Caldera de Taburiente

Taburiente Caldera

Caldera de Taburiente ndodhet në Ishujt Kanarie, në ishullin La Palma. Isshtë një park i mbrojtur me më shumë se 46 kilometra katrorë që shumë e quajnë mrekulli natyrore të ishullit. Caldera formon një depresion që është midis 600 dhe 900 metra mbi nivelin e detit.

Një nga pasuritë e mëdha që do të gjejmë në La Caldera de Taburiente është pasuria biologjike. Flora dhe fauna që janë të pranishme atje përbëhen nga specie të ndryshme. Sot do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për një zonë kaq të veçantë sa kjo.

Si të shkoni në Caldera de Taburiente

Pikërisht në qendër të ishullit të La Palma, ne do ta gjejmë këtë vend. Më konkretisht është në Komuna El Paso. Për ta gjetur, do të duhet të udhëtoni përgjatë autostradës rajonale LP-3 deri në kilometrin 23,900. Kjo rrugë është ajo që gjithashtu lidh Santa Cruz de la Palma me Llano de Aridane. Në El Paso, mund të gjejmë të ashtuquajturën Qendra e Vizitorëve.

Si të shkoni në Caldera de Taburiente

Në mënyrë që të shkoni në këtë vend, mund të merrni autobusin, pasi ai do t'ju lërë menjëherë në parkingun e Qendrës në fjalë. Gjithashtu nga ky vend mund të përdorni një këndvështrim të Cumbrecita. Ato janë gjithsej 7 km. Ekziston një këndvështrim i dytë që është këndvështrimi i Roque de los Muchachos. Mund të arrini atje ose nga rruga LP-1032 që shkon në Observatorin Astrofizik ose nga Llanos ku do të merrni rrugët LP-1 dhe LP-113. Në këtë rast, nuk do të keni një shërbim transporti shumë të rregullt. Por ka taksi ose makina me qira. Në të gjitha pikat do të keni një kabinë informacioni.

Rrugët Caldera de Taburiente

Pikërisht në qendër të Caldera, ka një pikë të re vrojtimi. Në këtë rast po flasim për thirrjen Pikëpamja e Brecitos. Në këtë rast do të nisemi nga Llanos de Aridane. Do të keni indikacione shumë të qarta derisa të arrini në Park. Sigurisht, mos harroni se ka zona ku nuk mund të parkoni. Kështu që do të duhet të lini makinën pak më herët dhe të vazhdoni udhëtimin me një taksi ose në këmbë, nëse doni të shijoni pamjet e mrekullueshme që ju ofron ky vend.

Origjina e Caldera

Origjina e Caldera fillon nga një krater me lavë. Kur të ftohen, ato do të formohen shkëmbinj bazalti. Duhet thënë se shpërthimet e kalderave janë shumë më të qeta se sa mund të imagjinojmë. Ekziston edhe një proces tjetër që është pjesë e këtij vendi. Isshtë se lava derdhet shumë shpejt në krater. Kjo prodhohet nga një hapësirë ​​e hapur në murin e kraterit ose sepse lava e lëngët bën një lloj boshllëku në pjesën e sipërme. Ky duket të jetë rasti i Caldera de Taburiente. Thuhet se ky vend u formua më shumë se dy milion vjet më parë. Erozioni i lumit ndodhi pasi lava ishte derdhur, kështu lindi kjo zonë shumë specifike e ishullit.

Origjina Caldera de Taburiente

Çfarë do të gjejmë në Caldera?

Nga njëra anë, ne do të kënaqemi flora e saj. Brenda tij do të shohim të ashtuquajturën pisha të Ishullit Kanarie. Një specie që është e aftë të mposhtë zjarret. Edhe pse lëvorja e saj digjet, zjarri nuk e arrin brenda. Brenda Caldera-s do të jenë pyjet e dafinës. Përbëhet nga faya dhe shqopa ose pylli i gjelbër siç njihet zakonisht në këtë zonë.

