Cilat janë traditat e Egjiptit?

Egjipt

Egjipti është një vend ku nuk ka vend për mërzi: ju mund të vizitoni shumë tempuj të tij, të tillë si Karnak ose Luxor, Muzeun Egjiptian në qytetin e Kajros, dhe shumë, shumë më tepër. Por jo vetëm kaq, por, përveç që ka vende të tilla emblematike si ato që sapo përmendëm, ajo ka zakone që nuk kanë pësuar ndryshime të mëdha ndër shekuj.

Gjeni se çfarë Traditat egjiptiane.

Festa e ditëlindjes

Dita e ditëlindjes tuaj është, si në Perëndim, një nga datat më të rëndësishme për të festuar. Për këtë, është shumë e rëndësishme të ftoni të gjithë familjen dhe miqtë, dhe të përgatisni një festë në të cilën do të ketë shumë ushqime dhe natyrisht tortën.

Krishtlindje

Krishtlindjet në Egjipt festohen me stil, por një natë para nesh, d.m.th. në atë të 30 dhjetorit. Gjatë atyre orëve, ndodhin shumë ngjarje, të shoqëruara me karnavale. Por përveç kësaj, është gjithashtu për ta diçka si ajo që mund ta quajmë "dita e faljes"; domethënë, momenti kur egjiptianët shkojnë në kisha ose xhami të luten dhe të kërkojnë falje për mëkatet e bëra. Nëse shkoni nëpër ato data, do të shihni një shfaqje të mrekullueshme fishekzjarresh në pllajën e Gizës.

Periudha Ptolemeike

martesë

Ka tradita që mund të marrin shumë kohë për të ndryshuar. Siç ndodhi tashmë në kohën e Faraonëve, sot ka qytete në Egjiptin e Epërm ku organizohen martesat midis të afërmve. Ashtu si në të gjitha ahengjet e dasmës, nuk mund të humbni muzikë. Por ndoshta në Egjipt ato shkojnë shumë më larg, sepse ju mund të shijoni shfaqjet e artistëve të ndryshëm, sidomos vallëzimi. Nëse këtu është babai ose një i afërm i ngushtë që i jep nusen burrit të ardhshëm, valltarët e bëjnë atë atje. Ata, me një shandan në kokë, e çojnë nusen në shtëpinë e saj për ta kërkuar dhe e çojnë te dhëndri. Whatshtë ajo që njihet si Valle Shamadan.

A keni ditur për këto tradita egjiptiane? Cfare mendoni ju


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*