Çfarë të bëjmë në Tenerife

Çfarë të bëni në Tenerife Playa Tejita Tenerife

Ishujt Kanarie shfaqin një batanije opsionesh dhe atraksionesh që gjejnë në Tenerife epiqendrën më të mirë në të cilën të shijohen të gjitha. Nga plazhet e ëndrrave në majën më të lartë (dhe të zhurmshme) në Spanjë, ka shumë çfarë të bëjmë në Tenerife.

Hyni në Parkun Kombëtar Teide

Parku Kombëtar Teide

Një legjendë e Guanches antike tregon se Zoti i Diellit u rrëmbye nga perëndia i lig Guayota dhe u mbyll brenda një vullkani. Një histori që ndoshta shpjegon shpërthimet që ndodhën në 1492, pak më parë Largimi i Christopher Columbus në Botën e Re, ose ai i vitit 1798, i cili mbuloi këtë peisazh hënor me llavë. Me 3718 metra i lartë, mali Teide nuk është vetëm maja më e lartë në Spanjë, por edhe vullkani i tretë më i trashë në botë. Një ikonë që e ka kthyer të ashtuquajturin Park Kombëtar Teide në një nga më i vizituari në Spanjë, veçanërisht nga dizajni i saj si Trashëgimia Botërore në 2007. Një luginë hënore në të cilën do të hyni gjatë aventurës tuaj në Tenerife në mënyrë që të jeni në gjendje të afroheni sa më shumë me atë që konsiderohet "çatia e Spanjës".

Relaksohuni në plazhet e saj

Plazhet e Tenerife: Las Teresitas

Plazhi Las Teresitas

Tenerife ka disa nga plazhet më të mira në Spanjë. Ujërat bruz që bëjnë kontrast me rërën e bardhë (ose të zezë) të brigjeve, shkëmbinjve dhe vendeve të fshehta. Bregdeti Adeje, një nga zonat më turistike të ishullit falë zonave të tilla si Los Cristianos, përmban plazhe të ëndrrave të tilla si atë të Dukës ose të Amerikës Las. Në rast se dëshironi të laheni në plazhe më të paarritshme, shkëmbinjtë e Gjigandët ata fshehin limane dhe hyrje midis boshllëqeve që ka endur kjo tokë e egër. Ose bukuri e egër e tjegull, kaq i izoluar nga zhurma dhe turizmi, dhe konsiderohet si një nga plazhet më të famshme të Tenerife: Teresitas, e gjatë më shumë se një kilometër.

Balena duke parë në Tenerife Jug

Delfini Tenerife

Delfini në liri në ujërat e Tenerife

Ishujt janë gjithmonë një vend i mirë për të dalluar speciet ujore në të egra. Dhe Tenerife nuk është shumë mbrapa. Me lart Të regjistruara 21 specie cetace në ujërat e Ishullit Kanarie, delfinët me shishe dhe balenat pilot ata bëhen protagonistët kryesorë të çdo aventure në bordin e një katamarani, pasi ata qëndrojnë për pjesën më të madhe të vitit në jug të Tenerife. Ekskursione të ndryshme nisen çdo ditë nga Puerto Colón ose Los Cristianos në mënyrë që të shihni këto kafshë fisnike në gjendjen e tyre natyrore. Gjithmonë, po, duke respektuar hapësirën dhe mënyrën e tyre të jetës. Pa dyshim, një nga gjërat më të mira për të bërë në Tenerife.

Adhuroni arkitekturën koloniale të La Orotava

orotava

Ne nuk e dimë nëse kjo është për shkak të pozicionit të saj larg gadishullit, karakterit të saj tropikal apo atmosferës së tij ishullore, por e vërteta është se Kanarinat pinë shumë nga kultura e vendeve të Amerikës Latine dhe arkitektura është një prej tyre. Shembulli më i mirë përbëhet nga qyteti i La Orotava, në Tenerife North, një qytet shtëpitë e tij shumëngjyrëshe, ballkonet prej druri dhe kishat nga një kohë tjetër na transportojnë në një Cartagena de Indias ose Kuban Trinidad. Si krem, asgjë më mirë se hidhni një vështrim në fabrikat e saj të vjetra të ujit dhe shijoni gofio-n e famshme, një lloj mielli i bërë nga drithërat e thekur që përbëjnë disa nga pjatat më të famshme të kuzhinës ishullore.

Humbni në pyjet magjike të dafinës së Anaga

Pyjet e dafinës së Anaga

Laurisilva është një lloj reje dhe pylli subtropikal i pranishëm në vende të tilla si bregdeti i Kilit, Uruguajit, Argjentinës ose rajonit makaronezian në të cilin përfshihen Ishujt Kanarie. Një parajsë magjike nga e cila mund të gjejmë një pjesë në Tenerife, më konkretisht përmes një rruge magjike shëtitjeje Anaga, në pjesën verilindore të ishullit. Konsiderohet si një nga pyjet më të vjetra në Evropë, Anaga përfshin një grup fier ose dëllinjë, fshatra të humbur dhe pikëpamje që ju ndalin zemrën që e bën këtë një nga përvojat më të mira për të shijuar në ishullin e Tenerife.

Shikoni nga Los Gigantes

Gjigandët

Tenerife është një ishull marramendës, plot monumente natyrore që të marrin frymën. Dhe një prej tyre është padyshim Los Gigantes, shkëmbinjtë që arrijnë deri në 600 metra lartësi. Konsiderohet nga Guanches antike si "muret e Djallit", ky kompleks guror jo vetëm që fsheh disa nga limanët më të bukur në cepat e tij, por është gjithashtu një nga vendet më të mira nga të cilat shiko perëndimin e diellit në Tenerife, veçanërisht nga plazhi Punta Teno ose Los Guíos. Thjesht magjike.

Shijoni gastronominë e saj të shijshme

Patate të rrudhura

Karakteri i ishullit ka pajisur gastronominë e Ishujve Kanarie, dhe konkretisht të Tenerife, me një karakter unik. Ndërsa e famshme e saj patate të rrudhura me mojos me shije dhe ngjyra të ndryshme Ato përbëjnë pjatën kryesore të Fortunate, ka shumë shijshme të tjera si gofio e lartpërmendur, mishi i dhisë, vezët në stamped (vezë me patate, chorizo ​​ose piper i ëmbël), merakun Canarian ose pija ime e preferuar, barraquito. Një kafe thjesht spektakolare e bërë nga kanella, lëkura limoni ose qumështi i avulluar.

Vizitoni Santa Cruz de Tenerife

Santa Cruz de Tenerife

Megjithëse kryeqyteti i Tenerife nuk është tërheqja më e madhe e ishullit, nuk dëmton kurrë humbja në rrugët e këtij qyteti ishull, ritmi, njerëzit dhe ngjyra e të cilit mund të shihen në secilin prej cepave të tij. Nga modernja Auditoriumi i Tenerife deri tek e vjetra Kalaja e San Cristóbal, duke kaluar nëpër gjerësinë e saj Rambla apo edhe të Palmetum, një nga pemët më të mëdha të palmave në Evropë, Santa Cruz de Tenerife ngre një mikrokozmos kozmopolit nga i cili do të vendoset në kërkim të aventurave të reja.

Tenerife është një ishull i kontrasteve ku partia, natyra dhe relaksi ndërthuren, duke na ftuar të zbulojmë cepat dhe sekretet e saj. Një destinacion ideal në lartësi të madhe për të filluar në Ishujt Kanarie i shënuar nga një ekzotizëm unik.

Cila nga këto gjëra për të bërë në Tenerife tërheq vëmendjen tuaj më shumë?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*