Isla de Lobos: Çfarë të shohësh në këtë parajsë të vogël në Ishujt Kanarie

Panorama e Isla de Lobos

Në një vend midis Lanzarote dhe Fuerteventura, një ishull ngrihet duke premtuar oazin që kemi ardhur të kërkojmë në Ishujt Kanarie: toka vullkanike, ujëra azure dhe një shfaqje unike e faunës dhe florës që përbëjnë rekomandimet e rekomanduara Ishulli Lobos, i njohur gjithashtu si Islote de Lobos.

Hyrje në Isla de Lobos

Ishulli Lobos nga Fuerteventura

Ata thonë se, që nga kohërat e lashta, luanët e detit ishin të lidhur me një ishull të caktuar të vendosur në verilindje të Fuerteventura dhe në jugperëndim të Lanzarote, në Ishujt Kanarie. Kaq shume romakët i cili erdhi tek Isla de Lobos i çmuar në kërkim të bojës lejla të nxjerrë nga molusqet, si p.sh. francezet që në fillim të shekullit të XNUMX-të, ata filluan të grumbullojnë këto kafshë fisnike në disa raste. . .

Këtyre episodeve të hershme, është e nevojshme të shtoni ardhjen e ndryshme piratët që u strehuan në këtë ishull duke përfituar nga popullsia e pazhvilluar, një aspekt që do të ndryshonte në fund të shekullit të 1860-të. Konkretisht, në XNUMX në të cilën ndërtimi i Far i Punta Martiño ai do të themelonte një qytet të vogël në shpatet e tij. E njëjta gjë që do të hapte rrugën në këtë ishull të erërave Atlantike dhe valëve epike që, kur tërhiqen, zbulojnë lagunat dhe plazhet e një qielli blu që përmbahen mezi 4,5 kilometra katrorë shtrirje.

Një tokë e humbur që pasqyron në mënyrë të përsosur mbijetesën e banorëve të parë të cilët, gjatë gjysmës së parë të shekullit të XNUMX-të, morën rrugën e tyre përmes peshkimit ose ndërtimit të korralitos (struktura rrethi të bëra me gurë) në mënyrë që të mbledhin ujin e shiut. Përmes së cilës të ekzistojnë .

E deklaruar Parku Natyror Corralejo, qyteti i Formentera dhe qyteti më i afërt me ishullin, ky vend është bërë jo vetëm anëtar i Rrjeti Natura 2000, por gjithashtu është deklaruar Zonë speciale për mbrojtjen e zogjve (ZEPA), duke konsoliduar vlerën e tij të lartë biologjike.

Dëshironi të udhëtoni prapa në kohë dhe të humbni në Isla de Lobos si në ëndërr?

Çfarë të shihni në Isla de Lobos

Porti i Vogël i Isla de Lobos

I përkasin komunës së La Oliva, në Fuerteventura, Isla de Lobos është destinacioni i përsosur si një zgjatje një ditore për pushimet tona në Fuerteventura të lartpërmendur ose në Lanzarote afërTë dy parajsat e thata të vullkaneve të gjumit, duke praktikuar sporte ujore dhe plazhe përrallash.

I arritshëm nga pika të ndryshme, veçanërisht qyteti i Corralejo, Isla de Lobos sillet rreth e rrotull La Caldera, maja më e lartë në territor me 127 metra të lartë. Justifikimi perfekt për të zgjedhur një ditë shëtitje të llogaritur mirë (do t'ju tregojmë pse më vonë) nga zbarkimi juaj në port dhe në një drejtim rrethor.

E thatë dhe ekzotike, Isla de Lobos mbështetet veçanërisht në praninë e plazheve të ndryshme që përbëjnë një parajsë në Tokë. Ujërat blu bruz që përqafojnë tokat vullkanike dhe mbledhin psherëtimat e disa luanëve të detit, të njohur gjithashtu si vula murgu, popullsia e të cilëve u ul ndjeshëm shumë vite më parë, duke lënë vetëm kujtesën e tyre midis ujërave.

