Cilat janë kompanitë më të mëdha australiane?

Cilat janë kompanitë më të mëdha australiane? Kjo pyetje është e rrallë jashtë qarqeve të specializuara ekonomike. Kjo ndikohet nga fakti që vendi oqeanik na duket shumë i largët dhe ne dimë pak për të.

Sidoqoftë, duhet ta dini se Australia ka një qira për frymë më e lartë se ajo e Gjermanisë, Mbretërisë së Bashkuar dhe Francës. Përveç kësaj, ajo renditet e dyta, pas NorvegjiIndeksi i Zhvillimit Njerëzor dhe vendi i gjashtë në atë të cilësia e jetës përgatitur nga revista 'The Economist'. Për të gjitha këto, të dish se cilat janë kompanitë më të mëdha australiane është e rëndësishme në botën e sotme të globalizuar.

Cilat janë kompanitë më të mëdha australiane? Nga minierat në bankare në kujdesin shëndetësor

Kompanitë më të mëdha australiane përfshijnë sektorë të ndryshëm të ekonomisë, por të gjithë ndajnë forcë të madhe në fushat e tyre përkatëse të veprimit. Ne do t'ju tregojmë disa nga këto kompani.

Miliardë BHP

Kjo është një nga kompanitë më të mëdha minerare në botë. Ajo lindi në 2001 nga bashkimi i britanikëve Miliardë dhe australiani Pronari i Kodrës së Thyer. Selia e saj është në Melbourne, por ka delegacione në njëzet e pesë vende, në të cilat nxjerr minerale si hekuri, diamante, nikeli dhe madje edhe boksiti.

Vitin e kaluar ai deklaroi të ardhura që ishin rreth 46 një miliard dollarë, me një fitim të përafërt pak më pak se gjysma, rreth 20 miliardë dollarë.

Banka Kombëtare e Komonuelthit

Një degë e Bankës së Komonuelthit të Australisë

Banka e Commonwealth e Australisë

Siç mund ta shihni nga emri i saj, ajo është një bankë që operon, jo vetëm në vendin oqeanik, por edhe në të gjitha të tjerët në zonë, si dhe në Azi dhe madje edhe në Shtetet e Bashkuara y Britania.

Në konkurrencë të ashpër me bankën tjetër të madhe në vend, Kombëtare Australiane, Komonuelthi është më i madh se ai me shkronjë të madhe. Vitin e kaluar ajo deklaroi të ardhura që ishin rreth 30 miliardë dollarë australianë, pra afërsisht 45 miliardë euro.

Grupi Rio Tinto

Ne kthehemi te aktivitetet minerare për t'ju treguar në lidhje me këtë kompani që është gjithashtu ndër kompanitë më të mëdha australiane. Selia e saj është akoma në Londër, por ajo lindi nga bashkimi i britanikëve Korporata Rio Tinto-Zink, me miniera në Spanjë dhe Australiane Conzinc Rio Tinto.

Es kompania më e madhe në botë për minierat e qymyrit dhe disa vjet më parë ajo u përpoq të blihej nga BHP Billion, për të cilën sapo ju thamë. Sidoqoftë, operacioni nuk u përfundua. Në vitin 2020, Río Tinto Group raportoi të ardhura pothuajse 45 miliardë dollarë.

Grupi i Woolworths

Ajo zë një nga vendet e para në klasifikimin e kompanive të bioteknologjia. Ndër fushat e saj të prodhimit është ajo e vaksinave, kaq aktuale sot, por edhe produkte që rrjedhin nga plazma dhe rigjenerimi i qelizave të tjera. Ajo u krijua në 1916 nga vetë qeveria Australiane, por u privatizua në 1994.

Punëson 25 njerëz dhe vitin e kaluar kishte të ardhura prej gati 10 miliardë dollarë nga të cilat gati dy mijë ishin përfitime. Lidhur me kapitalizimin e saj në treg, ai ka një vlerë prej 145 miliardë dollarë.

Një zyrë e Westpac

Zyra Bankare Westpac

Korporata Bankare e Westpac

Përsëri një bankë shfaqet në këtë listë që përgjigjet se cilat janë kompanitë më të mëdha australiane. E themeluar në 1817, Paqësor perëndimor (që do të thotë Westpac) i kushtohet bankave tradicionale dhe komerciale dhe të biznesit, administrimit të pasurisë dhe bankare institucionale.

