Aurora Borealis në Danimarkë

Dritat e Veriut
La Dritat Veriore në Danimarkë është një spektakël natyral që tërheq mijëra vizitorë çdo vit. Dritat e mrekullueshme me ngjyra që përmbytin qiellin e saj janë të njëjtat që mund të shihen në vendet e tjera Skandinave si Norvegjia, Suedia ose Finlanda. Sidoqoftë, shumë besojnë se dritat që mund të shihen në qiellin danez janë veçanërisht të bukura.

Sidoqoftë, kjo mrekulli nuk shihet çdo ditë. Dritat Veriore në Danimarkë mund të vërehen vetëm në një kohë të caktuar të vitit dhe madje jo çdo ditë, pasi varet dukshmëria e tyre. Nëse jeni me fat të udhëtoni në Danimarkë dhe të jeni në gjendje të shijoni këtë mrekulli, do të merrni një vizion që nuk do ta harroni kurrë.

Çfarë është Dritat e Veriut?

Aurora borealis (quhet edhe aurora polare) është një fenomen unik atmosferik që manifestohet në formën e shkëlqim ose ndriçim në qiellin e natës. Në hemisferën jugore njihet si aurora jugore.

Në kohët antike besohej se këto drita misterioze qiellore kishin një origjinë hyjnore. Në Kinë, për shembull, ata ishin të njohur si "dragonj të qiellit". Vetëm nga shekulli i shtatëmbëdhjetë filloi të studionte fenomenin nga një këndvështrim shkencor. Ne i detyrohemi termit aktual "aurora borealis" astronomit francez Pierre Gassendi. Një shekull më vonë, të parët që lidhën fenomenin me fushën magnetike të Tokës ishin Britanikët Edmund halley (i njëjti që llogarit orbitën e kometës së Halley).

Dritat Veriore në Danimarkë

Dritat Veriore në Danimarkë

Sot ne e dimë që Dritat e Veriut ndodhin kur një nxjerrje e grimcave të ngarkuara diellore përplaset me magnetosfera të Tokës, një lloj mburoje që rrethon planetin në formën e një fushe magnetike nga të dy polet. Përplasja midis grimcave të gazta në atmosferë me grimcat e ngarkuara nga rrezet e diellit bën që ato të lëshojnë energji dhe të lëshojnë dritë. Kjo krijon hije të gjalla të gjelbër, rozë, blu dhe vjollcë duke kërcyer në qiell Kjo "përplasje" ndodh në lartësi që variojnë nga 100 deri në 500 kilometra mbi sipërfaqen e tokës.

Kur të shihni Dritat e Veriut në Danimarkë?

Megjithëse ndodhin gjatë gjithë vitit, Dritat e Veriut janë të dukshme vetëm në kohë të caktuara. Koha më e mirë për të parë Dritat e Veriut në Danimarkë është midis muajve prill dhe shtator. Gjatë kësaj periudhe të vitit, në hemisferën veriore vera, netët janë më të errëta dhe qielli është më pak i vrenjtur.

Në muzg dhe pas perëndimit të diellit është kur këto drita magjike fillojnë të shfaqen. Dritat Veriore (të njohura nga danezët si Nordlys) mahnit të huajt, veçanërisht ata që vijnë nga gjerësi gjeografike të tjera dhe nuk e kanë parë këtë fenomen më parë.

Fatkeqësisht, në ditë me stuhi ose kur është e hënë, është pothuajse e pamundur të shohësh magjinë e dritave veriore. Nëse ka një stuhi, nuk do të jeni në gjendje të shihni Dritat e Veriut, pasi qielli është shumë i ndritshëm që ngjyrat e tij të reflektohen në mënyrë korrekte në syrin e njeriut.

Në tjetrën video me kalim kohe, filmuar në Limfjord Në vitin 2019, ju mund të vlerësoni forcën e plotë të këtij spektakli natyror:

Vende për të vëzhguar Dritat e Veriut në Danimarkë

Këtu janë disa nga vendet më të mira për të parë Dritat e Veriut në Danimarkë:

  • Ishujt Faroe. Në këtë arkipelag të vendosur midis Atlantikut të Veriut dhe Detit Norvegjez, vështirë se ka ndotje të dritës, e cila është një garanci e qiejve të pastër dhe të pastër për të soditur Dritat e Veriut me gjithë plotësinë e saj.
  • Grenen Shtë një gadishull i vogël që ndodhet në veriun ekstrem të Danimarkës kontinentale. Përveç gjerësisë gjeografike, ajo që e bën këtë vend një pikë të mirë vëzhgimi është mungesa e dritës artificiale nga vendbanimet njerëzore.
  • Kjul Strand, një plazh i gjatë në periferi të qytetit të Hirtshals, nga ku nisen shumë tragete për në Norvegji.
  • Samso, një ishull i vendosur në perëndim të Kopenhagës dhe i famshëm për mjedisin natyror të ruajtur shkëlqyeshëm. Shtë një nga më të mirat zonat natyrore të Danimarkës.

Si të fotografoni Dritat e Veriut

Pothuajse të gjithë ata që janë dëshmitarë të një aurora borealis në Danimarkë përpiqen të kapin bukurinë e fenomenit me kamerat e tyre fotografike ose video, duke kapur magjinë e tij përgjithmonë.

Që imazhi të regjistrohet në mënyrë korrekte, është e nevojshme përdorni një cilësim të ekspozimit të gjatë. Me fjalë të tjera, grila e kamerës duhet të qëndrojë e hapur për një kohë më të gjatë (10 sekonda ose më shumë), duke lënë kështu më shumë dritë.

Alsoshtë gjithashtu e rëndësishme përdorni një trekëmbësh për të siguruar qëndrueshmërinë e kamerës gjatë periudhës së ekspozimit.

Pavarësisht nga gjithçka, dhe pavarësisht se sa mirë shkojnë të gjitha ato video dhe fotografi, asgjë nuk mund të krahasohet me ndjesinë e vëzhgimit të dritave fantazmë të dritave veriore që rrëshqasin nëpër qiell, mbi kokat tona. Një përvojë që meriton të shijohet të paktën një herë në jetën tënde.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*