Çfarë të vizitoni në Vjenë

çfarë të vizitosh në Vjenë

Në brigjet e Danubit e gjejmë këtë qytet të bukur. Kryeqyteti i Austrisë nuk mbetet pa vizitën tuaj, prandaj kur pyesim veten çfarë të vizitoni në Vjenë, një numër i pafund pikë takimesh vijnë gjithmonë tek ne. Ka, dhe secili më i bukur se ai i mëparshmi, prandaj ne do të zgjedhim ato thelbësore.

Nuk është diçka e thjeshtë, sepse siç themi, ka gjithmonë shumë ndalesa dhe jo gjithmonë aq shumë kohë. Por meqenëse është një vend kaq monumental, duhet të përpiqemi strukturoni vizitën tonë Mënyra më e mirë e mundshme. Me siguri që vetëm kështu mund ta bëjmë! Dëshironi të dini se ku do ta fillojmë turneun tonë?

Katedralja e Vjenës

Një nga pikat themelore, kur mendojmë se çfarë të vizitojmë në Vjenë ndodhet në katedralen e saj. Ndodhet në zemër të qytetit, konkretisht në Stephansdom dhe u ndërtua në shekullin e XNUMX-të. Kushtuar Shën Stefanit, duhet thënë se nga origjinali ruhen vetëm dyert dhe kullat. Njëri prej tyre, i formuar si një bisht, ka një stil gotik dhe nëse guxoni të ngjitni shkallët spirale të tij do të keni pamje mbresëlënëse të qytetit. Brenda ju mund të vëzhgoni bukurinë e secilit cep dhe të dalloni stile të ndryshme arkitektonike. Ne nuk mund të harrojmë Zile Pummerin, Pilgram Pulpit, katakombet ose imazhin e Krishtit, pasi ato janë pikat themelore të brendshme të saj.

katedralja e Vjenës

Çfarë të vizitosh në Vjenë, Operën

Kurdoherë që mendojmë për Vjenën, opera na vjen në mendje. Opera shtetërore Shtë një nga kompanitë më të rëndësishme në botë. Me një ndërtesë të stilit të Rilindjes, ata do t'ju mirëpresin për një turne udhërrëfyes. Ka disa dhoma, prandaj është e rëndësishme të mos humbni asnjë prej tyre dhe ta thithni historinë shumë mirë. Trueshtë e vërtetë që bukuria e saj mund të shijohet edhe duke parë disa nga veprat e tij. Shtë e vërtetë që për këtë ju duhet të bëni një rezervim dhe se çmimet ndryshojnë. Ato nuk janë aq jashtëzakonisht të shtrenjta sa mendohet zakonisht, pasi një turne me guidë është rreth 9 euro dhe hyrja në funksion mund të gjendet për më pak se 20 euro, në varësi të ditës ose funksionit.

katedralja e Vjenës

Vizitë në Parlament

Një tjetër pikë kryesore kur mendojmë se çfarë të vizitojmë në Vjenë. Edhe pse siç e shohim, nuk është i vetmi, sepse ka shumë cepa që duhet të eksplorojmë. A ndërtesa neoklasike e mbarimit e cila filloi të ndërtohej në vitin 1874, por u deshën më shumë se 10 vjet për t'u përfunduar. Ata donin që fasada e tyre kryesore të kujtonte Greqinë dhe e bënë këtë. Dhomat e mëdha dhe portiku me disa nga pjesët themelore. Ju gjithashtu mund t'i zbuloni ato në sajë të një turneu udhëzues. Hyrja në parlament kushton pak më shumë se pesë euro.

parlamenti i Vjenës

Pallatet: Schönbrunn dhe Hofburg

Jo sepse ato kanë shumë cilësi të ngjashme, ne i kemi bashkuar, por sepse ato janë vërtet dy nga pallatet që duhet të merren parasysh kur mendojmë se çfarë të vizitojmë në Vjenë. I pari që përmendim është Schönbrunn dhe është ndërtuar në shekullin e XNUMX-të. Ishte, për vite me radhë, rezidenca verore e përdorur nga familja perandorake. Ju mund të bëni një turne udhërrëfyes në brendësinë e tij, të vizitoni dhomat e tij dhe të thithni të gjitha detajet e historisë së saj, të cilat nuk janë të pakta. Të dy dhomat dhe sallat janë zbukuruar në një stil rokoko. Pranë këtij pallati, ne gjejmë muzeun e karrocave që ia vlen të shihet, si dhe kopshtet që përfundojnë vizitën.

Pallatet e Vjenës

Nga ana tjetër, ne gjithashtu gjejmë një pallat tjetër, të ashtuquajturin Hofburg. Në këtë rast po flasim për vendbanimi kryesor i Habsburgëve. Shtë një vend që nuk është vetëm një pallat, por plotësohet nga bizhuteritë e tjera arkitektonike të tilla si kapela, kisha, muzetë dhe madje edhe biblioteka. Gjithashtu në këtë vend do të jeni në gjendje të njihni historinë e Sisi, perandoreshë. Çmimi i hyrjes është rreth 15 euro.

ringstrasse

Edhe pse nuk është në vetvete një moment si ata që kemi përmendur, as ne nuk duhet ta lëmë pas. Ringstrasse është një nga rrugët më të rëndësishme në Vjenë. Në këtë zonë kishte një mur dhe pas prishjes së tij, u ndërtua kjo rrugë. Nëse është kaq e rëndësishme, është për diçka dhe është që në të mund të gjejmë disa nga ndërtesat që sapo përmendëm, të tilla si Parlamenti, Pallati Hofburg ose Bashkia dhe Bursa janë gjithashtu në të njëjtën zonë Janë 5 kilometra që mund të ecni në këmbë ose në bordin e tramvajit tuaj.

belvedere vjena

Pallati Belvedere

Një pallat tjetër por në këtë rast, ai gjithashtu ka një muze arti. Pra, në të mund të shijojmë dy ndërtesat dhe gjithashtu kopshtet që janë përreth tyre. Pa dyshim, një tjetër nga bukuritë e mëdha që duhet të vizitojmë në Vjenë. Padyshim në këtë rast duhet thënë se pjesa e saj e jashtme vlen më shumë sesa pjesa e brendshme. Sepse vetëm salla është zbukuruar dhe gjithashtu ajo e njohur si dhoma prej mermeri. Tashmë pjesa tjetër, ofroni koleksione pikture që përbëhet nga Mesjeta deri në ditët e sotme. Vetëm në katin e parë, ju gjithashtu mund të shihni vepra arti nga periudha barok.

Stadtpark

Stadtpark

Sepse na duhet edhe pak ajër pas kaq shumë vizitave në monumente dhe do ta bëjmë falë Stadpark, i cili është i hapur për publikun dhe është një nga pikat më të vjetra. Ka një stil anglez dhe atje do të shohim lumin Wien që do ta ndajë atë në dy pjesë. Urat ose monument kushtuar Johann Strauss janë disa nga qoshet që nuk mund të humbasësh. Shtë në qendër të qytetit dhe shumë afër Operës, kështu që mund ta gjeni në një mënyrë shumë të thjeshtë. Isshtë një tjetër nga ato vende që na jep përgjigjen në pyetjen se çfarë të vizitojmë në Vjenë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*