Tenistë të njohur australianë

Tenistët më të njohur australianë e kanë bërë vendin e tyre a fuqi e madhe në sportin e raketës. Pa shkuar më tej, ekipet që përfaqësuan Australinë kanë fituar prestigjozen njëzet e tetë herë Kupa Dejvis, duke qenë kombi i dytë në botë që mban më shumë tituj pas Shteteve të Bashkuara.

Përveç kësaj, shumë prej tenistëve më të njohur australianë kanë arritur në krye të renditjes së Shoqata e lojtarëve profesionistë të tenisit dhe ata kanë fituar turnet kryesore në botë si Wimbledon en Londër ose US Open. Nëse doni të takoni këta mjeshtra të raketave, ju ftojmë të vazhdoni leximin.

Tenistët më të famshëm Australianë të të gjitha kohërave

Siç po thonim, Australia ka qenë një nga fuqitë e mëdha në botën e tenisit për dekada. Mbi të gjitha, ajo jetoi një epokë të artë në vitet XNUMX dhe XNUMX. Por gjithashtu para dhe pas ishin kampionë të mëdhenj australianë. Le t’i njohim.

Rod Laver, më i miri ndonjëherë

Lindur në Rockhampton, Queensland, më 9 gusht 1938, ai konsiderohet tenisti Australian më i mirë në histori. Në fakt, ai është lojtari i vetëm që ka fituar të katër turnetë e Grand Slam në të njëjtin vit dhe dy herë: vitet 1962 dhe 1969.

Gjatë gjithë karrierës së tij, ai fitoi 184 turne dhe, megjithëse nuk ishte kurrë i pari në renditjen e ATP, meqenëse nuk ekzistonte deri në 1973, ai u konsiderua lojtari më i mirë në botë për disa vjet. Në pistë ai ishte shumë i shkathët, me një goditje të fuqishme edhe pse shquhej për të goditje në majë. Me nofkë "Rockhampton Rocket", në pension në 1979.

Busti i Rod Laver

Buste të Rod Laver dhe Mal Anderson

Ken Rosewall, "Mjeshtri i Vogël i Sidney"

Pavarësisht pamjes së tij të brishtë (ai gjithashtu u mbiquajt «Muskujt» për ironi të fatit) dhe megjithëse nuk kishte një goditje shumë të fortë, Rosewall ishte një prej tenistëve më të mirë të të gjitha kohërave. Ai e kompensoi mungesën e forcës me lëvizshmëria dhe shkathtësia e jashtëzakonshme, duke marrë në anasjelltas arma e tij e madhe.

Gjatë gjithë karrierës së tij ai fitoi katër herë Australian Openndërsa rrihte dy herë në Roland Garros dhe US Open. Ai gjithashtu mori pjesë me vendin e tij në arritjen e katër gota Davis, njëzet vitet e fundit më vonë për të kontestuar të parën. Ai ishte gjithashtu i famshëm në rrugë për natyrën e tij të kursyer dhe doli në pension në 1980.

Margaret Court, tenistja më e famshme Australiane në histori

Lindur në Albury në 16 korrik 1942, ajo mund të konsiderohet tenistja më e mirë femër në Australi gjatë gjithë historisë dhe madje një nga më të spikaturat në botë. Ai mban të rekord absolut për turnetë e Grand Slam të fituara me njëzet e katër. Midis tyre, njëmbëdhjetë herë Australian Open, pesë herë Roland Garros, tre herë Wimbledon dhe pesë herë United Open.

Sigurisht, këto në kategorinë individuale, sepse në dyshe dhe dyshe të përziera ai gjithashtu i fitoi të gjithë disa herë për të përfunduar një total prej gjashtëdhjetë e katër turne Grand Slam. Në fakt, ajo është tenistja e vetme në histori që ka fituar çdo titull të mundshëm në këto turne. Me nofkë «Amazon», në pension në 1977.

