Kultura e Ishujve Kanarie

La arkitekturë Canarian ka një larmi të madhe stilesh, nga shpellat Guanche, te shtëpitë e konceptuara nga arkitekti i mirënjohur Cesar Manrique. Në Lanzarote mund të gjejmë ndërtesa përmes ndërtesave tradicionale që bashkëjetojnë me barok koloniale. Ndikimet portugeze dhe andaluziane kanë dhënë shkas për një seri ndërtesash me ballkone prej druri në fasada, oborre dhe dritare brezi.

L strehim Më të vjetrat janë ndërtuar rreth një oborri qendror, në mes të së cilës ndodhet a uji pus. Ky ishte vendi më i rëndësishëm për ventilimin dhe mbledhjen e ujit përmes kanaleve të baltës të vendosura në tavanet e sheshtë dhe e prirur.

Ishujt ishin shtëpia e shumë vetave shkrimtarët, artistë dhe muzikantë të njohur. Skulptori José Luján Pérez lindi në Gran Canaria, si romancier Benito Perez Galdós, i cili lindi në Las Palmas. Piktori Nestor de la Torre, ia kushtoi jetën e tij zanateve tradicionale kanariane dhe ka muzeun e tij në Parque Doramas de Las Palmas.

Cesar Manrique, i lindur në Lanzarote, ishte një nga pionierët e arkitekturës moderne, duke e bërë peisazhin një element themelor në të ndërtesat.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*