Parku Kombëtar Timanfaya

Parku Timanfaya

Parku Kombëtar Timanfaya

Parku Kombëtar Timanfaya, i vendosur në Ishullin Kanarie të Lanzarote, është unike në vendin tonë për të qenë jashtëzakonisht gjeologjike. Kjo do të thotë se u formua si rezultat i shpërthimeve vullkanike që ndodhën në ishull gjatë gjithë shekullit të 1730-të, konkretisht në 1736 dhe 1824, megjithëse u kompletua gjithashtu me atë që ndodhi në XNUMX.

Për shkak të tyre, ajo formon një peizazh që duket nga një planet tjetër për shkak të bimësisë së saj të rrallë, gurëve të saj të ashpër, larmisë së ngjyrave që shkojnë nga okër në portokalli përmes të kuqes ose të zezës dhe vijës së pjerrët të bregdetit të dominuar nga vullkanet. Por e gjithë kjo gjithashtu i jep asaj një bukuri unike. Nëse doni të dini më shumë rreth Parkut Kombëtar Timanfaya, ju ftojmë të na ndiqni.

Një histori e vogël e Parkut Kombëtar Timanfaya

Më 1730 shtator XNUMX, një shpërthim i tmerrshëm vullkanik u lëshua në Lanzarote që ndryshoi përgjithmonë morfologjinë e ishullit. Nëse do t’i besojmë priftit Lorenzo Curbelo, dëshmitar i fenomenit, "Rreth orës dhjetë të natës, toka hapi dy liga nga Yaiza dhe një mal gjigant u ngrit nga zorrët e tokës".

Fakti është që nëntë qytete u zhdukën përgjithmonë dhe lava vazhdoi të përhapet për gjashtë vjet për të mbuluar një të katërtën e ishullit dhe për të mbushur fushat e saj me hirit vullkanik.

Tashmë në 1824 ndodhi një shpërthim i ri që dha shkas për vullkanet e Tinguaton, e zjarrit y Tao ndërsa shkakton a uria e tmerrshme në Lanzarote për lënien e tokave të papunueshme.

Në vitin 1974 Parku Kombëtar Timanfaya, e cila zë pothuajse pesëdhjetë e dy kilometra katrorë në pjesën jugperëndimore të ishullit. Shtë një nga më të vizituarat në Spanjë së bashku me Parku Kombëtar Picos de Europaajo e Sierra de Guadarrama dhe atë të Teide, në ishullin Kanarie të Tenerife.

Qendra e Vizitorëve

Qendra e Vizitorëve Timanfaya

Çfarë të shihni dhe të bëni në Parkun Kombëtar Timanfaya

Ky park i Lanzarote ka më shumë se njëzet e pesë vullkane, disa prej të cilave janë akoma aktive. Në fakt, ka zona në zonë që arrijnë njëqind e njëzet gradë Celsius në sipërfaqe dhe deri në gjashtëqind në rreth pesëmbëdhjetë metra të thellë. Por, pa zhurmë të mëtejshme, ne do t'ju tregojmë më të mirën për të parë në Parkun Kombëtar Timanfaya.

Vizitorët dhe Qendra e Interpretimit

Shtë në Njollë e bardhë dhe ne ju këshillojmë që të hyni në të para se të filloni vizitën tuaj në park. Sepse ata do t'ju ofrojnë një program të tërë audioviziv në lidhje me realitetin e kësaj zone. Dhe do të jeni në gjendje të vëzhgoni mbresëlënësen gejzera, të cilat dëbojnë ujin e vluar nga zorrët e tokës, si dhe demonstrata të tjera. Për shembull, si digjet bimësia vetëm duke e futur atë disa centimetra në tokë. Hyrja në këtë qendër është falas.

Malet e Zjarrit

Ju do të arrini në park përmes Taro de Entrada, ku paguani koston e vizitës që përfshin parkimin dhe, më e rëndësishmja, turneun me autobus (në autobus për të na vendosur me fjalë kanariane) nga Rruga e Vullkaneve. Pjesë e thirrjes Hilario Islet dhe udhëton nëpër vendet e hirit ose të mbuluara nga likenet e bardha. Ato janë dy nga një mijë variacionet e peizazhit që do të shihni në këtë itinerar. Por mbase më të rëndësishëm janë katërmbëdhjetë vullkanet që ai drejton, nga Kaldaja Timanfaya deri Lugina e Qetësisë duke kaluar nëpër Malet e Zjarrit ose Caldera e Zemrës së Vogël.

