Si janë njerëzit në Australi?

Auditoriumi i Sidneit

Australia, një vend i kontrasteve

Si me të gjitha vendet në botë, Australi ka zakonet, traditat dhe kulturat e veta, disa më të njohura se të tjerat. Ky vend ka shumë ndikime britanike, por edhe shumë popuj indigjenë, gjë që i bën shumë prej traditave me të vërtetë kurioze dhe në të njëjtën kohë origjinale, edhe pse të tjerët kanë një prekje të caktuar evropiane që është më e ngjashme me ne.

Populli i Australisë njihet mirë falë dashurisë së tij për sportin, ragbi është një nga më të praktikuarit dhe kjo i ka bërë ata të jenë kampionë të vërtetë në shumë raste. Sporte të tjerë me një traditë të qartë britanike janë futbolli dhe kriket, të praktikuara gjerësisht në të dy vendet.

Përveç sportit, një tjetër gjë që karakterizon australianët është ideja e barazisë midis të gjithë dhe miqësia e të gjithë bashkëqytetarëve të tyre, si dhe identiteti kombëtar, i cili përfshihet në deklaratën e "Miqësi". Një aspekt tjetër i Australisë dhe banorëve të saj që shohin gjithçka së bashku nga jashtë, birra nuk është pija e preferuar por përkundrazi shumica e popullsisë zgjedh verëMbase sepse Australia prodhon verëra me cilësi të lartë që vlerësohen shumë nga adhuruesit e verës.

Për më tepër, ky vend dallohet për një pasion të papërmbajtshëm për gastronominë, ku kuzhina po tërheq një tërheqje shumë të rëndësishme dhe prej nga kanë ardhur disa nga shefat më të mirë të skenës gastronomike ndërkombëtare. Kuzhina juaj është shumë e veçantë falë erëzave të rralla autoktone dhe mënyrave të shumta të përgatitjes së disa prej mishrave të tij të shkëlqyeshëm edhe pse as peshku, as ëmbëlsirat e tij të shijshme dhe të vlerësuara nuk mund të lihen mënjanë.

Edhe pse mijëra kilometra na ndajnë, në shumë mënyra ne jemi shumë të ngjashëm dhe në të tjera diametralisht të kundërta, kjo është ajo që e bën atë kaq të veçantë, sepse nëse në fund të gjithë do të ishim të njëjtë, jeta nuk do të ishte aq e pasur sa është sot në ditë Nuk mendoni ju


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

bool (e vërtetë)