Samantha stosur

Ajo lindi në Brisbane më 30 Mars 1984. Ajo ka qenë një lojtare madhështore e dysheve, duke formuar një çift vdekjeprurës me Amerikën e Veriut. Lisa raymond. Ata fituan United States Open në 2005 dhe turneun Wimbledon në 2006, edhe pse Stosur fitoi gjithashtu Australian Open 2019 së bashku me një shok tjetër të ekipit, kinezët. Shuai Zhang.

Por australiani është gjithashtu një lojtar i jashtëzakonshëm i beqarëve. Në këtë disiplinë ai fitoi US Open në vitin 2011, si dhe nëntë turne WTA si ai Osaka (tri herë) ose atë të Charleston.

Samantha Stosur në një turne

Samantha stosur

John Newcombe dhe lufta e tij për Roland Garros

Ashtu si Rosewald, ai lindi në Sidnej më 23 maj 1944. Me një strukturë atletike dhe shumë të fuqishëm, ai ishte tenisti i fundit i madh Australian në vitet XNUMX dhe XNUMX. Gjatë gjithë karrierës së tij, ai fitoi shtatë turne individualë të Grand Slam: tre herë Wimbledon dhe dy herë Open e Shteteve të Bashkuara dhe Australisë.

Megjithatë, ai kurrë nuk mund të fitonte në Roland Garros, ku nuk i kaloi çerekfinalet, edhe pse e bëri dy herë në kategorinë e dysheve me bashkatdhetarin e tij Toni Roche dhe ngjitur me Hollandishten Tom okker. Çifti që ai krijoi me të parin konsiderohet një nga më të mirat e të gjitha kohërave. Jo për asgjë, ata fituan dymbëdhjetë turne Grand Slam. Po kështu, ai kontribuoi në marrjen e vendit të tij pesë gota Davis. Tepër karizmatik dhe gjithmonë i shoqëruar nga një karakteristikë mustaqe, thuhet se ishte i siguruar për 1981 milion dollarë, u pensionua në XNUMX.

Evone Goolagong dhe partneri më i famshëm Australian i tenisit

Lindur në Griffith, New South Wales, më 31 korrik 1951, ajo ishte një nga tenistet e shkëlqyera të viteve XNUMX dhe XNUMX. Në kategorinë individuale ai fitoi katër Australian Open, një Roland Garros y dy Wimbledon. Sidoqoftë, ai kurrë nuk ishte në gjendje të fitonte në US Open, ku humbi tre finale, njëra prej tyre kundër bashkatdhetarit të tij. Gjykata Margaret, për të cilën ne tashmë kemi folur me ju dhe me kë do të formohej dyshe dyshe disa vite. Ai doli në pension në 1983.

Lleyton Hewitt, figura e fundit e shkëlqyer në tenisin Australian

Talenti i fundit i madh Australian i tenisit lindi në Adelaide më 24 shkurt 1981 dhe jetoi në periudhën e tij të lulëzimit në fillim të këtij shekulli. Në vitin 2001 ai fitoi US Open dhe në 2002 turneu wimbledonsi dhe Turne botëror ATP në të dy vitet. Përveç kësaj, ai ka dy tituj Masters 1000, dy ATP 500 dhe njëzet e dy ATP 250 tituj.

Ai gjithashtu mbajti numri një në renditjen e Shoqatës së Profesionistëve të Tenisit për tetëdhjetë javë. Në fakt, ka qenë lojtari më i ri që arriti atë pozicion, pasi ai e bëri atë me njëzet vjet e tetë muaj. Dhe ai ka qenë gjithashtu më i riu që ka fituar një turne ATP. Ishte ajo e Adelaide në vitin 1998, në vetëm gjashtëmbëdhjetë vjet dhe dhjetë muaj. Pasi kaloi disa sezone duke tërhequr dëmtime, ai u pensionua në 2016.