Malet e Zjarrit

Malet e Zjarrit

Tezga e deveve, më tipikja e Parkut Kombëtar Timanfaya

Pa dyshim, aktiviteti më i popullarizuar në park është shëtitja e shkurtër në pjesën e pasme të një deveje nga shpati jugor i Timanfaya. Nuk është e lirë por është një përvojë e ndryshme nga e cila mund të lini dëshmi sepse ekziston një fotograf që përjetëson imazhin. Gjithashtu, në këtë zonë mund të shihni një të vogël muze etnografik për jetën në park.

Rruga Termesan

Për të bërë këtë turne duhet ta rezervoni paraprakisht. Disa makina do t'ju çojnë nga Qendra e Vizitorëve deri në fillim të udhëtimit. Kjo bëhet në këmbë, megjithëse është e gjatë vetëm tre kilometra. Gjatë gjithë turneut do të shihni një kombinim të bujqësisë tradicionale dhe vullkaneve të tilla si Malet Hernandez y Encantadasi dhe liqeni i lavës për të parën dhe atë James ose hapjet e tubave vullkanikë të shkaktuara nga shembja e çatisë së saj.

Rrugët Bregdetare

Ne e shkruajmë atë në shumës sepse janë dy, një më i shkurtër dhe tjetri më i gjatë, por të dy bëhen në këmbë. E para, me vetëm dy kilometra, do t'ju largojë nga qyteti i Gji deri në Plazhi i Pasos duke vizituar shkëmbinjtë mbresëlënës bregdetarë që u shfaqën pas shpërthimeve të shekujve XVIII dhe XIX dhe duke vëzhguar ishujt që formuan lavën.

Një kon vullkanik i Timanfaya

Koni vullkanik në Timanfaya

Nga ana e saj, rruga më e gjatë është nëntë kilometra e gjatë dhe ju mund të punësoni një udhëzues. Në fakt, ju këshillojmë ta bëni sepse është terren i thyer dhe i vështirë. Ju gjithashtu mund të shihni shkëmbinj mbresëlënës dhe ishuj të mbuluar me lavë që bie në kontrast me bimësinë e pjesëve të saj më të larta. Vija bregdetare që shtrihet konveksikisht nga Janubio deri Caletón de las nimas. Nëse dëshironi të bëni këtë rrugë, mos harroni të sillni rroba dhe këpucë të rehatshme, diçka për të ngrënë dhe ujë.

Cila është koha më e mirë për të vizituar parkun

Lanzarote paraqet një klima subtropikale, me temperatura të ngrohta gjatë gjithë vitit. Në dimër, ata rrallë bien nën pesëmbëdhjetë gradë, ndërsa në verë ata lehtë kalojnë dyzet. Alsoshtë gjithashtu një moti i thatë me një reshje mesatare prej vetëm dyqind milimetrash në vit. Sidoqoftë, Parku Kombëtar Timanfaya, i cili ndodhet në jugperëndim të ishullit, ka temperatura pak me poshte dhe për këtë arsye më e këndshme.

Si pasojë, çdo kohë e vitit është e mirë për ju që të vizitoni zonën. Sidoqoftë, në verë mund të ketë shumë turistë dhe mjaft të nxehtë. Prandaj, këshilla jonë është që të hyni brenda pranverë ose vjeshtë për të qenë më të qetë dhe për të shijuar më mirë këtë peizazh imponues.

Si të shkoni në Parkun Kombëtar Timanfaya

Ishulli i Lanzarote ka vetëm një aeroport, Cesar Manrique, emëruar pas artistit të madh vendas që krijoi mbresëlënësin Jameos del Agua, një tjetër mrekulli e ishullit. Fluturimet kombëtare dhe ndërkombëtare arrijnë në aerodrom dhe është shumë afër kryeqytetit, Arrecife, si dhe qytetet turistike të Porto del Karmen y Kosta Teguise.

