Destinacionet për një largim të fundjavës

Konkursi Cordovan Patios

Një udhëtim gjithmonë ndihmon për të oksigjenuar çdo rutinë. Për të shkëputur dhe zbuluar vende të reja në sajë të lehtësisë për të marrë një fluturim të lirë ose destinacioneve të afta të ofrojnë nuanca të mjaftueshme për t'u zbuluar në vetëm 2 ose 3 ditë. Skenare si keto me poshte destinacione për një largim fundjave që duhet të shtoni në listën tuaj të qëllimeve të udhëtimit.

Marrakech (Marok)

Destinacionet për një largim të fundjavës

Qyteti më i rëndësishëm në Marok Perfectshtë e përsosur të zbulohet gjatë një arratisje 3-ditore falë afërsisë së vendit fqinj Maghreb (vetëm 2 orë nga Madridi me aeroplan) dhe sasisë së ndjesive për të provuar në rrugët dhe xhamitë e tij. Që kur pazaret që janë përqendruar rreth Djema el Fnaa, një nga sheshet më të famshme në botë, në Pallatin Bahia, kopshtet e tij palme legjendare ose kopshtet e tilla si Majorelle, duke kaluar elegancën dhe ekzotiken, ose De la Menara më të vjetër, Marrakech bëhet një nga destinacionet më të mira për një largim të fundjavës. Ah! Dhe mos harroni një qëndrim në një riad tipike nga qendra, ideale për të përfunduar çdo largim në këtë vend të denjë për Një mijë e një natë.

Paris, Francë)

Urat në Paris

Kryeqyteti francez është një nga ato destinacione që ju vizitoni të paktën një herë në jetën tuaj ose madje ktheheni në më shumë se një rast. Në pritje për të ditur rezultatin përfundimtar të një Notre Dame për të cilën tashmë janë thirrur propozime të ndryshme për të rivendosur çatinë dhe bishtin që u zhduk gjatë zjarrit të prillit 2019, qyteti i dashurisë ofron një mozaik përvojash dhe vendesh ku përshtaten shumë vende dhe përvoja : që pritej shëtisni rreth Kullës Eifel (nga Trocadero, nëse është e mundur), një udhëtim me anije përtej Senës, pazar në Champs Elysees, arti i Luvrit apo edhe hijeshia e Belleville, lagjja hipster të këtij qyteti që ju inkurajon të shihni jetën nga një gotë me ngjyrë trëndafili.

Lisbonë Portugal)

Lisbonë Portugal

Kryeqyteti Portugez është bërë një nga destinacionet më të vizituara në Evropë vitet e fundit falë tërheqjeve të saj të shumta dhe statusit të tij si një qytet ku dekadenca përzihet me bohemizmin dhe hijeshinë. Ideale për afërsinë e saj me Spanjën, Lisbona shikon nga një Atlantik ku gryka e lumit Tagus shkëmbin fados që tavernat e Alfama psherëtijnë, sharmin monumental të Kalasë së São Jorge apo tramvajet që përqafojnë rrugët e lagjeve si Belem mitik. Sigurisht, nëse keni kohë për të kursyer, nuk mund ta humbisni mundësinë për tu afruar Sintra, ku Palacio Da Pena na transporton në një botë fantazie dhe ngjyre të denjë për një përrallë.

Lanzarote

Plazhi në Lanzarote

Edhe pse ka më shumë se 2200 kilometra që ndajnë ishullin më të thatë nga Ishujt Kanarie dhe Madridi, e vërteta është se një fluturim prej vetëm 2 orë e gjysmë është i mjaftueshëm për të shpëtuar në këtë vend magjik dhe enigmatik. Ndani 3 ditët tuaja ndërmjet plazhe si Papagayo, një nga më të famshmit, për t'u lidhur me mjedisin e Puerto del Carmen ose një provë të verës Malvasia në La Geria, ai shembull magjepsës i etno-turizmit i vendosur mes tokave vullkanike. Përfundoni përvojën me një vizitë në Parku Timanfaya, veprat e César Manrique të shpërndara në të gjithë veriun si Jameos del Agua ose Mirador del Río dhe, nëse keni ende kohë, e hijshme, i quajtur kohët e fundit si ishulli i tetë zyrtar i Ishujve Fortunate.

Cordova

Bimët e Patios de Córdoba

Kryeqyteti me numrin më të lartë të vendeve të trashëgimisë së UNESCO-s në Spanjë Këshillohet që të vizitoheni në çdo kohë të vitit, megjithëse pranvera është stina më magjepsëse kur bëhet fjalë për të njohur një qytet ku është i famshëm Festivali i Patios ose Kryqet e Majit ata vishen me ngjyra dhe japin lepuj lagjet e tyre të bardha. Vazhdoni të eksploroni një qendër historike që rrotullohet përreth xhamia e saj e madhe dhe ura romake për të kulmuar në qytetin antik palatial të Medine Azahara, gjithashtu kohët e fundit është emëruar një Trashëgimi Botërore e UNESCO-s. Sharm i pastër andaluzian.

Madrid

Çfarë të shohim në Madrid

Kryeqyteti i Spanjës është gjithmonë një vend i mirë për t'u kthyer, veçanërisht kur lidhjet e trenave janë gjithnjë e më efikase. Ideale për të bërë një shëtitje, për të shijuar muzikat e saj ose për të shtrirë në El Retiro, në Madrid një ethe artistike çelur e thurur, kryesisht, midis muzetë Prado, Thyssen dhe Reina Sofía, gjigandët idealë për të filluar një vizitë që vazhdon nëpër lagjen multikulturore të Lavire, hipsterizmi i Malasana, elegancën e Lagja e letrave ose majat e Latina. Sigurisht, një muzg në tempullin Debod është i domosdoshëm.

Altea

Destinacionet për një largim të fundjavës

Fotografi: Elite

E famshme për plazhet e saj dhe klimën e ngrohtë, provinca e Alicante ofron, veçanërisht, një treshe vendesh ideale për të shijuar një fundjavë pa pasur nevojë të udhëtoni në distanca të gjata midis destinacionit dhe destinacionit. Mbillni veten në Altea, ndoshta një nga qytetet më të bukura në Spanjë, dhe të gëzojnë tregjet e saj hipi dhe rrugët e bardha para se të shkojnë në Calpe, ku është e famshme Shkëmbi i Ifach dhuroni një nga shtypjet më të famshme të Mesdheut. Më në fund, admironi rrokaqiejt e asaj çudie urbane të quajtur Benidorm ku moderniteti, festa dhe plazhet përbëjnë kombinimin perfekt.

San Sebastián

Plazhi La Concha në San Sebastián

Nga të gjitha plazhet urbane në Spanjë, La Concha është padyshim më e bukura. Bukolike dhe blu, ky liman strehon një qytet të San Sebastián, ku arkitektura e tij modernist dhe roman arti përzihen me vende si Katedralja e Mirë e Bariut, një qytet i hollë i vjetër ose pamjet nga një Mali Igueldo që do t'ju lejojë të keni Donostia në pëllëmbë të dorës. Sigurisht, duke lënë San Sebastián pa provuar shijshme pintxos Duhet të jetë një krim, kështu që investoni gjatë gjithë kohës që ju nevojitet për të shijuar një gastronomi baske që një nga eksponentët e gjen këtu.

Ideale për tu vizituar për 2 ose 3 ditë, këto destinacione për një largim fundjave Ato bëhen opsionet më të përballueshme kur bëhet fjalë për prishjen e rutinës.

Cilin nga këto vende preferoni?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*