Lleyton Hewitt në një ndeshje

Lleyton Hewitt

Patrick Rafter, rekordi më kurioz

I lindur në Mount Isa, Queensland, më 28 dhjetor 1972, Rafter mban një rekord kurioz. Ka qenë lojtari që më pak kohë ka zgjatur si numri një në renditjen e Shoqatës së Tenistëve Profesionistë. Dhe është se ai vetëm e pushtoi atë nje jave në 1999.

Por kjo nuk do të thotë se ai ishte një lojtar mediokër. Asgjë nuk është më larg nga realiteti. Në fakt, ai fitoi dy vjet rresht (1997 dhe 1998) US Open dhe gjithashtu diskutoi dy finale të turneut Wimbledon. Përveç kësaj, fitoi ATP Masters Series në Kanada dhe Cincinnati, si dhe turne të tjerë të vegjël.

Ai doli në pension në 2002 ndërsa ishte ende në vendin e shtatë në renditjen ATP pasi pësoi një dëmtim të rëndë dhe humbi, me fjalët e tij, interesin për të luajtur tenis në mënyrë profesionale.

Ashleigh Barty, më e reja nga tenistet më të famshme Australiane

Kjo lojtare është më e reja në listën tonë pasi ajo lindi në Ispwich, Queensland, më 24 Prill 1996. Dhe, për kuriozitet, ajo ishte në prag të ndalo lojën para hyrjes në Olimp të tenistëve më të njohur australianë.

Në vitin 2014, menjëherë pasi u eliminua në raundin e parë të US Open, ajo vendosi të tërhiqej nga tenisi për të luajtur në kampionatin profesional të kriket nga Australia. Ai ishte vetëm 18 vjeç dhe për fat të mirë vetëm 24 muaj më vonë ai do të merrte vendimin për t'u kthyer në sportin e tij.

Që atëherë, ai nuk ka ndaluar së rrituri si tenist. Fituan turne WTA si ato në Kuala Lumpur, Nottingham dhe Zhuhai në kategorinë individuale. Gjithashtu, duke formuar një çift me Amerikën e Veriut Coco vandeweghe Gano Grand Slam i tij i parë në dyshe. Ishte pikërisht në US Open e 2018.

Ashleigh Barty luan

Ashleigh Barty

Menjëherë pas kësaj, ai hyri në 10 krye i klasifikimit të tenisteve femra dhe, tashmë në 2019, ajo fitoi triumfin e saj më të rëndësishëm deri më tani: Roland Garros duke fituar çekun në finale Marketa Vondrousova. Falë këtij dhe triumfit të tij të mëpasshëm në Birmingham, ai arriti numer nje të renditjes së lartpërmendur. Ajo ishte lojtarja e dytë Australiane që e bëri këtë, pasi Evonne goolagong, për të cilën ju kemi thënë tashmë.

Nick Kyrgios, e tashmja dhe e ardhmja e tenisit Australian

Ashtu si ai i mëparshmi, ai është ende aktiv sepse është vetëm njëzet e pesë vjeç (ai ka lindur më 27 prill 1995 në Canberra), por ai tashmë është një nga tenistët më të njohur australianë. Ai u bë i njohur në 2013 kur fitoi Australian Open në kategorinë e të rinjve.

Tashmë si profesionist, ai prezantoi kredencialet e tij në 2014 duke fituar Rafael Nadal në raundin e XNUMX në Wimbledon kur ai nuk ishte ende njëzet vjeç. Që atëherë, ai është bërë një nga premtimet më të mëdha të tenisit botëror. Dhe, edhe pse ai ende nuk ka fituar një Grand Slam, ai tashmë ka fituar tituj të ndryshëm të turneve ATP World Tour 500 Series si ai Tokyo, Acapulco ose Washington, si dhe Seria e çuditshme ATP World Tour 250.

Si përfundim, këta janë disa prej tenistëve më të famshëm australianë në histori. Disa prej tyre kanë dalë në pension për një kohë të gjatë, ndërsa të tjerët janë ende aktivë. Por të gjithë kanë kontribuar në ngre legjendën të tenisit madhështor të vendit të tij.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

bool (e vërtetë)