Suvenire nga Egjipti

Khan el-Khalili

Ka nga ata që thonë, dhe me arsye të mira, që të njohësh një vend duhet të afrohesh me njerëzit e tij. Vendi i Faraonëve nuk është përjashtim. Egjiptianët janë njerëz që, për breza të tërë, janë marrë me ata që vizituan vendin e tyre, qoftë për punë apo për argëtim. Veryshtë shumë e zakonshme që ata të takohen në bare, dhe veçanërisht në pazare për të biseduar me të tjerët.

Pra, për të përjetuar Egjiptin, ju rekomandojmë që të vizitoni pazaret. Dhe nga rruga, blini disa suvenire egjiptiane për ta mbajtur si një suvenir të udhëtimit tuaj fantastik.

Keychains

Çfarë të gjeni në pazare

Pazaret janë të ngjashme me tregjet që bëjmë këtu. Ju gjeni gjithçka dhe me shume. Papirus, unaza kyçe, bimë, bizhuteri, piramida miniaturë ... Problemi është se cilën të zgjedhësh, por në të vërtetë nuk është diçka serioze, sepse ka shumë gjëra të çmuara që nuk do të dëshirojmë t'i humbasim, veçanërisht nëse shkon në Pazari Khan el-Khalili, më i famshmi në vend.

buxhet

Epo, le të flasim për çmimet tani. Nëse buxheti duhet të jetë i lartë ose i ulët në të vërtetë vetëm ju vendosni. Si zakonisht, nuk është e nevojshme të merret një shumë e madhe parash, por është e vërtetë që, në varësi të asaj që dëshironi të blini, do t'ju duhen më shumë ose më pak para. Për shembull, papirusët shiten për rreth 90 euro një paketë me 7 (e rëndësishme: papirusët e shitur në pazare zakonisht nuk bëhen me fabrikën e papirusit, por me banane. Një papirus origjinal i blerë në një fabrikë papirusi të madhësisë Folio A4 mund të kushtojë nga 50 euro e tutje), ose mund t’i gjeni magnetët me 0 euro cent secili.

Papirus

Dhe nga rruga, a dini si të blini në Egjipt? Duke bërë pazar. Nëse nuk e bëni, ata do ta konsiderojnë atë si mosrespektues. Kështu që e dini, para se të shkoni, praktikoni pazarin tuaj ... Por në shtëpi, për çdo rast.

Udhetim i mire!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*