Çfarë të shihni në Ishujt Kanarie

Çfarë të shihni në Ishujt Kanarie? Isshtë një pyetje shumë e shpeshtë mes miliona turistëve që vizitojnë këtë mrekulli arkipelag spanjoll. Ata e dinë se do të gjejnë plazhe të bukura, mot të mirë të garantuar dhe shumë animacion.

Por Ishujt Kanarie janë shumë më tepër se kaq. Në to mund të gjesh majën më të lartë të vendit tonë në Tenerife, a peisazh hënor dhe befasues në Lanzarote, duna të pabesueshme në Gran Canaria, pyje të harlisur në La Gomera o plazhet e ëndrrave në Fuerteventura. Dhe e gjithë kjo pa përmendur monumentet e çmuara të disa prej këtyre ishujve. Për të gjitha këto dhe, nëse po pyesni veten se çfarë të shihni në Ishujt Kanarie, ju inkurajojmë të vazhdoni të lexoni.

Çfarë duhet të shihni në Ishujt Kanarie, një tokë që i ka të gjitha

Me një klimë të mrekullueshme dhe një shumëllojshmëri mbresëlënëse, tetë ishujt e arkipelagut Kanarie ju ofrojnë gjithçka që mund të kërkoni në një pushim. Ne do t'ju tregojmë pikat kryesore të secilit prej tyre.

Gran Canaria, një sintezë e arkipelagut

Gran Canaria është ishulli i tretë më i madh dhe i dyti më i populluar. Pjesërisht për shkak të madhësisë së tij, mund t'ju themi se është një sintezë e të gjithë arkipelagut. Sepse në të mund të shihni gjithçka që ju ofrojnë ishujt e tjerë. Për shembull, plazhe të mrekullueshme, monumente dhe peizazhe vullkanike.

Duke filluar nga kryeqyteti i saj, Las Palmas, ju këshillojmë të vizitoni qendrën e saj historike, të formuar nga Lagjet Vegueta dhe Triana. Në këto do të gjeni të çmuarën Katedrale, me fasadën e saj neoklasike dhe altaret e saj barok; të Shtëpia e Kolombit, e cila strehon një koleksion të mrekullueshëm pikturash; të vetmia e San Antonio Abad, nga shekulli i XNUMX-të; imponuese Pallati Rodríguez Quegles ose Muzeu i Shtëpisë dhe teatri Perez Galdós.

Las Palmas

Las Palmas de Gran Canaria

Por mbase më e mira e Gran Canarisë ju pret në brendësi të ishullit, ku keni qytete të bukura si p.sh. fataga, Rrudhat o tejeda dhe arrin majat si ai roque nublo ose Maja e borës, të dy të rrethuar nga një natyrë e egër.

Ndër këto vendndodhje, ne i lejojmë vetes t'ju rekomandojmë Teror, një qytet i vogël i vendosur drejt qendrës së ishullit që përbën një xhevahir. Në të mund të vizitoni bazilika e Zojës së Pishës, i cili strehon imazhin e shenjtit mbrojtës të Gran Canaria; të Rruga e vërtetë de la Plaza, e cila ka shtëpi pesë shekuj të vjetra; burimet e Agria dhe La Candelaria, si dhe Muzeu i Shtëpisë së Patronëve të Virgjëreshës, një ndërtesë spektakolare e shekullit të XNUMX-të që i përkiste paraardhësve të María Teresa Rodríguez del Toro, gruaja e Simón Bolívar.

Dhe, nëse preferoni plazhin, në Maspalomas I keni jo vetëm kilometra të gjatë, por edhe me një sipërfaqe dunash që përbën një rezervat të tërë natyror. Isshtë e vërtetë që Maspalomas është zona kryesore turistike e ishullit, kështu që, nëse preferoni më shumë qetësi, ne rekomandojmë plazhet veriperëndimore, pothuajse e egër, si ajo e Gaj Gaj.

Tenerife, maja e Spanjës

Gjëja e parë që bie në sy në ishullin Tenerife, madje edhe nga deti, është silueta e Teide, maja më e lartë në të gjithë Spanjën dhe që ka çuar në Park kombetar me të njëjtin emër, të deklaruar Trashëgimia Botërore. Theshtë më i vizituari në të gjithë Spanjën dhe përfshin përveç vullkanit që i jep emrin dhe që është i treti më i larti në botë, maja të tjera si p.sh. Maja e Vjetër, me 3135 metra të lartë.

