Deveja, një mjet transporti shumë efikas

deve

Që nga kohërat shumë të lashta, ndoshta rreth 3.000 vjet më parë, njerëzit kanë përdorur deve si mjet efikas i transportit në rajone të caktuara të botës.

Këto kafshë me këmbë janë të famshme për depozitat e dhjamit (gungat) që dilnin nga shpina e saj, u zbutën nga njeriu mijëra vjet më parë. Ata kanë qenë, dhe janë akoma, një burim ushqimi (qumësht dhe mish), ndërsa lëkura e tyre është përdorur tradicionalisht për të bërë veshje. Por mbi të gjitha, përdorimi më i rëndësishëm i tij është si një mjet transporti. Të gjitha faleminderit anatomia e tyre e veçantë, përshtatur posaçërisht në habitatet e shkretëtirës.

Sa specie devesh ka?

Sidoqoftë, duhet të theksohet se jo të gjitha devetë në botë janë njësoj dhe as nuk përdoren si mjet transporti. Ato ekzistojnë në botë tre specie e deveve:

 • Deveja baktere (Camelus Bactrianus), e cila jeton në Azinë Qendrore. Më e madhe dhe më e rëndë se speciet e tjera. Ajo ka një gungë të dyfishtë dhe lëkura e saj është e leshtë.
 • Deveja e egër baktere (Kamelus ferus), gjithashtu me dy gunga. Jeton në liri në fushat e shkreta të Mongolisë dhe në zona të caktuara të brendshme të Kinës.
 • Deve arabe o Dromedary (Camelus dromedarius), speciet më të njohura dhe të shumta, me një popullsi të vlerësuar botërore prej 12 milion. Ka një gungë të vetme. Ajo është gjetur në të gjithë rajonin e Saharasë dhe Lindjen e Mesme. Ai gjithashtu është prezantuar më pas në Australi.

Një deve mund të arrijë shpejtësi deri në 40 kilometra në orë dhe është në gjendje të përballojë periudha të gjata kohore pa marrë asnjë pikë të vetme të ujit. Shembulli për shembull mund të jetojë në mënyrë të përsosur thjesht duke pirë një herë në 10 ditë. Rezistenca e saj ndaj nxehtësisë është mbresëlënëse: ajo mund të mbijetojë në shkretëtirat më të nxehta edhe pasi të ketë humbur deri në 30% të masës trupore.

deveja baktere

Deve baktere duke pirë

Si arrijnë këto kafshë të jetojnë me kaq pak ujë? Sekreti është në yndyrë që grumbullohen në gungat e tyre. Kur trupi i deves ka nevojë për hidratim, indet yndyrore në këto depozita metabolizohen duke lëshuar ujë. Nga ana tjetër, veshkat dhe zorrët tuaja kanë një kapacitet të madh për rithithjen e lëngjeve.

Por kjo nuk do të thotë që deveja mund të jetojë pa ujë. Kur është koha për të pirë, një deve e rritur 600 kg mund të pijë deri në 200 litra në vetëm tre minuta.

"Anija e shkretëtirës"

Kjo rezistencë e madhe ndaj etjes dhe nxehtësisë, e pamundur për tu gjetur në shumicën e gjitarëve, e ka kurorëzuar këtë kafshë si shoku më i mirë i njeriut për të mbijetuar në shkretëtirë.

Per shekuj, karvanët Tregtarët përdorën devenë për të kaluar zona të mëdha të shkretëtirës. Falë tij, ishte e mundur të vendoseshin rrugë dhe kontakte tregtare dhe kulturore që përndryshe do të ishin të pamundura. Në këtë kuptim, duhet të theksohet se deveja ka qenë një element themelor për zhvillimin e shumë komuniteteve njerëzore në Azi dhe Afrikën e Veriut.

Nëse shkretëtira ishte një oqean me rërë, deveja ishte e vetmja mënyrë për të lundruar në të dhe garancia për të arritur një port të sigurt. Për këtë arsye është e njohur gjerësisht si "Anija e shkretëtirës".

karvani i shkretëtirës

Karvani deve që kalon shkretëtirën

Edhe sot, kur automjetet e të gjithë terrenit dhe GPS kanë arritur ta zëvendësojnë atë si një mjet transporti, deveja përdoret ende nga shumë fise beduine. Sidoqoftë, është më e zakonshme ta shohësh atë në disa vende në rolin e tij të ri terheqje turistike sesa si mjet.

Shtë e zakonshme që, gjatë udhëtimeve të tyre në destinacione të tilla si Maroku, Tunizia, Egjipti ose Emiratet e Bashkuara Arabe, turistët punësojnë ekskursione deve nëpër shkretëtirë. Me ta (gjithmonë në duart e udhëzuesve me përvojë), udhëtarët në kërkim të emocioneve hyjnë në territore bosh dhe jo mikpritëse, më vonë duke fjetur në çadra nën qiellin me yje të shkretëtirës. Deveja është, në fund të fundit, simboli i një kohe të harruar prej kohësh udhëtimesh romantike dhe aventurash misterioze.

Deveja si armë lufte

Përveç efektivitetit të provuar si mjet transporti, deveja është përdorur gjithashtu gjatë gjithë historisë si arma e luftes. Tashmë në Antikitet Persianët Achaemenid Ata zbuluan një cilësi të këtyre kafshëve që ishte shumë e dobishme në luftën e tyre: aftësia e tij për të trembur kuajt.

Kështu, pjesëmarrja e luftëtarëve të hipur në deve në shumë beteja u bë e zakonshme, antidot i përsosur për të anuluar kalorësinë armike. Shumë dokumente antike dëshmojnë rolin e deveve në pushtimin e mbretërisë së Lidisë në shekullin e XNUMX para Krishtit.

Devet dhe dromedarët kanë qenë pjesë e ushtrive që kanë luftuar në Afrika e Veriut dhe Lindja e Mesme nga para kohës romake dhe deri në kohën shumë të re. Edhe ushtria e Shtetet e Bashkuara krijoi në shekullin e XNUMX-të një njësi speciale deveje që ai vendosi në shtetin e Kalifornisë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1.   seba koralesh dijo

  se nëse kjo është një tjetër valëaaaaaaaaaaa

 2.   sebasole dijo

  se nëse kjo është një tjetër valëaaaaaaaaaaa

 3.   tha sebas dijo

  se nëse kjo është një tjetër valëaaaaaaaaaaa