Schnitzel, një pjatë tipike austriake

Shnizel

Në çdo udhëtim për në Austri Ju duhet të rezervoni të paktën një tryezë në një restorant tradicional për të dhënë një llogari të mirë të një ëmbëlsie të thjeshtë që është pjata kombëtare: Shnizel.

Për të qenë rigoroz, emri i saktë i kësaj pjate të njohur është Wiener Schnitzel, që do të thotë, "Biftek vjenez". Kjo mund të na japë një të dhënë për origjinën, qytetin e Vienna, edhe pse siç do ta shohim më vonë është një çështje më se e diskutueshme.

Origjina e Schnitzel

Dokumenti i parë në të cilin shfaqet emri i Wiener Schnitzel është një libër gatimi në vitin 1831. Bëhet fjalë për të famshmit Libri i gatimit të Katharina Prato, ku shpjegohet shtjellimi i pjatave të shumta tipike austriake dhe gjermane të jugut. Ajo përmend Eingebröselte Kalbsschnitzchen, e cila mund të përkthehet si "Bërxolla me mish viçi".

Por një pjatë e tillë legjendare meritonte mirë një origjinë legjendare. Edhe pse vërtetësia e tij është e diskutueshme, ekziston një histori e përhapur që lartëson qendërmbrojtësin vetë. Joseph radetzky si prezantues i Schnitzel në Austri.

radetzky

Legjenda thotë se Marshalli Radetzky solli Schnitzel në Vjenë nga Italia

Radetzky do të kishte dashur të hante këtë gjellë të shijshme gjatë fushatave të tij ushtarake fitimtare në Italinë veriore. Pas kthimit të tij, perandori Franz Joseph I i Austrisë Ai e dërgoi ta thoshte të gjitha detajet. Në vend që t'i tregonte për strategjitë dhe betejat, Radetzky i tha se kishte zbuluar një pjatë të mrekullueshme të viçit të Lombardisë. I magjepsur nga përralla, perandori personalisht i kërkoi atij recetën, e cila shpejt u bë e famshme në oborrin perandorak.

Historianët e kanë hedhur poshtë këtë legjendë: shumë kohë më parë Schnitzel në Austri, fileto me mish të ndryshëm ishin gatuar, pjekur ose skuqur. Dhe megjithëse mishi ishte një produkt i arritshëm vetëm për klasat më të pasura, mënyra e përgatitjes është mjaft e thjeshtë, gjë që kontribuoi në popullarizimin e kësaj pjate.

Si bëhet Wiener Schnitzel i vërtetë

Megjithëse ka disa variante, asnjë nuk largohet shumë nga recetë origjinale, e cila nga rruga është mjaft e thjeshtë. Kuzhinierët e mirë austriakë pajtohen se një nga çelësat për të përgatitur një Schnitzel të mirë është zgjedhja dhe prerja e mishit. Në përgjithësi është viçi, megjithëse ka receta që përdorin lloje të tjera të mishit.

shnizel

Si ta bëni Schnitzel

Mishi i viçit pritet në feta të mëdha në formën e një fluture. Kanuni urdhëron që trashësia e tij të jetë rreth 4 milimetra. Këto janë hapat që duhet të ndiqni:

  1. Përgatitja e mishit. Së pari ju duhet të rrahni butësisht filetot derisa të rrafshohen mirë dhe të zgjerohen pak më shumë. Para qëllojës, shtoni një majë kripë dhe piper.
  2. Pastaj vazhdo te të bukës: filetot lahen në qumësht, pastaj miellëzohen, pastaj lahen me vezë të rrahur dhe më në fund kalohen nëpër copa buke. (E rëndësishme: mos e thërrmoni bukën e grirë, thjesht i lini të ngjiten në biftek natyrshëm).
  3. Hapi i fundit është skuqje, në një tigan të madh ku derdh derri ose gjalpë në një temperaturë prej 160 ° C. Kur të marrë një ngjyrë të artë do të dimë se është koha për të futur fileto, të cilat duhet të notojnë në yndyrë në mënyrë që mishi të jetë i njëtrajtshëm .

Schnitzel duhet të skuqet në mënyrë të barabartë

Mënyra tradicionale për të shërbyer Schnitzel në Austri është në një pjatë të madhe të rrumbullakët të shoqëruar nga garnizon. Kjo mund të jetë mjaft e larmishme: marule e përzier me një salcë vinaigrete të ëmbël, qepë ose qepë të copëtuar, sallatë patate, shparguj të bardhë, sallatë kastravec ose patate të skuqura me majdanoz. Gjithashtu, në shumicën e restoranteve austriake shumica e gatuesve shtojnë një pykë limoni dhe një gjethe majdanozi.

Ku të hani Schnitzel gjatë udhëtimit tuaj në Vjenë

Si një pjatë e mirë kombëtare, Schnitzel shfaqet në pothuajse çdo menu në çdo restorant në kryeqytetin austriak. Sidoqoftë, vetëm në disa prej tyre është përgatitur me standardet e cilësisë që e bëjnë atë një delikatesë. Këtu janë disa prej tyre:

Mikpritësi i Schnitzel

Një restorant i vjetër familjar në lagjen Neubau me dekor fshatar, i vlerësuar shumë nga vjenezët dhe turistët për çmimet e tij të lira. Pjesët janë bujare dhe atmosfera e këndshme.

figlimüller

Restorant i dalluar historik pranë Stephensdom, ku kamerierët mbajnë kravata dhe çmimet janë tashmë më të larta. Schnitzel-i i tyre është aq i madh sa mezi futen në pjatë. Një pamje për t’u parë. Dhe për qiellzën, natyrisht.

Kafeneja Dommayer

Pavarësisht nga emri i tij, më shumë se një kafene, ky është një restorant ekskluziv ku kuzhinier përgatit pjata tradicionale austriake, duke ndjekur me besnikëri recetat origjinale dhe duke përdorur përbërës me cilësi të lartë. Këtu Schnitzel bëhet një vepër arti, ia vlen të paguash pak më shumë për ta shijuar atë. Përveç kësaj, në verë mund të hani drekë ose darkë në tarracën e saj të këndshme.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*