6 vendet thelbësore për të vizituar në Fuerteventura

Vera mbaron dhe vjeshta fillon, një kohë e vitit e karakterizuar nga zvogëlimi i orëve të dritës, rënia e temperaturave dhe si mund të ishte ndryshe, kthimi në rutinë. Një seri elementesh që janë shkaku i sindromës pas pushimeve të pësuar nga një pjesë e madhe e popullsisë. Por mos u shqetësoni, muajt shtator, tetor dhe nëntor janë gjithashtu sinonim i udhëtimit, veçanërisht nëse e bëjmë në vende me diell si Fuerteventura.

Dielli shkëlqen për 300 ditë në vit në këtë ishull të arkipelagut Kanarie që ndodhet në Oqeanin Atlantik. Një mundësi unike për të shijuar këtë ishull të verës së përjetshme në një nga hotelet vetëm për të rritur në Fuerteventura, ndërsa më shumë se 150 kilometra plazhe ju bëjnë të ndiheni në parajsë. Mos harroni këto vende thelbësore për të vizituar në Fuerteventura.

Parku Natyror i Dunave Corralejo

Vetëm 35 kilometra ndajnë Puerto del Rosario, kryeqyteti i Fuerteventura, nga Parku Natyror i Dunave të Corralejo. Kjo fushë me rërë me origjinë organike (e cila vjen nga shpërbërja dhe pluhurizimi i predhave të molusqeve, bivalvave, si dhe organizmave të tjerë detarë) ka një sipërfaqe prej më shumë se 2.600 hektarë rërë të bardhë të imët. Aspekti shkretëtirë i kësaj zone të mbrojtur fsheh një nga plazhet më parajsore në ishull, Plazhi Cofete. Me 12 kilometra rërë të bardhë të imët dhe ujëra bruz, ky vend i egër në veri të gadishullit Jandía u ofron udhëtarëve një ndjenjë të papërshkrueshme lirie dhe qetësie.

Gadishulli i Jandía

I ndarë nga pjesa tjetër e Fuerteventura nga Isthmus i Murit, i vendosur në jug të ishullit, gadishulli Jandía është një nga parqet më të mëdha natyrore në arkipelagun Kanarie. Një zonë e shkretë ku mund të njihni pjesën më të egër të ishullit të verës së përjetshme. Një peizazh ekstrem që vlerëson një larmi të madhe të endemizmave bimore siç është simboli i Fuerteventura, cardón de Jandía. Për të vizituar këtë vend magjik nuk ka asgjë më të mirë sesa të qëndrosh në Iberostar Selection Fuerteventura Palace, një hotel me qasje të shkëlqyeshme në rrugët e ndyra që lidhen me Gadishullin Jandía.

Vila e Betancuria

Qyteti i Betancuria u themelua në 1404 nga Jean de Bethencourt, pushtuesi i parë i Ishujve Kanarie. Ky qytet i vogël ndodhet në bregun perëndimor të ishullit Ishte kryeqyteti administrativ i Fuerteventura deri në 1834Edhe pse aktualisht është komuna më pak e populluar me vetëm 800 banorë. Pavarësisht se nuk ka plazhe parajsore, ky qytet i ndërtesave tradicionale të bardha është pika me interes më të madh kulturor në ishull. Qindra udhëtarë vizitojnë këtë vend çdo ditë për të vizituar kishën e Santa María de Betancuria, e vendosur në qendrën historike të qytetit, ose Muzeun Arkeologjik, ku vizitorët kanë mundësinë të shohin se si jetonin banorët e tij antikë.

Shpellat e Ajuy

Ajuy është zona gjeologjike më interesante e arkipelagut Kanarie. Ky fshat i vogël peshkimi me vetëm 150 banorë, i vendosur në bregun perëndimor të Fuerteventura, shquhet për plazhin e tij të bukur me rërë të zezë të rrethuar nga shkëmbinjtë dhe, kryesisht, për shpellat e tij natyrore. Brendësia e Shpellave Ajuy, e shpallur Monument Natyror dhe e njohur si një nga njëqind zonat me interes më të madh gjeologjik në botë nga Bashkimi Ndërkombëtar i Shkencave Gjeologjike (IUGS), u lejon udhëtarëve të dinë origjina dhe formimi i Fuerteventura rreth 70 milion vjet më parë. Një udhëtim magjik në të kaluarën e ishullit ku mund të shihni edhe shkëmbinjtë më të vjetër në Ishujt Kanarie, në të ashtuquajturin Kompleksi Bazal.

Mali i shenjtë i Tindaya

Mali i Tindaya ndodhet në veriperëndim të Fuerteventura, pranë qytetit homonim në komunën e La Oliva. Shpallur një Monument Natyror në 1994 për peisazhin e tij të madh dhe vlerën gjeologjike, duke qenë më emblematika e ishullit, ky vend njihet kryesisht nga gati 300 gravura podomorfe (gdhendje në shkëmb në formën e këmbëve) që i atribuohen kulturës aborigjene të ishullit. Majos ose majoreros, banorët primitivë të Fuerteventura, e konsideronin Tindaya një mal të shenjtë dhe i caktonin veti magjike. Në fakt, Tindaya njihet gjerësisht si "Mali i Shtrigave".

Muzeu i Djathit Majorero

Ne nuk mund ta lëmë Fuerteventura pa shijuar disa nga produktet tipike të gastronomisë së saj të pasur. Edhe pse shumë udhëtarë nuk e dinë, Fuerteventura prodhon një nga djathrat më të mirë të dhive në botë, siç njihet nga Kampionati Botëror i Djathit, duke dhënë djathin Majorero Maxorta si më të mirin në botë në kategorinë e djathit të qumështit të dhisë gjysmë të kuruar me aromë. Në këtë mënyrë, dashamirët e këtij ushqimi nuk mund të humbin Muzeun e Djathit Majorero, ku ata mund të zbulojnë origjinën dhe prodhimin e një produkti me njohje të jashtëzakonshme ndërkombëtare.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*