Sepse flamuri i Austrisë është kuq e bardhë

Flamuri i austrisë

Ne kemi biseduar në disa raste për histori e gjatë e tokave që sot përbëjnë territorin e Austrisë. Padyshim që Shtëpia e Habsburgëve ka një pjesëmarrje shumë të rëndësishme në të, por kjo është historia e lashtë. Që nga fundi i Luftës së Parë Botërore, kjo shtëpi e fisnikëve është zhdukur nga harta dhe ata që kanë mbetur janë tregtarë dhe njerëz të pasur, të cilët nuk kanë mundësi ta vendosin veten në krye të ndonjë shteti.

Tani, nëse ngjyrat e Shtëpisë së Habsburgut janë të verdha dhe të zeza, pse ngjyrat e flamurit austriak nuk i kujtojnë ato pak? Pse flamuri austriak është i bardhë dhe i kuq? Duket se modeli i flamurit austriak, me tre shirita horizontale, dy të kuq dhe një të bardhë, bazohet në stemën e dinastisë Babenberg, një familje fisnike që e ka zanafillën në shekullin e XNUMX-të, territori aktual bavarez.

Babenbergët ishin kontë, margravë dhe dukë në rajonet e tanishme të Styria-s, Austrisë së Poshtme dhe Austrisë së Epërme edhe pse dega mashkullore përfundoi duke vdekur drejt fillimit të shekullit të XNUMX-të. Dinastia tjetër në Austrinë e sotme do të ishte tashmë ajo e Habsburgëve, të cilët nuk ishin me origjinë nga Babenbergët, megjithëse në një moment gjakrat ishin të përziera në bijtë e Albertit të Parë të Gjermanisë. Cfaredo, stema e Babenbergut është ngjyra e flamurit austriak.

Nga ana tjetër, specialistët në këto gjëra të heraldikës besojnë se ngjyrat rrjedhin nga familja Otakar dhe se ajo e adoptoi atë nga Shtëpia e Eppenstein, sundimtarët e Styria rreth shekujve XNUMX dhe XNUMX. Epo ju e dini sepse flamuri i Austrisë është i bardhë dhe i kuq.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*