Ajo gjithashtu ka degë në NZ. Sa i përket vlerës së kapitalizuar në treg, ajo është pothuajse 90 miliardë dollarë australianë. Të ardhurat tuaja bruto në vitin 2020 ishin gati 22 miliardë dhe fitimi ishte rreth katër miliardë dollarë australianë. Sa për punonjësit e saj, ajo ka rreth 40 mijë.

Grupi Macquarie

Aktiviteti i kësaj kompanie ka të bëjë edhe me bankën, megjithëse në rastin e saj me atë të Inversiones. Ka një prani në 25 vende dhe ka më shumë se 14 mijë të punësuar. Eshte menaxheri më i madh i aseteve të infrastrukturës në planet, pasi administron rreth 495 miliardë dollarë në këtë lloj asetesh.

Kapitalizimi i saj i tregut është pothuajse 53 miliardë dhe, në vitin 2020, deklaroi rreth tre miliardë dollarë fitim. Aq e fuqishme është kjo kompani sa media Australiane e quajti atë "Fabrika e Milionerëve".

Westfarmers, një shitës me pakicë ndër kompanitë më të mëdha australiane

Nëse kompanitë e mëparshme ishin të përkushtuara në çështjet minerare, bankare dhe shëndetësore, kjo e bën këtë deri më tani me pakicë. Në mënyrë të veçantë, ajo shet produkte kimike dhe industriale, plehra dhe, që kur bleu grupin Coles, gjithashtu ushqime.

Një supermarket Coles Group

Supermarketi Coles Group, një degë e Westfarmers

E themeluar në vitin 1914 si kooperativë e fermerëve, aktualisht punëson më shumë se 2020 njerëz. Në vitin XNUMX ajo kishte të ardhura bruto prej gati 31 miliardë dollarë, me një fitim të përafërt prej rreth dy.

Korporata Telstra e Kufizuar

Një nga kompanitë më të mëdha australiane nuk mund të mungojë në këtë listë të kompanive kushtuar Telekomunikacionit. Konkretisht, ajo shet telefoninë fikse dhe mobile, internet dhe shërbime të televizionit me pagesë. Shtë më e rëndësishmja nga ato që veprojnë në vendin oqeanik, me një kapitalizim tregu prej gati 45 miliardë dollarësh.

Në vitin 2019 ajo kishte rreth 26 të punësuar dhe të ardhurat e saj vjetore bruto ato janë rreth 30 miliardë dollarë për një fitim neto prej gati katër.

Grupi Transurban

Australia është një vend i madh, me më shumë se shtatë milion kilometra katrorë. Prandaj, nuk do t'ju habisë një kompani e përkushtuar ndërtimin dhe funksionimin e autostradave Amongshtë ndër më të mëdhatë në vend.

Përveç kësaj, Transurban gjithashtu operon në Kanadë y Shtetet e Bashkuara. Kapitalizimi i tij në treg është rreth 43 miliardë dollarë dhe është krijuar në vitin 1996. Aktualisht, ajo ka rreth 1500 të punësuar dhe një të ardhur bruto që ato janë rreth 3 miliardë dollarë me një fitim neto rreth një mijë.

Dyqani Telstra

Dyqani i Telefonit Telstra

Amcor Limited, paketimi për të krijuar një nga kompanitë më të mëdha australiane

Kjo kompani është e përkushtuar edhe në transport, edhe pse në rastin e saj sektori i paketimit. Isshtë i pranishëm në dyzet vende, përfshirë këtu España, dhe ka një vlerë tregu prej afro 27 miliardë dollarësh. Ka rreth 35 punonjës dhe të ardhura bruto prej gati 10 miliardë dollarë, ndërsa fitimi neto është rreth 1500 milion.

Si përfundim, nëse po pyesni veten të cilat janë kompanitë më të mëdha australianeJu tashmë keni parë që ato i përkasin, në thelb, sektorëve të tillë si minierat, bankat dhe transporti. Sidoqoftë, kompani të tjera të mëdha, të tilla si CLS e kufizuar, janë të angazhuar në prodhimin e produkteve sanitare ose, si Grupi Goodman, në botën e biznesit të pasurive të patundshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

bool (e vërtetë)