Çfarë muzike dëgjohet në Egjipt

Muzika në Egjiptin e Lashtë

La muzikë ka qenë e lidhur ngushtë me historinë njerëzore. Partshtë pjesë e jona edhe para se të lindim, kur nëna jonë na këndon me rima çerdheje. Na ndihmon të relaksohemi, por edhe të kalojmë momente shumë argëtuese, madje është një shoqërues i shkëlqyeshëm kur punojmë.

Por A e dini se çfarë muzikë dëgjohet në Egjipt? Jo Mos u shqetësoni, ne do t'ju tregojmë.

Historia e muzikës egjiptiane filloi shumë herët, siç mund të shihet në monumentet dhe tempujt që u ndërtuan në të gjithë vendin. Sidoqoftë, për fat të keq nuk është e mundur të dihet me siguri se si ishte muzika në ato kohëra, pasi ajo që njihet sot si shkrim muzikor nuk ekzistonte. Ajo që dihet është se kombinimi i këngëve, vallëzimit dhe muzikës duhet të ketë qenë një shfaqje e vërtetë.

Muzika e tij fillimisht kishte pesë nota, por më vonë u bë një eptafon, domethënë kishte 7 tinguj të ndryshëm. Secila prej tyre i kushtohej secilit planet në sistemin diellor, Dhe ata nuk kishin as teleskopë për të konfirmuar ekzistencën e tyre!

ney

Egjiptianët e lashtë ishin ata që shpikën qesten dhe lahutën. E para nuk kishte një kuti zanore, por u kompletua duke shtuar një kuti zanore të ngjashme me atë që gjendej në qestat moderne. Në rastin e lahutës, ato janë përdorur mbi të gjitha në shërbesat fetare. Gjatë një lufte, ju mund të dëgjoni daullet; ndërsa në një aheng ose në një ditë veçanërisht të rëndësishme, fyellët e drejtë dhe tërthor krijuan melodi që me siguri mund t'ju bëjnë të harroni problemet tuaja.

Por vitet kaluan dhe sot në Egjipt tradicionali takon modernen. Muzika pop ka fituar terren, sidomos ndër më të rinjtë, por meloditë klasike janë akoma shumë të pranishme, veçanërisht në ceremoni, dasma dhe festa lokale.

Kështu që, kur udhëtoni në këtë vend të pabesueshëm, mund të shijoni çdo stil të muzikës egjiptiane.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*