I ashtuquajturi Hendek deveje

Hendek deveje

Pasi të jeni në Lanzarote, nuk do të keni transport publik për të shkuar në Parkun Kombëtar Timanfaya. Dy mënyrat për ta bërë këtë janë punësimi i a ekskursion i organizuar (ka shumë në ishull) ose marr me qira një automjet.
Nëse zgjidhni këtë mundësi të fundit, duhet të merrni rrugën LZ-2 dhe më pas të fikni për LZ-67, e cila ju çon direkt në Qendrën e Interpretimit. Nga ana tjetër, rrugët LZ-30 dhe LZ-46, të lidhura nga LZ-56 dhe LZ-58, gjithashtu kalojnë nëpër park. Një tjetër mundësi është të marrësh një taksi, por do të jetë shumë më e shtrenjtë.

Ku te qendrojme

Parku Kombëtar Timanfaya nuk ka ndonjë hotel. Prandaj, është më mirë që të qëndroni në një nga qytetet turistike të përmendura më lart ose në vetë kryeqytetin.

Sidoqoftë, nëse preferoni, mund të qëndroni edhe në fshatin e vogël të Yaiza, e cila është në hyrje të parkut dhe ka disa hotele. Nëse zgjidhni këtë alternativë, ju rekomandojmë të vizitoni Monumenti Natyror Los Ajaches, një formacion mbresëlënës vullkanik me më shumë se njëmbëdhjetë milion vjet i vjetër dhe i vendosur midis Punta del Papagayo dhe Playa Quemada.

Ku të hani: disa pjata tipike

Megjithatë, parku ka nje restorant. Pavarësisht nëse vendosni të hani në të ose nëse vendosni ta bëni në ndonjë vend tjetër në ishull, ju rekomandojmë që të provoni pjata po aq të njohura sa Patate të thërrmuara me mojo, por edhe të tjerët më pak të njohur jashtë Lanzarote.

Kështu, Sancocho, një supë me zhardhokë, perime dhe mish; të tollos në salcë, të cilat bëhen me copa qensh të thata në diell; të bllokime, të ngjashme me ato të mëparshme, dhe merak kanarine, një version ishull i zierjes së Madridit, vetëm se ka gjithashtu fasule dhe ananas, një bimë barishtore e ngjashme me misrin.

Një pjatë sanxho

Sanço

E gjithë kjo pa harruar atë stërgjyshore gofio, saktësisht mielli i miletit i përgatitur me ujë dhe kripë, si dhe peshku. Sa për ëmbëlsirat, mund të provoni bienmesabe, e cila përgatitet me mjaltë, të verdha vezësh, bajame të bluara dhe sheqer dhe shërbehet me gjuhët e maceve, ose frankollo, një ëmbëlsirë me qumësht, miell, limon, bajame, sheqer, kanellë dhe rrush të thatë. Më në fund, për të pirë, mund të keni një verë nga Lanzarote, e cila ka emërtimin e vet të origjinës.

Vizitoni Rregullat e Parkut Kombëtar Timanfaya

Në fund, ju kujtojmë se Parku përputhet një ekosistem shumë i brishtë dhe për atë arsye ajo kërkon norma shumë të ngurta për vizitorin. Midis tyre, e mëposhtme është e ndaluar: shkatërrimi ose marrja e shkëmbinjve vullkanikë, qarkullimi ose parkimi jashtë vendeve të caktuara për këtë qëllim, duke lënë çdo lloj mbeturine ose çdo lloj mbledhje të bimëve që përbëjnë peizazhin.

Si përfundim, Parku Kombëtar Timanfaya është një vend unik në Spanjë për të konformimi vullkanik. Por, mbi të gjitha, sepse kur e vizitoni, duket se keni lëvizur në një planet tjetër. Të gjitha kuriozitetet e saj gjeologjike si gejzerat do t'ju shpjegohen në të Qendra e Interpretimit dhe pastaj mund të vizitoni vende si Malet e Zjarrit, Calderas Blanca dhe Corazoncillo o las Malet Hernández dhe Encantada. Nëse akoma nuk e njihni Timanfaya, sigurohuni që ta vizitoni. Do të befasoheni këndshëm.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*