Kuriozitete të Egjiptit për fëmijë

Fëmijët dhe piramidat

Egjipti është një vend me shumë histori, aq sa një nga civilizimet e para në botë ka origjinën këtu, jo më shumë dhe as më pak se 5 vjet më parë. Një vend interesant për të dhënë mësim në lidhje me civilizimet e para dhe historinë e njerëzimit. Dhe nëse mund të jetë në personin e parë që merr fëmijët tanë, shumë më mirë. Ata do të jenë plotësisht të impresionuar.

Pra, nëse klima politike e lejon atë, mos ngurroni të shikoni një krahasues hoteli, rezervoni një vend dhe udhëtoni në djepin e civilizimeve.

histori

Megjithëse, më parë nuk quhej ashtu, por Kemet, që do të thotë 'toka e zezë'. Dhe fakti është se lumi Nil u jepte atyre tokë pjellore çdo vit, ku ata mund të rritnin grurë dhe elb, dy drithëra themelorë të dietës së tyre, kështu që ata menjëherë kuptuan se lumi ishte burimi i tyre i jetës.

Kështu, ata ndërtuan piramidat, tempujt dhe shtyllat mbresëlënëse shumë afër tij, në mënyrë që ata të kishin gjithmonë ujin e çmuar në majë të gishtave të tyre. Epo, uji ... dhe perënditë e tij. Në fakt, ata besonin se të gjitha forcat e natyrës ishin një zot, të cilëve u duhej të adhuronin në mënyrë që gjithçka të mbetej e qetë, pasi përndryshe, Seth i lig do të vazhdonte të sundonte vendin, diçka që ata bënë gjithçka që ishte e mundur për të shmangur.

Faraonët dhe familja e tyre kishin ndërtuar tempuj prej guri dhe pallate; Megjithatë, Njerëz të përulur jetonin në shtëpi të bëra me tulla, baltë dhe kashtë quajtur adobes se koha, për fat të keq, ka shkatërruar. Megjithëse disa mbetje kanë mbetur, si në Deir el-Medina. Shtëpitë kishin dy dhoma dhe një sallë, dhe çatia ishte bërë me trungje dhe gjethe të mbuluara me baltë.

Egjipt Deir El Medina

Përkundër gjithçkaje, duhet thënë se ata ishin shumë mendjemadh, si fisnikët ashtu edhe njerëzit e zakonshëm. Ata përzierën vajra bimorë për të marrë kremëra që hidratonin lëkurën, pikturonin thonjtë e tyre, depiloheshin, ... madje gjetën papirus me formula kozmetike që shërbenin për të eleminuar flokët gri, rënien e flokëve, zbokthin ... Shkurtimisht, ata ishin shumë të shqetësuar nga pamja e saj. Shumë madje.

Duhet të theksohet se, sipas disa papirusëve të shkruar përsëri në 2700 pes, ata ishin shumë të sjellshëm. Aq sa nuk u pa mirë për të ngrënë shpejt, ose për të hyrë në telashe. Dhe, përveç kësaj, ata këshilluan të dëgjonin të tjerët, sepse mund të mësosh shumë prej tyre.

Akoma, nëse diçka u ndodhte atyre ose nëse sëmurenin, ata mund të shkonin te mjeku, i cili do t'i ekzaminonte me kujdes dhe do të përgatiste ilaçet e tyre. Për t'u bërë mjek, duhej të mësonit më parë të lexonin dhe të shkruanin, por nuk ishte e lehtë në atë kohë, pasi vetëm disa mund ta përballonin atë: skribë. Ata ishin të përkushtuar për të shkruar në hieroglifë, të cilat janë vizatime me një kuptim specifik, në papirus, duke treguar gjithçka të rëndësishme që ka ndodhur, të tilla si vdekja dhe mumifikimi pasues i faraonit.

Kultura egjiptiane për fëmijë

Nuk është e këndshme të shohësh një njeri të vdekur, por Egjiptianët e lashtë zbuluan se si ta bënin trupin të mbetet pothuajse i paprekur për vite me radhë, madje edhe mijëvjeçarë. Në atë kohë, kur një person vdiq, zemra, mushkëritë dhe organet e tjera u hoqën dhe u vendosën në enë balte të quajtura enë kanopike. Më pas, u prezantuan bimët aromatike dhe trupi u mbulua me kripë. Pas dy muajsh, ajo u la, u lye me kremra të veçantë dhe u fashua, duke e vendosur përfundimisht në një sarkofag ku pritej të qëndronte për përjetësinë.

Egjipti është një vend interesant, nuk mendoni?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*