roque nublo

Gjurma e Roque Nublo

Kur përmendim roque nubloNe gjithashtu duhet të përmendim Gran Canaria sepse është një nga vendet më origjinale dhe më të vizituara në atë zonë. Ndodhet në atë që njihet si Parque del Nublo, duke i dhënë emrin e vet. Duhet të përmendet se është një nga zonat më të mëdha, duke u shpallur Zonë Natyrale në fund të viteve 80 dhe gjithashtu një nga ikonat ose emblemat e vendit.

Vetë kjo hapësirë ​​dhe zonat përreth na bëjnë të gjejmë veten në një zonë e madhe e bimësisë si dhe specie ekzotike mjaft të rëndësishme. Sot ne bëjmë një turne në këtë zonë dhe ju tregojmë gjithçka që ju nevojitet për të pasur një udhëtim shumë të veçantë përmes saj.

Si të shkoni në Roque Nublo

  • Nga Las Palmas: Ne duhet të shkojmë në drejtim të Tejeda, e cila është komuna ku ndodhet ky vend. Pastaj do të merrni rrugën GC 150 dhe atje do të shënoni drejtimin drejt Roque Nublo. Shtë e vërtetë që gjithçka tregohet mirë, thjesht duhet të jesh pak i vëmendshëm. Duhet të keni kujdes sepse rruga ka shumë kthesa.
  • Nga Maspalomas: Në këtë rast, drejtimi për të marrë është drejt Fataga. Ju do të kaloni nëpër San Bartolomé de Tirajana dhe një herë në Ayacara, do të keni gjithashtu indikacionet përkatëse për të mos humbur një detaj të itinerarit që sigurisht do të ketë pikëpamje dhe pamje mbresëlënëse.

Pamjet e Roque Nublo

Karakteristikat e Roque Nublo

kjo Roque është një formacion vullkanik, mbetjet që u shkatërruan gati 3 milion vjet më parë, e cila ngrihet 80 metra nga baza e saj dhe pothuajse 2000 metra në nivelin e detit. Thuhet se shumë vite më parë, ishte një zonë kushtuar adhurimit. Por sot ajo është bërë një nga pikat kryesore për t’u vizituar, pasi është një nga ikonat, apo simbolet e vendit. Brenda Ishujve Kanarie, ajo konsiderohet si pika e tretë më e lartë dhe për ta vizituar atë, asgjë si të ndiqni rrugën e saj që është e shënuar mirë dhe e gatshme t'ju mirëpres.

Rruga juaj do të fillojë në zona ku është parkimi, megjithëse është e vërtetë që ka shtigje të tjera, por gjithmonë këshillohet të ndiqni atë të përmendur. Ndërsa ecni së bashku, pamjet që lini pas janë mbresëlënëse. Kështu që duhet përmendur gjithashtu se është një tjetër nga atraksionet themelore në një zonë si kjo. Mos harroni se ndryshimet e temperaturës do të jenë gjithashtu të rëndësishme sa më larg që të shkojmë.

Karakteristikat e Roque Nublo

Kur të vizitoni Parkun Rural Nublo

Në zona si kjo, ne gjithmonë kemi dyshime se kur duhet të vizitojmë Nublo me qetësi. Por është e komplikuar, pasi gjëja e parë në mëngjes mund të keni një vend të mirë në parkingun dhe për këtë arsye, një rrugë më e mirë përgjatë shtegut. Por nëse shkoni në mes të mëngjesit, atëherë ka shumë të ngjarë që do ta gjeni mjaft të plotë dhe do të jetë një problem. Prandaj, shumë njerëz zgjedhin të shkojnë pasdite dhe kështu, ata mund të shijo perendimin e diellitl, i cili është gjithashtu një tjetër nga momentet e veçanta që mund të zbulohen në këtë zonë për shkak të ndërthurjes së ngjyrave që na lë.

Ecja në park

Fillon me gjurmë e shenjuar, e cila është në gjendje shumë të mirë për shëtitje të gjatë. në çdo hap do të takoni pishat, të cilat ju mirëpresin. Pak nga pak do të vini re se si rruga bëhet pak më e pjerrët. Përveç pishave dhe pemëve të gështenjës, do të gjeni faunën e larmishme në formën e zvarranikëve ose zogjve. Por pas gjysmë ore, ne tashmë po lëmë bimësinë e harlisur.

Në këtë pikë kur gurët ose shkëmbinjtë paraqiten si nga askund. E gjithë kjo do t'i japë vendin një lloj vendi më të sheshtë, i cili quhet Nublo Plank. Aty do të shohim atë të njohur si Roque de la Rana dhe është më i vogli, për t'i dhënë vendin Roque Nublo, i cili është më i madhi. Ato janë të vendosura si në një zonë që na kujton një vend të shkretë dhe pasi keni parë kaq shumë bimësi, pothuajse bëhet e paimagjinueshme, por është e vërtetë. Nga atje mund të shihni edhe Pico de las Nieves, një tjetër nga zonat më të larta të Gran Canaria

roque nublo

Këshilla për të mbajtur në mendje për vizitën tonë

  • El Koha e udhetimit Do të zgjasë gati një orë, afërsisht 50 minuta dhe pa u nxituar shumë, kështu që gjithmonë mund të bëhet në më pak kohë.
  • Mbani në mend se kur të ngjiteni, temperaturat do të bien ndjeshëm. Kjo do të thotë që ne gjithmonë duhet të veshim veshje të përshtatshme dhe se ngrohemi mirë.
  • Vish gjithmonë këpucë të rehatshme dhe të përshtatshme për këtë lloj zone dhe rruge.
  • Një çantë shpine me ujë është gjithashtu mjaft e nevojshme për ta bërë udhëtimin më të durueshëm.
  • Është një shteg mjaft i lehtë për t’u bërë, ju nuk keni nevojë për ndonjë praktikë në sporte larg saj. Por është e vërtetë që mund të ketë disa pjesë pak më të rrëshqitshme. Pra, thjesht duhet të jesh pak më i kujdesshëm, por siç themi ne, i përshtatshëm për të gjitha moshat.

Sigurisht, është një nga vendet thelbësore për t'u vizituar. Nëse koha është me ju në shëtitje, ju mund të shijoni disa gjëra të këndshme pikëpamjet drejt Teide. Një opsion në mes të natyrës që është gjithmonë ngushëllues për tu zbuluar. A doni ta vizitoni?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*