Si kuriozitet, do t'ju tregojmë se ishulli i Tenerife në përgjithësi dhe parku Teide në veçanti kanë kushte gjeologjike dhe mjedisore që ekspertët i konsiderojnë disi të ngjashme me ato të Marsit. Për këtë arsye, për vite me radhë janë kryer eksperimente dhe prova të instrumenteve që do të jenë pjesë e sondave të destinuara për Planetin e Kuq.

Zoja e Candelaria

Bazilika e Zojës së Kandelarisë

Gjithashtu në këtë ishull mund të vizitoni qytete me bukuri tradicionale si p.sh. Garaçiko o Candelaria y plazhe te egra si ato të Benijo o tjegull. Po kështu, është e lehtë të dallosh delfinët dhe balenat në brigjet e saj dhe të vëzhgosh pyjet e mrekullueshme të dafinës në Parku Rural Anaga, e cila gjithashtu ka peisazhe vullkanike. Përveç kësaj, kjo e fundit i shton bukurisë së saj natyrore një vlerë të lartë arkeologjike pasi zona u përdor gjerësisht nga vendasit e ishullit për kullotje.

Por Tenerife gjithashtu ju ofron monumente të mrekullueshëm. I ke brenda Santa Cruz, kryeqyteti i saj, i cili ka ndërtesa të tilla si kishat matricë dhe San Francisco de Asis, kalaja e San Juan Bautista ose Fortesa Almeyda. Por mbi të gjitha do t'i gjeni në San Cristobal de La Laguna, qendra historike e të cilit është Trashëgimia Botërore për arkitekturën e saj të pasur koloniale. Katedralja e Zojës së Mjekimeve, Bazilika e Zojës së Kandelarisë, Shenjtërorja Mbretërore e Krishtit të Shenjtë të La Laguna, manastir i Santa Catalina de Siena ose Pallatet Nava dhe Salazar.

Së fundmi, nëse preferoni të shijoni turizëm masiv, jugu i ishullit do të jetë destinacioni juaj. Lokalitete si Të krishterët, Kosta Adeje o Plazhi i Amerikave ato janë plot me prona strehimi, komplekse të mëdha hoteliere, bare dhe klube nate ku argëtimi përfundon në agim.

Lanzarote, një peizazh hënor për t'u parë në Ishujt Kanarie

Nëse ka diçka kurioze për të parë në Ishujt Kanarie, është Lanzarote për të peisazhe të ngjashme me hënën. Kjo është për shkak të shpërthimeve të vazhdueshme vullkanike që formuan ishullin deri në shekullin e XNUMX-të. Disa prej këtyre kratereve janë akoma aktive dhe krijojnë dukuri të tilla kurioze si gejzera.

Parku Kombëtar Timanfaya do të gjeni një det të vërtetë me llavë të ngurtësuar që i jep peizazhit tone spektakolare të kuqërremta, okër dhe të zeza. Por ne gjithashtu ju këshillojmë që të shihni Jameos del Agua, një krijim i Cesar Manrique që harmonizon në mënyrë të përsosur natyrën dhe dorën e njeriut. Nga i njëjti artist janë Pikëpamja e lumit, me pamjet e saj spektakolare të Arkipelagu Chinijo, Dhe Kopshti i kaktusit. Por ju gjithashtu keni plazhe të mrekullueshëm në Lanzarote siç është de-ja e madhe famara apo ajo e egër Shkop, si dhe qytete të bukura tipike si p.sh. Teguise.

Jameos del Agua

Jameos del Agua

La Graciosa, motra më e vogël në Ishujt Kanarie

Vetëm tridhjetë kilometra nga ai i mëparshmi, La Graciosa është ishulli më i vogël në Kanarie dhe ndoshta gjithashtu më ekzotike. Në fakt, atje mund të arrish vetëm me anije nga Lanzarote. Por udhëtimi ia vlen sepse do të zbuloni një mrekulli të vërtetë të natyrës ku mund të pushoni si disa vende të tjera.

Mos pushoni së shijuari plazhet si ajo e francezet dhe atë të Kuzhinë, me ujërat e tij blu bruz dhe rërat e bardha. Shkoni në Mali i Verdhë, më e rëndësishmja nga ansamblet vullkanike në ishull dhe që bie në sy, pikërisht, për tonin e saj kromatik. Dhe gjithashtu provoni gastronominë tradicionale kanariane në baret dhe restorantet e Sebo Kove ose ngjituni me një xhip në fshatin mjekra e piterit, një urbanizim ku ka vetëm ujë dhe energji elektrike, kështu që ju do të shijoni qetësinë maksimale.

