakonshëm

 22.   viç i lumtur dijo

  Unë e kam parë atë dy herë dhe nuk mund të ndaloj së qari shumë bukur dhe duke lëvizur

 23.   faby dijo

  Sot 29 Korrik 2016 Sapo pashë Qenin e Kuq… E doja atë… Nuk mund të mos qaja?

 24.   rafael dijo

  Po sikur ta pashë filmin dhe është shumë i mirë, çka nëse dikush mund të më përgjigjet nëse ka skena të vërteta në film ose më mirë video të qenit në jetë është se ai dukej shumë i vërtetë në disa raste

 25.   Diego dijo

  Përshëndetje, historia e qenit, mund të ketë qenë në pjesën më të vogël e vërtetë, tani, krijuesit e filmave përbëjnë aq shumë sa të bëhet plotësisht i yndyrshëm. Super qeni dhe të gjithë miqtë e tij të këqij nga Village People. Koreografia e YMCA-së mungonte dhe ishte perfekte. Gjithsesi, qentë janë kafshë shtëpiake të shkëlqyera, por… të nevojshme.

 26.   Meli kurorëzoi dijo

  Movieshtë filmi më i mirë që tashmë e kam parë disa herë dhe e vërteta nuk më mërzit

 27.   Leticia Jimenez dijo

  Unë e pashë filmin një herë, por dua që vajzat e mia ta shohin dhe nuk mund ta gjej të plotë, a ka një emër tjetër? apo a di dikush se si ta marrë atë ose në cilin kanal ata shpesh e luajnë atë?

 28.   Argjendi Marco Antonio dijo

  Sapo pashë filmin 14/6/17 film të bukur, i dua qentë dhe ky lloj filmi na bën të rishikojmë trajtimin dhe dashurinë e qenve, të çdo race, ata do të jenë gjithmonë pranë nesh, pavarësisht sa ndonjëherë i trajtojmë keq ata do jene gjithmone aty "shoku me i mire i njeriut eshte qeni"

 29.   Miel dijo

  Filmi i bukur e dua derisa të qaj
  Unë rris qen dhe kurva dhe e di që dashuria e tyre është e pakushtëzuar dhe unike
  Më shumë sesa kafshët shtëpiake ata janë pjesë e familjes time dhe kushdo qoftë ata i mbrojnë ata nga kushdo qoftë
  E doja dhe shpresoj që edhe ju të pëlqeni

 30.   GYK10 dijo

  Filmi i shkëlqyeshëm dhe Histori e shkëlqyeshme për të vdd një nga filmat e mi të preferuar si Hachikō, ato japin një imazh të vërtetë të asaj që është një kafshë shtëpiake dhe më shumë se kaq, një kafshë me ndjenja të papërshkrueshme ...

 31.   daniel hdez dijo

  28 Dhjetor 2019 duke parë filmin ...

bool (e vërtetë)