Disa dhurata tipike nga Vjena

Swan kristal mjellmë

La kryeqyteti i Austrisë Undshtë padyshim një nga qytetet më elegante dhe madhështore në Evropë. Të gjithë ata që e vizitojnë ëndërrojnë të kthehen edhe një herë për të shijuar hijeshitë e saj dhe mos hezitoni të merrni një suvenir të qëndrimit tuaj në valixhe.

Midis këtyre suvenireve, ka disa dhurata tipike të Vjenës që të gjithë udhëtarët priren ta blejnë, padyshim më të njohurit. Por së bashku me blerjet klasike, ka edhe shumë gjëra të tjera interesante për t'i marrë në shtëpi ose për t'u dhënë miqve dhe familjes sonë. Këtu janë disa ide dhe këshilla praktike:

Ku të blini dhurata tipike në Vjenë?

Kjo është pyetja e parë për t'iu përgjigjur, sepse në disa zona të qytetit është më lehtë të gjesh dyqane dhe dhurata të bukura sesa në të tjera.

Pa dyshim, arteria kryesore tregtare e qendrës është rruga Kohlmarkt. Firmat e mëdha të modës dhe bizhuterive janë përqendruar në këtë rrugë pedonale, ku mund të gjeni dhurata të hollë, megjithëse nuk janë të përshtatshme për të gjitha buxhetet. Në vend të kësaj, ecni nëpër Mariahilferstrasse ofron një pamje më të larmishme. Aty dyqanet janë të ndërthurura me kafenetë elegante vjeneze dhe opsionet janë më të larmishme.

I madh tregu rrugor Vjena është naschmarkt. Withoutshtë pa dyshim vendi më i mirë për të gjetur produkte të mirëfillta austriake, nga artizanatët te produktet gastronomike. Dhe nëse jeni me fat të vizitoni qytetin në dhjetor, do të gjeni përrallore Tregjet e Krishtlindjeve plot mrekulli. Më të rëndësishmet janë ato që janë instaluar përpara Bashkisë së Qytetit rathausplatz) dhe në esplanadën e Pallatit Belvedere.

Top 5: Dhuratat më të njohura tipike të Vjenës

Zgjedhja e një dhuratë ose suvenir nga një udhëtim është një çështje shumë personale. Sidoqoftë, dhe meqë po flasim për dhuratat tipike të Vjenës këtu, ne do të bëjmë një listë të atyre më të njohurat, ato të preferuara nga turistët. Edhe kështu, në listën e mëposhtme do të gjeni edhe disa rekomandime të tjera që janë jashtë zakonshme.

Çokollata Mozart

Çokollata Mozart

Megjithëse janë me origjinë nga Salzburgu, asnjë udhëtar nuk kalon nëpër Vjenë pa provuar Mozartkügeln-in e shijshëm.

I famshmi Mozartkugeln në të vërtetë janë tipike të Salzburg, vendlindja e Mozart. Sidoqoftë, ata janë të njohur në të gjithë Austrinë dhe shumë udhëtarë që vizitojnë Vjenën dhe nuk kanë mundësinë të udhëtojnë atje shpesh marrin në shtëpi disa nga këto shijshme.

"Topat e Mozartit" janë të mbuluara me nuga, por zemra e tij është e marzipan dhe fëstëk. Në paketim është imazhi i xhindit. E pafalshme të udhëtosh në Austri dhe të mos kthehesh më me një kuti me Mozartkugeln nën krahun.

Kristal Swarovski

bizhuteri swarovski vjenë

Copa delikate të kristalit Swarovski

Austria është djepi i markës prestigjoze SwarovskiKjo është arsyeja pse në kryeqytetin e vendit gjejmë shumë dyqane të tij. Në to mund t'i japim vetes pamjen admiruese bizhuteritë verbuese dhe figurina të kristalta të çmuara si mjellma në imazhin që drejton postën. Isshtë e vërtetë që çmimet janë zakonisht të larta, por është e mundur të gjesh një copë që nuk është shumë e shtrenjtë.

Stafi i Swarovski do të kujdeset për paketimin dhe paketimin e blerjes tonë mirë në mënyrë që të mos pësojë ndonjë dëm gjatë udhëtimit në shtëpi.

Topa dëbore të Perzy

Topa dëbore kristali Perzy Austria

Topa bukuroshe dekorative te Perzy

Pa dyshim, nëse jeni duke kërkuar dhurata tipike të Vjenës, kjo është një nga më simpatiket dhe origjinale. Për më shumë se njëqind vjet, punëtoritë e Mamufaktur Perzy Ata i bëjnë këto vepra të vogla arti: topa qelqi që mbyllin një figurë apo peizazh miniaturë dhe që simulojnë efektin e rënies së borës kur tjerr.

Përveç blerjes së një ose më shumë prej këtyre bizhuterive të bëra me dorë, ia vlen të vizitohen Muzeu i mbledhjes, hyrja e të cilit ndodhet në dyqanin e vetë markës, në numrin 87 Schumanngasse.

Suvenire me dekorimin Edelweiss

Edelweiss, lulja e Alpeve

Lulja Edelweiss është e pranishme në shumë cepa të vendit

Edelweiss, lulja e bardhë e Alpeve, është gjithashtu një ikonë e njohur e Austrisë. Në shumë prej dyqaneve të suvenireve në Vjenë është e lehtë të gjesh objekte të ndryshme, dizenjimi i të cilave është frymëzuar nga ky motiv i bukur, sidomos stoli dhe veshje kostumesh. Lulja Edelweiss në një triko të trashë ose në një kapelë leshi do të na kujtojë gjithmonë qëndrimin tonë në qytet.

Sachertorte, torta e shijshme me çokollatë vjeneze

Tortë Sacher

La Sachertorte, torta legjendare dhe e shijshme me çokollatë në Vjenë

Ne e ruajmë më të ëmblën për të fundit. I famshmi ndërkombëtarisht sachertorte Shtë një krijim vjenez që ka pushtuar botën. Origjinali mund të provohet dhe blihet në ëmbëlsirat e Hotel Sacher, para Operës Shtetërore të Vjenës, ku u shpik nga ëmbëlsira Franz Sacher në 1832.

Nuk ka asnjë suvenir më të ëmbël nga Vjena sesa ëmbëlsira Sacher! Një tundim që ne gjithashtu mund ta marrim në shtëpi në një kuti të krijuar posaçërisht për transport që mund ta blejmë në pothuajse çdo furrë buke në qytet. N youSE mendoni se është shumë çokollatë, mund ta provoni Torte Perandorake, gjithashtu një nga dhuratat tipike më të dëshiruara të Vjenës.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1.   ISABEL RETTICH dijo

    Unë jam i interesuar për të blerë një top bore.

    JU LUTEM Më dërgoni çmimet dhe çfarë të bëj për të qenë në gjendje të blej.

  2.   montë dijo

    Do të doja të blija disa vathë me kristale Swarosvski, modeli Sissi Diamond Stars. A mund të më tregoni çmimin para se ta porosisni. Faleminderit