La Gomera, një pyll dafinash subtropikale

Pavarësisht nga gjithçka që ju kemi thënë, nëse doni të vizitoni një ishull Kanarian ku natyra është mbresëlënëse, shkoni në La Gomera. E gjithë ajo është Rezervat Natyror i Biosferës dhe shumica e fajit u përket pyjeve të dafinës së saj Parku Kombëtar Garajonay.

Ky park zë dhjetë për qind të sipërfaqes së ishullit dhe renditet si Trashëgimia Botërore. Përveç bimësisë që përmendëm, ajo ka një faunë me shumë specie endemike.

Por La Gomera gjithashtu ka shkëmbinjtë e mëdhenj shkëmbor që bien në plazhet me rërë të zezë. Në njërën prej tyre do të gjeni këndvështrimi i Abrante, nga e cila do të merrni pamje mbresëlënëse të ishullit të Tenerife. Dhe gjithashtu me disa monumente natyrore të tilla si Kalaja Chipude, një pllajë kolosale në të cilën janë gjetur mbetje të shumta arkeologjike.

Garajonaj

Parku Kombëtar Garajonay

Më në fund në San Sebastian de La Gomera, kryeqyteti i ishullit, ju do të shijoni një qytet të vërtetë Kanarie ndërsa vizitoni disa monumente interesante. Midis këtyre, Kulla e Kontit, një fortifikim i shekullit XV; të kisha e Zojës së Fjetjes, i cili ndërthur stilet gotike, mudejar dhe barok; e thjeshta vetmia e San Sebastiánit, mbrojtës i ishullit, dhe Monument për Zemrën e Shenjtë të Jezusit.

Nga ana tjetër, nëse keni mundësi, shijoni një ekspozitë të të famshmëve bilbil gome, gjuha e fishkëllyer me të cilën vendasit komunikonin nëpër male falë jehonës. Për disa vjet, ai është regjistruar në Lista e trashëgimisë kulturore jomateriale të njerëzimit.

La Palma, vendi i vullkaneve të mëdha

Nëse La Gomera ju ofron natyrë të egër, ne mund t'ju themi të njëjtën gjë për ishullin La Palma, i cili është gjithashtu Rezerva e Biosferës. Po kështu, ajo ka pyje të harlisura të dafinës, por mbi të gjitha shquhet për vullkanet e saj spektakolare.

Më e rëndësishmja është Taburiente Caldera, i cili është krateri më i madh vullkanik i dalë në botë me shtatë kilometra në diametër dhe rreth të cilit a Park kombetar. Një nga malet që rrethon Caldera është Djemtë rrotullohen, ku ka një observator astronomik dhe i cili është i lartë 2426 metra.

Pikërisht shtigje shëtitjeje Ato janë një nga atraksionet më të mira të ishullit. Ndër ato që mund të bësh janë ato Rruga e Vullkaneve, atë të Pylli i Los Tilos ose ajo e Kovë matës. Ju gjithashtu mund të vizitoni Parku natyror Cumbrevieja dhe Teneguía, ku janë Salinat e Fuencaliente, një vend me muzg magjik. Ju gjithashtu do të shihni vullkanin në atë park Unë kisha një udhëzues, fryt i shpërthimit të fundit të Ishujve Kanarie, i cili ndodhi në 1971.

Caldera de Taburiente

Taburiente Caldera

Më në fund, ju këshillojmë ta vizitoni Kryqi i Shenjtë i La Palma, kryeqyteti i ishullit. Shtë një qytet i vogël me një qendër të bukur historike koloniale në të cilën Sheshi Spanjë, konsiderohet ansambli më i mirë i Rilindjes në Ishujt Kanarie.

Ju gjithashtu duhet të dini Manastiri Mbretëror i Konceptimit të Papërlyer; Anije e Muzeut Detar Virgin, e cila është brenda një kopje të karavelit Santa María, Manastiri i San Miguel de las Victorias dhe Lagja San Telmo, me shtëpitë e saj të bukura tradicionale të stilit Kanarie. E gjithë kjo pa harruar plazhin e qetë të rërës së zezë të qytetit.