Shelg kanarie, fier i zakonshëm ose dafina do të jetë gjithashtu shumë i pranishëm. Me respekt për fauna shumica dërrmuese e saj thuhet se përbëhet nga insekte. Të gjitha speciet e së njëjtës gjë që mund të ketë janë të panjohura. Shkop, amfibë dhe zvarranikë gjithashtu do të gjenden në një zonë si kjo. Pjesa tjetër e faunës vertebrore janë specie që u prezantuan.

Rrugë përmes Caldera de Taburiente

Nëse ende nuk është e qartë për ju në lidhje me pikëpamjet ose zonat për t'u vizituar, ne do t'ju tregojmë më në detaje me këtë itinerar. Ne do të largohemi nga këndvështrimi i Brecitos. Shtë një nga vendet që është më afër pjesës së brendshme të parkut dhe ku makinat akoma mund të hyjnë. Duke u nisur nga ajo, do t'ju duhet të vazhdoni për rreth gjashtë kilometra përmes një zone pylli me pisha. Shtë një hap shumë i rekomanduar. Megjithëse duhet thënë se nga rruga që do të shkoni, në disa raste mund të keni pak marramendje për shkak të pabarazisë. Gjatë kalimit do të gjeni burime dhe natyrisht, me një këndvështrim të ri.

Çfarë të shihni në Caldera de Taburiente

Pak kohë më vonë do të shohim lumin dhe bashkë me të edhe thirrjen Plazhi Taburiente. Kur të shkojmë në zonën e kampeve do të shohim qendrën e shërbimit. Këtu ata do t'ju japin të gjithë informacionin e nevojshëm dhe ata gjithashtu kanë tualete. Pas tij, ne do të gjejmë një prejardhje të quajtur Shpati i Reventón. Do të gjejmë të ashtuquajturën kaskadë ngjyrash. Aty shohim se si ngjyra e myshkut ose ujit bashkohen së bashku për të krijuar një shfaqje të shkëlqyeshme të ngjyrave. Atëherë do të mbërrijë lugina e Las Angustias dhe së fundmi një zbritje e re, më pak e theksuar në zonën e përroskës.

Këshilla për udhëtime

  • Cila është koha më e mirë për të vizituar caldera?: Meqenëse temperaturat nuk janë shumë të larta në këtë zonë, çdo kohë është mirë të vizitohet. Sigurisht, në muajt e pranverës do të jetë kur bukuria e saj më e madhe është në kulmin e saj.
  • Si të shkojmë atje me makinë?: Kur bëhet fjalë për një zonë si kjo, duhet të jeni shumë të qartë ku mund te marrim me makinen. Nëse arrini nga veriu, atëherë mund të keni qasje në Roque de los Muchachos. Nga jugu, në Qendrën e Vizitorëve dhe një hyrje e tretë do të ishte në Lomo de los Caballos. Këtu ai do të na linte me rrugën Brecitos.

Pikëpamjet e Caldera de Taburiente

  • Qendra e Vizitorëve: Ne e dimë se është një nga pikat kyçe të zonës. Shtë e hapur çdo ditë nga ora 9 e mëngjesit deri në ora 18 pasdite. Aty do të gjeni të gjitha informacionet që ju nevojiten.
  • Rrobat dhe ushqimi: Vetëkuptohet që do t'ju duhet të pajiseni me një rroba shumë të rehatshme, si këpucët. Sillni një çantë shpine me ujë dhe pak ushqim. Ju nuk do të jeni në gjendje të hidhni asgjë në tokë ose të merrni me vete gurë ose bimë nga zona.
  • Udhëtime të drejtuara: Ka disa turne udhëzuese në park. Këto zakonisht fillojnë në 10 të mëngjesit. Për të qenë në gjendje të bëni njërën prej tyre, mund të flisni me personin përgjegjës për zonën e kampeve. Kjo lloj vizite do t'ju çojë nëpër fushat kryesore.

Pa dyshim, është një tjetër nga ata kënde që duhet të vizitojmë të paktën një herë në jetën tonë. Një kontakt me natyrën dhe me të gjitha llojet e saj. Megjithëse nuk nevojitet asnjë përgatitje për ta shijuar atë, është e vërtetë që njerëzit me pak lëvizshmëri ata nuk kanë qasje në to. Edhe pse ata do t'i kenë ato në qendrën e vizitorëve që është pjesërisht e adaptuar.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*