Vjena, midis shekujve XNUMX dhe XNUMX

Kisha e projektuar nga Otto Wagner në Vjenë

Nëse duhet të bëjmë diçka ndërsa jemi në Vjenë, është për të eksploruar qytetin në këmbë. Ka shumë rrugë të mundshme, shumë shëtitje turistike dhe gjithçka varet nga ajo pjesë e Vjenës që na intereson më shumë: qoftë qyteti i vjetër, Vjena e vitit 1900, jeta e natës e Vjenës, Art Nouveau Vjena, lagjet e Austrisë kryeqyteti ose rrethi i arteve, për shembull.

Gustav Klimt, Otto Wagner, Stefan Zweig, Sigmund Freud ose Egon Chiele janë përfaqësuesit e asaj Vjene të vitit 1900 që shumë do të donin ta dinin. Nëse jeni të interesuar, ka edhe një shëtitje turistike për të bërë në 48 orë dhe të shihni se si ishte Vjena atëherë: modernizmi, dizajni, arkitektura, letërsia dhe psikologjia. Ketu eshte Itinerar dy-ditor rreth vitit 1900 Vjenë:

  • Dita e 1: Dayshtë dita e muzeut kështu që Muzeu Leopold pasi ekspozon ekspozitën e Vjenës 1900 me numrin më të madh të punimeve nga Egon Chiele: sende argjendi, qelqe, mobilje funksionaliste, korniza fotografish. Ekspozita është në një ndërtesë të veçantë nga muzeu, një 10-minuta në këmbë larg, dhe në bodrum do të gjeni gjithashtu vepra nga Klimt dhe rreth 30 metra friz nga artisti me interpretimin e tij të Simfonisë së Nëntë të Beethoven. Më pas mund të vizitoni tTri ndërtesa që flasin për arkitekturën e fillimit të shekullit të XNUMX-të në Vjenë dhe se ata janë shembuj të bukur të stileve të Art Nouveau dhe Modernist. Arkitekti i saj ishte Oto Wagner dhe ato janë në rrugën Naschmarkt: ballkone me lule të pikturuara, shufra hekuri, skulptura në tavanet. Itinerari vazhdon përgjatë Galeria Kombëtare e Pallatit Belvedere për të parë veprat më përfaqësuese të Sekesionistëve dhe Ekspresionistëve të Vjenës. Ajo ndiqet nga Muzeu Sigmund Freud.
  • Dita e 2: më shumë punë nga arkitekti Otto Wagner janë në Postsparkasse, në elegante Ndërtesa e Bankës Kombëtare. Atëherë është radha juaj MAK, Muzeu i Arteve të Zbatuara dhe Artit Bashkëkohor, Kisha jam Steinhof, kisha e parë moderniste në Evropë dhe Shtëpia e Koncerteve të Vjenës, në stilin Art Nouveau.

Me këto dy ditë duke ecur nëpër Vjenë, ju njihni Vjenën e vitit 1900.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*