El Hierro, një tjetër perlë për t'u parë në Ishujt Kanarie

Ne vazhdojmë ekspozitën tonë se çfarë të shohim në Ishujt Kanarie me më të panjohurën prej tyre: El Hierro. Deklaruar gjithashtu Rezerva e Biosferës për pyjet e saj spektakolar; vullkanet e saj me shumë ngjyra që, si në Monumenti Natyror i Plazheve, ato përfundojnë me prerje para detit, dhe për shkak të natyrës së tyre pothuajse të egër.

Por, mbi të gjitha, për atë që mbajnë ujërat e saj. Gjenden thesaret më të mira të El Hierro ulët në det. Rezerva Detare La Restinga, ku të praktikosh zhytjen është të vëzhgosh një biodiversitet unik.

Kryeqyteti i saj i vogël është valverde, e cila për kuriozitet nuk është në breg të detit, por në brendësi. Në të mund të shihni kisha mëmë e Zojës së Konceptimit, e ndërtuar në shekullin e XNUMX-të në një stil barok të tranzicionit në klasicizëm. Por, nëse doni të thithni kulturën tradicionale të ishullit, vizitoni qytete si Bojë o Guarazoka, me shtëpitë e saj me çati. Gjithashtu, shumë afër asaj të fundit që keni Pikëpamja e Pejës, e cila është projektuar nga Cesar Manrique, për të cilin ju kemi thënë tashmë, dhe kjo ju ofron pamje të mrekullueshme të vendit Lugina e Gjirit.

Monumenti natyror i plazheve

Monumenti Natyror i Plazheve

Fuerteventura, ishulli i plazheve

Ne e përfundojmë turneun tonë në Ishujt Kanarie në Fuerteventura të bukur, vlera maksimale e së cilës janë plazhe kilometra të gjata perfekt për praktikimin e shfletoj ose sporte të tjera ujore. Disa prej tyre, si ajo e Cotillo, Ata të Ishulli i Lobos ose më e egër e Gadishulli Jandía Ata janë ndër më të mirët në të gjithë arkipelagun.

Por Fuerteventura është unike për shumë gjëra të tjera. Për të filluar, pavarësisht se është e banuar rrallë, është ishulli i dytë më i madh në Kanare për nga madhësia. Edhe pse është akoma më e veçantë brenda, nuk ka asnjë lidhje me El Hierro apo La Gomera. Në pjesën qendrore të ishullit do të shihni peisazhe të thata dhe të thata që do t'ju transportojë në shkretëtirat e largëta.

Së fundmi, mos harroni të vizitoni pikëpamjet në Fuerteventura të tilla si ajo në Las Penitas ose ajo e Feçkë e mbuluar dhe qytete tipike si Betancuria, shtrirë në një fushë dhe me të saj kisha e Konceptimit, origjina e të cilit daton në shekullin e XNUMX-të, ose  Corralejo, ndodhet në një park natyror dhe që ju ofron mrekulli të tilla si i famshmi i tij dunat. Pa harruar kapitalin e saj, Puerto del Rosario, ku keni disa muze.

Si të shkoni në Ishujt Kanarie

Arkipelagu shërbehet shumë mirë nga rrugë ajrore me të gjithë botën për të qenë një nga vendet e preferuara për turizmin në planet. Sidoqoftë, vetëm ishujt Tenerife, Gran Canaria dhe Lanzarote kanë Aeroporti ndërkombëtar. Për të arritur tek pjesa tjetër e tyre, do të duhet të bëni një ndalesë në një nga ato të mëparshmet.

Dunat e Corralejo

Dunat e Corralejo

Ju gjithashtu mund të zgjidhni Barco për të udhëtuar në Ishujt Kanarie. Ka linja detare që kanë linja javore nga Cádiz y Santa me më të madhin. Pastaj ju gjithashtu keni shërbim me anije për në ishujt më të vegjël. Për shembull, për të arritur në e hijshme, siç thamë, është i vetmi mjet transporti.

Nga ana tjetër, rrugët e ishujve të ndryshëm janë në gjendje mjaft të mirë të përgjithshme. Padyshim, më të voglat kanë rrugë më të përulura, por ato nuk ofrojnë probleme.

Si përfundim, nëse po mendonit se çfarë të shihni në Ishujt Kanarie, ne do t'ju tregojmë se ata i kanë të gjitha. A natyra vullkanike dhe pyjore unike në botë; mbresëlënëse monumentos si tip kolonial dhe tradicional kanarian dhe të gjitha të shoqëruara nga a mot i lakmueshëm. Çfarë po prisni t’i takoni?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*