Veshje tradicionale austriake

Pantallona lëkure Dirndl

Secili vend ose rajon brenda të njëjtit vend ka veshjet e tij tradicionale, veshje që zakonisht rrjedh nga veshjet tipike të Mesjetës dhe që përfaqëson fshatarin, punëtorin. Austria nuk është përjashtim, kështu që kur mendojmë për këtë vend të vogël, por dikur të shkëlqyeshëm në Evropë, kemi një imazh tipik.

Imazhi i austriakut tipik është ai i një burri me veshje tirol dhe ai i austriakut është ai i një gruaje bjonde me funde të gjata dhe gërsheta. E vërteta është se këto kostume tipike austriake, që dikush mendon se janë aq karakteristike për një zonë të veçantë, nuk janë kurrë aq karakteristike dhe ato mbulojnë më shumë toka dhe madje më shumë vende sesa supozojmë.

Në përgjithësi, veshja tradicionale femërore në të gjitha rajonet austriake është dirndl: një skaj i gjatë me një bluzë që nga ana e tij është pjesërisht e mbuluar me një jelek të bashkangjitur me grepa, kravata ose zinxhir përpara dhe mbi bust. Mëngët janë të gjera dhe të fryra dhe e gjithë veshja është e mbuluar me një përparëse.

Nga ana e tyre, burrat përdorin Lederhosen, pantallona lëkure që zakonisht kanë rripa të tëri në bel dhe që vishen me një këmishë të bardhë me zbukurime lulesh të qëndisura. Dhe sigurisht, kapelja e vogël tirol nuk mund të mungojë dhe e njëjta gjë është xhaketa. Të dy kostumet nxjerrin një origjinë fshatare, por sot ato janë bërë aq tradicionale dhe tipike saqë nëse një turist dëshiron të marrë një të tillë mund t'i kushtojë shtrenjtë.

Burimi - Austri.info

Foto - Gruenwalds Freunde


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*