Ndër disa nga Plazhet e Isla de Lobos që mund të shijoni, këto janë më të mirat:

  • Plazhi La Concha: Në formën e një gjysmë hëne dhe i njohur gjithashtu si La Caleta, ky plazh ndodhet në zonën perëndimore dhe ofron pamje mbresëlënëse të bregdetit të Fuerteventura. Ndërthurur nga shkëmbinjtë vullkanikë që nxjerrin në pah edhe më shumë blunë (madje edhe me tone smeraldi) të ujërave të saj, Playa de la Concha është një parajsë që është disi më e izoluar nga plazhet e tjera më turistike në ishull.
  • Porti i Vogël: Plazhi më i famshëm (dhe për këtë arsye i frekuentuar) në Isla de Lobos përfshin një plazh pothuajse të virgjër i përshkuar nga një vendkalim prej druri që ju fton të hidheni në kërkim të sirenave të vjetra. Blu dhe qiellor, ky plazh është gjithashtu ideal për të praktikimi i sporteve ujore të tilla si snorkeling.
  • Calera: Nëse kur të arrini në port vendosni të merrni shtegun në të majtë, do të takoni La Calera, një plazh idilik që është pragu më i mirë kur i afroheni farit mitik Martiño, 40 minuta larg në këmbë.
  • Lagunat: Nëse vazhdoni drejt farit nga La Calera, do të gjeni këtë zonë me pishina natyrore ku mund të shihni zogj të shumtë detarë që vijnë në kërkim të kësaj oaze unike.

Si të shkoni në Isla de Lobos

Plazhi Isla de Lobos

Një nga opsionet më të mira kur niseni për në Isla de Lobos është zakonisht për të marrë një traget falas nga Corralejo, në Fuerteventura. Një tjetër mundësi më e plotë është të paguani një ekskursion katamaran, e cila zakonisht përfshin ushqim dhe pajisje për snorkeling në bord.

Sidoqoftë, duhet të keni parasysh se që nga janari 2019, Isla de Lobo ka zbatuar disa kufizime kur bëhet fjalë për kontroll më të mirë të kapacitetit të këtij destinacioni.

Në këtë mënyrë, tani është e mundur vetëm rezervoni një ekskursion 3 ditë më parë dhe për një maksimum prej 3 personash. Në të njëjtën kohë, qëndrimi në ishull është i kufizuar në 4 orë (Për të dhënë një shembull, marrja e një ekskursioni në majën e La Caldera zgjat pak më shumë se 3 orë, kështu që duhet të planifikoni mirë vizitën dhe përparësitë tuaja).

Orët e qasjes në Isla de Lobos janë të ndara në në mëngjes (nga ora 10:00 e mëngjesit deri në ora 14:00 pasdite) dhe pasdite (nga ora 14:00 pasdite deri në ora 18:00 pasdite), duke qenë të respektuar në mënyrë të barabartë nga të gjitha anijet që nisen çdo ditë nga Fuerteventura ose, rrallë, Lanzarote.

Nëse vendosni të vizitoni Isla de Lobos pasi të keni paguar për një traget, çmimi është rreth 15 euro për të rriturit dhe 8 për fëmijët ndërsa udhëtimi zgjat vetëm 20 minuta.

Nëse po mendoni të zbuloni një parajsë unike si një plotësim të pushimeve tuaja në Ishujt Kanarie, Isla de Lobos ju siguron një cep paqeje dhe qetësie pothuajse marsiane. Merrni frymë në ajër të pastër, notoni në laguna mezi të pushtuara dhe përfundoni me një birrë pranë portit përpara se të vazhdoni të eksploroni disa Ishuj Kanarie që janë sinonimi më i mirë i bukurisë, magjisë dhe një blu që përmbyt gjithçka.

Dëshironi të vizitoni Isla de Lobos gjatë udhëtimit tuaj në Ishujt Kanarie?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*