Flora e Egjiptit

Nymfaea caerulea

Nymfaea caerulea

Kur shkojmë për herë të parë në një vend të panjohur, gjithçka është e re: peizazhi, ndërtesat dhe natyrisht Bimëve. Për egjiptianët, këto ishin jashtëzakonisht të rëndësishme, sepse prej tyre ata jo vetëm që morën ushqim, por edhe mjete shërimi natyrore për sëmundjet që mund të kishin.

Pra, sot do të dimë më shumë rreth flora e Egjiptit.

Phoenix dactylifera

Phoenix dactylifera

Egjipti, duke pasur një klimë të shkretë, fatkeqësisht nuk ka një larmi të madhe të bimëve endemike. Sidoqoftë, ne do të gjejmë disa, të tilla si zambak uji blu që mund ta shihni në imazhin që drejton artikullin, ose hurme (figura e sipërme). Hurmat përdoren për të bërë shumë pjata, të tilla si makroud ose hurma të mbushura. Por ka edhe disa bimë që do të zbulojmë me këtë rast, të tilla si ...:

Balantes aegyptiaca

Balantes aegyptiaca

Balantes aegyptiaca

Kjo pemë është jashtëzakonisht rezistente ndaj thatësirës, ​​dhe mbi të gjitha shumë e dobishme! Farat e saj janë të ngrënshme, lëvorja e saj është e neveritshme për kërmijtë, dhe për ta shtuar atë ka veti medicinale: lehtëson dhimbjet e kokës. Isshtë aq e vlerësuar, sa tashmë në Dinastinë XII ata filluan të përfitonin nga vetitë e tij më shumë se interesante.

Akacia tortilis

Akacia tortilis

Akacia tortilis

Kjo specie e Acacia është një nga më shumë shquhen në shkretëtirë Të Egipt. Treeshtë pema tipike ombrellë që shohim në dokumentarët afrikanë, nga e cila macet e mëdha mbrojnë veten nga dielli. Për shkak të rritjes dhe zhvillimit të tyre, ata janë ideal për të shijuar një piknik familjar.

Por nëse flasim për bimë të prezantuara, në kopshte do të gjeni shumë më shumë larmi: pemë frutore, bimë tropikale, ndër të tjera që do të bëjnë qëndrimin tuaj në këtë vend të mrekullueshëm një përvojë e paharrueshme.

Qeniet njerëzore gjithmonë janë varur nga bimët për të na ushqyer, për të na shëruar ose thjesht për të na mbrojtur nga dielli. Në Egjipt, me temperatura kaq të larta ekstreme, ato janë një pjesë themelore e peizazhit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*