Teatri në Egjipt

teatri i Kajros

Kur mendojmë për Egjiptin mendja jonë mbushet menjëherë me imazhet më tipike të vendit, me siluetën imponuese të vendit piramida sfond Sidoqoftë, kultura në këtë vend antik dhe magjepsës ka shumë shprehje të tjera. Një prej tyre është teatri në Egjipt.

Teatri klasik erdhi në Egjipt nga Grekët gjatë periudha helenistike (midis shekujve XNUMX dhe XNUMX para Krishtit). Në vendin e Nilit, ky manifestim artistik ishte i lidhur me rite të caktuara fetare dhe festivale të tilla si kulti i osiris, me shfaqje dhe shfaqje që zgjatën për disa ditë.

Sidoqoftë, tradita teatrale në tokat egjiptiane u zhduk gjatë Mesjetës dhe nuk u rilind deri në mes të shekullit të XNUMX-të. Së pari falë ndikimit francez dhe më vonë asaj britanike.

Lindja e teatrit modern në Egjipt

Ndikuan shfaqjet teatrale me origjinë evropiane lindja dhe evolucioni i teatrit modern arab e cila filloi të zhvillohej në Egjipt në atë kohë. Në ato vite shfaqen dramaturgët e parë të mëdhenj egjiptianë Ahmed shawqi, e cila adaptoi komeditë e vjetra popullore nga vendi. Këto adaptime nuk kishin pretendime më të mëdha sesa të argëtonin publikun arab, pa autoritetet koloniale britanike duke i kushtuar vëmendjen më të vogël.

al hakim

Tawfik al-Hakim, "babai" i teatrit modern egjiptian

Sidoqoftë, konsiderohet të jetë Tavfiq el-Hakim (1898-1987) me të vërtetë babai i teatrit modern egjiptian, në dekadën e viteve 20 të shekullit të kaluar. Gjatë atyre viteve, ky autor prodhoi rreth pesëdhjetë shfaqje të zhanreve më të larmishme. Sot puna e tij konsiderohet të jetë disi e vjetëruar, por ai ende njihet si një figurë kryesore në teatrin në Egjipt.

Figura tjetër e madhe e teatrit në vendin e Nilit është Jusuf idris (1927-1991), shkrimtar dhe dramaturg me një jetë të dendur plot udhëtime dhe konflikte personale që rrjedhin nga aktivizmi i tij politik. Ai hyri në burg në më shumë se një rast dhe disa nga veprat e tij u ndaluan nga regjimi diktatorial Nasser. Ai gjithashtu u detyrua të largohej nga vendi për periudha të shkurtra, duke i shpëtuar shtypjes.

Në art, ai arriti të modernizonte teatrin arab si në temat e veprave të tij ashtu edhe në gjuhën e përdorur në to. Figura e tij shpesh krahasohet me atë të shkrimtarit të famshëm të Kajros Naghib Mahfuz. Ashtu si ai, Idris u emërua gjithashtu për Çmimin Nobel, edhe pse në rastin e tij ai nuk mori një çmim kaq të shumëpritur, duke qëndruar në porta.

Ndër autorët më modernë është e nevojshme të theksohet një grua: Fati i Safaa, autor i veprës së famshme Ordalie / Terreur. Përveç kontributeve të saj në botën e teatrit, Fathy ka spikatur si shkrimtare dhe kineast, në të njëjtën kohë që ajo ka botuar disa tekste të një natyre filozofike. Si shumë intelektualë të tjerë egjiptianë, ajo u detyrua të largohej nga vendi. Ajo aktualisht jeton në Francë nga ku ka denoncuar publikisht në shumë raste situatën e grave në botën islamike.

Teatrot kryesore në Egjipt

Për dekada, vendi ku ishte referenca e madhe për teatrin në Egjipt ishte vendi Opera KhedivialKairo, teatri më i vjetër në Afrikë, i ndërtuar në 1869. Vite më vonë, në 1921, u ndërtua teatri jo më pak emblematik Opera e Aleksandrisë (tani quhet Teatri Sayyid Darwish), disi më modeste në dimensione.

Shtëpia madhështore e Operës së Kajros

Fatkeqësisht, ndërtesa madhështore e Operas Khedivial u shkatërrua plotësisht nga zjarri në 1971.

Kryeqyteti egjiptian nuk kishte një skenë teatrale deri në vitin 1988, kur Opera e Kajros. Kjo ndërtesë spektakolare ndodhet në ishullin Gezira, në Nil, brenda lagjes Zamalek. Ajo është gjithashtu pjesë e një kompleksi më të madh, Qendrës Kombëtare të Kulturës së Kajros dhe ka gjashtë teatro, njëri prej tyre në ajër të hapur dhe me një kapacitet për 1.200 spektatorë.

Festivali i Teatrit Eksperimental të Kajros

Teatri i Operas në Kajro pret çdo vit Festivali i Teatrit Eksperimental, një nga ngjarjet më të rëndësishme kulturore në vend dhe në të gjithë rajonin e Lindjes së Mesme.

Poster për edicionin 2018 të festivalit të Teatrit Eksperimental të Kajros

Ky festival festohet në muajin shtator dhe zgjat 10 ditë. Në të caktohet emërimi i dramaturgëve dhe kompanive të teatrove të shquar kombëtar dhe të huaj. Të gjithë ata përbëjnë një poster të larmishëm dhe shumëngjyrësh me disa shfaqje të përditshme në zona të ndryshme të teatrit.

Aktorëve, artistëve të make-up, muzikantëve, menaxherëve të kostumeve, regjisorëve dhe dramaturgëve të vlerësuar në Festivalin Eksperimental të Teatrit të Kajros u jepet një statujë kurioze që riprodhon imazhin e thot që në kohën e Egjiptit të Lashtë konsiderohej, ndër të tjera, perëndia e arteve. Imazhi që kryeson postën korrespondon me gala mbylljen e këtij festivali në edicionin e tij 2018.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1.   ivan dijo

    Sa gjë e bukur, falë kësaj unë tashmë kam përgjigjet e pyetjes sime

  2.   Ignacio Rivera dijo

    bota e argëtimit është magjepsëse. Kam një pyetje për dikë që mund të më ndihmojë duhet të lidhem për të bërë ndonjë aktivitet në lidhje me pamtomima kam një muaj në Kajro falënderime

  3.   bren dijo

    Qëndro në Egjipt nga 15 deri më 28 shtator. Unë dua të di për shfaqjet e ardhshme, kompanitë e teatrit, punëtoritë artistike, kukullat, maskat ... faleminderit