Shkretëtirat e Egjiptit

Shkretetira e Saharase

Egjipti është një vend i rrethuar nga shkretëtira. Këto territore korrespondojnë me një nga vendet më të thata në Tokë, por edhe disa nga më të bukurit. Ata janë të aftë të testojnë rezistencën dhe përshtatshmërinë e qenies njerëzore, kështu që ato kurrë nuk duhet të udhëtohen pa një udhëzues të mirë… Dhe as pa një çantë shpine plot shishe me ujë dhe ushqim, si dhe një pallto, pasi natën temperatura mund të ulet nën 0 gradë.

A doni të dini cilat janë shkretëtirat e Egjiptit?

Shkretëtirë arabe

E quajtur ndryshe rripi gjatësor i Saharasë, ndodhet midis Nilit dhe Detit të Kuq në Tokën e Faraonëve dhe midis deltës së lumit dhe ujëvara e tij të parë në jug. Lagështia e mjedisit është shumë e ulët, vetëm 15%, dhe temperaturat maksimale prej 54ºC regjistrohen gjatë ditës, dhe deri në -12ºC natën.

Shkretëtira Farafra

Me siguri që emri tjetër i tij do të tingëllojë më i njohur për ju: shkretëtira e bardhë. Ndodhet në Egjiptin perëndimor, në gjysmën e rrugës midis oazit Dakhla dhe Bahariya. Aty mund të shijoni edhe ato ujërat termale.

Shkretëtira Libiane

Ndodhet në verilindje të shkretëtirës Sahara, duke pushtuar pjesën perëndimore të Nilit, Libisë lindore dhe Sudanit veriperëndimor. Shumë e rekomanduar është vizita në oazin e Siwa, e cila është shumë afër kufirit libian.

Gadishulli i Sinait

Ky gadishull me formë trekëndëshi të përmbysur ndodhet në rajonin aziatik të Lindjes së Mesme. Dallohen dy pjesë shumë të ndryshme: shkretëtira në veri dhe malet e thepisura në jug. Në këtë vend, nëse ju pëlqejnë sportet malore me siguri do t'i shijoni, pasi për shembull mali Catalina, më i larti në vend, ka një lartësi prej 2642m.

labirint

Kështu që, mos hezitoni të vizitoni shkretëtirat e Egjiptit dhe keni një udhëtim të paharrueshëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*