Gastronomi në Ávila: nuk mund të mungojnë këto pjata

Qyteti me mure i ilavila

Kuzhina e Aviles Ajo i ka rrënjët në prodhimin vendas dhe shumë mish, duke treguar ndikime të forta myslimane, hebraike dhe të krishtera. Së bashku ata bëjnë një ushqim i pasur, i larmishëm dhe i shijshëm, përshtatur me kushtet klimatike të krahinës.

Kuzhina e ilavila është një shembull i mirë i asaj që mund të presësh në pjesën tjetër të Castilla y León. Pjatat, supat, gatimet dhe pjekjet e pasura Ato janë një manifestim i traditës së madhe bujqësore dhe blegtorale të rajonit. 

Shumica e pjatave kryesore bëhen me të perime dhe fasule, ashtu si Stili i zierjes së qiqrave moragueño, Ajoarriero me lakër, speca të mbushur ose patate të njohura ju bie.

Pjatat tipike të Ávila

Pinchos në Ávila

Ajo që njihet si 'Treshe Gastronomike' të qytetit përbëhet nga Fasule anijesh (fasule të mëdha nga qyteti i El Barco de ilavila, i njohur gjithashtu lokalisht si 'pipos'), bifteku i kockave T nga Ávila (copë viçi nga 500 g në 1 kg në peshë, varet nga oreksi juaj) dhe Të verdhat Santa Teresa (ëmbëlsira të ëmbla të bëra me të verdhat e vezëve dhe sheqerin). Zakonisht është menuja më e plotë që mund të merrni për të provuar më përfaqësuesen e gastronomisë së këtij qyteti të bukur.

Ky lloj menuje është një shembull i vërtetë i gastronomisë së Ávila, bazuar në produktet bujqësore dhe kultivimin e një krahine që ndryshon shumë, si në gjeografi ashtu edhe në klimë.

Mish dhe peshk

Biftek me kocka T nga Ávila

Ata e kanë fituar famën e tyre falë Hebreu i El Barco dhe karilës (një fasule e vogël e bardhë me një pikë të zezë) nga brigjet e lumit Tormes dhe qiqra nga La Moraña, në veri të provincës. Mishi është gjithashtu shumë popullor: dhi në Caldereta, qengji nga lugina Amblés dhe derri i pjekur nga veriu i provincës.

Mënyra se si gatuhet ushqimi është shumë e thjeshtë dhe i kushtohet rëndësi Cilësia e produktit vetë për të siguruar që siguron aromë origjinale pa nevojën e përmirësimeve.

Sidoqoftë, ne kemi filluar në fund, me drekë, dhe nuk është një aperitiv që është i domosdoshëm për këdo që viziton qytetin me mure: tapat e tij ose, siç thonë ata në vend, shkoni për hell. Në Ávila, kur porosisni një pije, ju jepet një pjatë e vogël me të gjitha llojet e shijshme:

Nga pëlhurë klasike, bukë të ëmbël ose omëletë e kudogjendur me patate tek rrotullat e vogla të bukës dhe petat e tonit, etj., një kënaqësi për qiellzën dhe një mundësi e shkëlqyer për të shijuar porcione të vogla të të gjitha llojeve të ushqimeve.

Si tapas dhe skara Ata shkojnë për më shumë se sa pritej dhe nuk ka shumë për t'u marrë me të, gjëja më e mirë për të bërë është të zgjidhni menunë e tyre.

Në fakt, zgjatja e menusë që tashmë është sugjeruar për pjatat e tjera autentike do të thotë ta konsideroni hudhrën të shijshme ose Supë kastiliane, me aromën karakteristike të spec i kuq nga qyteti i Shandan ose mish derri Ato mbahen në vazo vaji në të cilat janë skuqur para së gjithash, të njohura në vend si Lesh derri ose chorizo ​​'de olla'.

Siç është përmendur tashmë, mish të pjekur Ata vijnë nga racat lokale (të tilla si mishi i viçit me emërtimin e origjinës, ose keci dhe derri pinjoll, të cilat kanë emërtimin e tyre). Megjithatë, mënyra klasike për të shijuar derr pinjoll në Avila Isshtë skuqur dhe rigjeneruar në copa të vogla, të njohura në vend si cuchifrito.

Nëse preferoni peshk, mund të shijoni të famshmen trofta e skuqur, e pjekur ose e turshit. Dhe pasi Ávila është një qytet në brendësi të traditës katolike, Merluc gatuhet në një shumëllojshmëri të pjatave të shkëlqyera: qëlloj, me hudhër dhe speca ose në një salcë speci të kuq, etj.

Pije dhe ëmbëlsira

Verërat në Ávila

Importantshtë e rëndësishme ta shoqëroni ushqimin me të verërat lokale, të cilat gjithashtu ndjekin maksimën e thjeshtësisë dhe shijes. Ata janë të fortë dhe të mëdhenj në shije dhe vijnë nga zona përreth lumit Alberche.

E ëmbël dhe me shije frutash, të cilat mund të shijohen si sangria gjatë Javës së Shenjtë në ilavila. Dhe ka gjithashtu pije me shije të ndryshme dhe buqeta me lule, të bëra nga bollëku, një liker i bërë nga ajo që ka mbetur nga rrushi pasi të jenë shtypur për të bërë verë.

Dmbëlsira më e shëndetshme është fryti i saj dhe duhet të shijohet në sezon: pjeshka burger i thellë, Mollë Pippin nga El Barco de Ávila, qershi nga lugina Tiétar dhe fiq nga Poyales janë vetëm disa shembuj.

Dhe për vizitorët me një dhëmb të ëmbël, përveç të verdhave të famshme, ka edhe shumë ëmbëlsira të tjera tradicionale, të tilla si Mantecados, perrunillas, amarguillos, Jezuits, torrijas, etj, dhe qyteti gjithashtu ka shumë dyqane tortash.

E gjithë kjo larmi dhe kombinim i aromatizon vendet Avila në pamjet e shumë kureshtarëve dhe dashamirëve të provimit të gjërave të reja.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*