Çfarë të shohësh në Salzburg

çfarë-për-të parë-në-Salzburg

Nëse keni një udhëtim në pritje, për një kohë dhe ky është destinacioni juaj, me siguri do të pyesni veten çfarë të shohim në Salzburg. Kështu që tani pasi jemi më shumë kohë në shtëpi, mund të bëjmë një udhëzues të mirë për kohën kur vijnë pushimet. Ky qytet austriak, me pamje nga Alpet lindore, ka shumë për të ofruar.

Aq sa mundemi shijoni stilin e tij mesjetar dhe barok, por pa harruar që është edhe vendlindja e Mozartit të madh dhe i njohur për festivalet që zhvillohen çdo verë. Ka shumë vende dhe gjëra për të bërë në këtë pikë. A fillojmë të shkruajmë ato më të domosdoshme?

Çfarë të shohësh në Salzburg, katedralen e saj

Pa dyshim, në të gjitha vendet që ne vizitojmë ata gjithmonë kanë diçka që nuk mund ta harrojmë. Katedralja e Salzburgut është një prej tyre. Isshtë një ndërtesë barok nga shekulli i XNUMX-të dhe ndodhet në atë që njihet si qyteti i vjetër. Në të Mozart u pagëzua. Kush thuhet se është bërë një organist për të për një kohë. Ne mund të admirojmë kupolën e saj, si dhe afresket që do të gjejmë në të, pa harruar muzeun e saj.

katedralja e Salzburgut

Abbey Nonnberg

Shtë një manastir benediktin që gjithashtu ka historinë e tij. Jo vetëm për të qenë një tjetër nga vendet për t'u parë në Salzburg, por për frymëzimin e tij. Që në radhë të parë, ai u bë shumë i famshëm falë Maria Augusta Kutschera. Ndoshta apriori nuk ju tingëllon shumë por nëse ju them se jeta e tij u pasqyrua në filmin 'Buzëqeshje dhe lot'Me siguri tani do ta kuptoni. Duke u kthyer në këtë manastir, duhet thënë se ai u themelua në vitin 714, prandaj u bë manastiri më i vjetër femëror. Ajo u rindërtua në disa raste, në të cilën shumica e zjarrit ishte shkaku i dëmtimit. Një nga këto rikonstruksione të fundit u zgjerua me tre kapela të tjera.

getreidegasse

Getreidegasse, rruga dhe shtëpia ku lindi Mozart

Isshtë emri i një prej rrugëve më të rëndësishme në këtë vend. Nga njëra anë, sepse është një zonë me shumë hijeshi dhe gjithmonë e mbushur me turistë. Ajo i përket pjesës së qendrës historike, që tregon se ka ato prekje të stilit mesjetar që na pëlqejnë aq shumë. Duke qenë një rrugë tregtare, mund të gjeni dyqane të pafundme në dispozicionin tuaj. Por edhe më i vjetër Vendlindja e Mozartit. Ishte pikërisht në numrin 8 dhe ai jetoi në të deri në moshën 17 vjeç. Tani ai është bërë një nga muzetë më të mëdhenj në Austri, prandaj është gjithashtu një gjë që duhet parë. Orët e saj janë nga 9 në mëngjes deri në 17:30 pasdite.

kala-hohensalzburg

Kalaja e Hohensalzburgut

Shtë një nga monumentet më të ruajtura. Megjithëse është e vërtetë që ai pati një përmirësim tjetër, aspektin që mund ta shohim sot tashmë daton nga shek. Ka pamje spektakolare dhe brenda, një sërë dhomash që nuk janë të dëmtuara. Shtë një vend që mund ta vizitoni gjithashtu nga ora 9 e mëngjesit deri në XNUMX të pasdites. Nëse po pyesni veten se çfarë të shihni në Salzburg, mos harroni se ky vend është një tjetër që duhet parë.

Abacia / Manastiri i San Pedro

Isshtë një manastir benediktin që konsiderohet gjithashtu një nga më të vjetrit në vend. Ajo u themelua në vitin 696 dhe ndodhet gjithashtu në pjesën e vjetër të qytetit. Brenda, dekorimi është i stili rokoko dhe pa dyshim, një tjetër nga vendet më mbresëlënëse. Nëse dëshironi ta vizitoni, mund ta bëni si në mëngjes nga ora 8 e mëngjesit deri në orën 12 pasdite, ashtu edhe pasdite, nga ora 14 deri në orën 18:30 pasdite. Ju gjithashtu mund të përfitoni nga zona për të parë varrezat, si dhe katakombet.

Pallati Mirabel

Pallati Mirabell

Vetë pallati dhe kopshtet e tij kanë emrin e Trashëgimisë Kulturore. Pra, është një nga pikat thelbësore nëse vizitojmë Salzburgun. Isshtë afër qendrës historike dhe daton në shekullin e XNUMX-të. Isshtë e vërtetë që ajo gjithashtu iu nënshtrua rimodelimit dhe kopshtet e saj u zgjeruan në ato që njohim sot. Ajo strehon një nga sallat më të bukura të dasmave në të gjithë botën. Sot ajo strehon zyrat e kryetarit të bashkisë si dhe këshillin. Nëse shikojmë jashtë, në kopshtet e tij do të gjeni burimin Pegasus ose kopshtin me trëndafila dhe xhuxhë. Kjo zonë e kopshtit mund të shijohet gjatë gjithë ditës, ndërsa pallati është nga ora 8:18 deri në 00:XNUMX.

Residenzplatz

Ne kemi qenë duke folur për monumente në shumicën dërrmuese, por pa dyshim ka shumë zona që gjithashtu meritojnë të përmenden se çfarë të shohin në Salzburg. për shembull, ky shesh. Përsëri ne kthehemi në zonën e vjetër për të qenë në gjendje të flasim për të. Isshtë një nga më të njohurit dhe është se në të janë pallatet e ipeshkvijve. Shumica dërrmuese e ngjarjeve kulturore zhvillohen këtu dhe ka një nga burimet më të admiruara në qytet.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*