Çfarë të shihni në Ronda: folklori, duende dhe urat epike

Çfarë të shohësh në Ronda

Disa javë më parë pata fatin të zbuloja sekretet dhe hijeshitë e njërës prej tyre qytetet më të bukura jo vetëm në Andaluzi, por në Spanjë. Dhe është që Malaga Ronda shfaq një numër të pafund tërheqjesh turistike që vërtiten rreth një Ure të Re që është bërë një ikonë e këtij vendi të denjë për një përrallë të shënuar nga tapat e saj, mbetjet e saj muslimane ose një goblin që hidhet nga ballkoni në ballkon. A po vini për të zbuluar gjithçka që ka çfarë të shohim në Ronda?

Ronda: vazoja e shkrirjes së kulturave

Çfarë të shohësh në Ronda

Pozicioni i Ronda zbulon një qytet që është produkt i një historie të pasur me nuanca dhe ndikime. Tashmë emri i saj i parë, Arunda, i kontribuar nga Keltët që erdhën në këtë vend në shekullin e XNUMX para Krishtit, japin indikacione mbi themelet e tij historike, megjithëse Pikturat e shpellave të gjetura në Cueva de la Pileta të rekomanduara ato japin lë të kuptohet për banorë edhe më të lashtë.

Arunda Antike, e vizituar edhe nga Fenikasit vite më vonë, u quajt Runda nga Grekët që ishin instaluar në të. Sidoqoftë, si një qytet zyrtar lindi pas Luftës së Dytë Punike pasi shërbeu si bazë e ushtrisë së gjeneralit Romak Scipio në përpjekjen e tij për të pushtuar Kartagjenasit. Ishte atëherë ajo, pas ndërtimit të kalasë së Laurus, qytetit konsiderohej romak deri në fund të Perandorisë, duke u bërë pjesë menjëherë pas Suevi-ve dhe Bizantineve.

Në vitin 713, dy vjet pas pushtimit mysliman të gadishullit, Ronda bëhet selia e Shefit Zaide Ben Kesadi El Sebseki, duke u bërë Izn-Ran Onda (Qyteti i Kalasë). Pas shpërbërjes së Kalifatit të Kordobës, u bë Taifa de Ronda, një emër që e mbajti deri më 22 maj 1485 në të cilin Mbreti Ferdinand Katoliku e merr atë, duke e kthyer atë në skicën përfundimtare të qytetit që të gjithë e dimë sot.

Çfarë të shohësh në Ronda

Urë e re

Ura e Re e Ronda

Tajo de Ronda është një grykë e thellë 100 metra e formuar nga prania e lumit Guadalevin, duke e ndarë qytetin e Rondës në dy pjesë. Një spektakël natyror që në shekullin e XNUMX-të kërkonte ndërtimin e një ure gjigande që duhej më shumë se dyzet vjet për tu ngritur. Rezultati është një Urë e Re që është bërë emblema kuintesenciale e qytetit të Ronda dhe një atraksion turistik rreth të cilit kthehen të gjithë sytë. Nga pikëpamjet që ofron i njohur zakonisht si «Balcón del Coño» te shumë shkurtesa që çojnë në këndvështrime të ndryshme të kësaj vepre arkitektonike, Ura e Re lëshon histori dhe madhështi në të katër anët.

Bullring Ronda

Bullring Ronda

Në 1572 Felipe II themeloi Real Maestranza de Caballería de Ronda, një hapësirë ​​e rezervuar për artet mbrojtëse që përfshinte ushtrime të shumta kuajsh dhe aktivitete në lidhje me luftimet me dema. Ishte kështu që në 1785 ai që konsiderohej si Bullring më i vjetër në Spanjë, një vend ku shkëlqen dinastitë e luftimeve me dema, siç janë Romero ose luftëtarët e dema si Cayetano Ordóñez dhe djali i tij, Antonio Ordóñez. Nga ana tjetër, statusi i tij si një ikonë e luftimeve me dema tërhoqi mendimtarë dhe shkrimtarë të shumtë si Orson Welles ose Ernest Hemingway. Një domosdoshmëri për të vizituar jo shumë larg Urës së Re.

Muzeu Lara

I vendosur në pjesën e vjetër të Ronda, në të njëjtën Pallat-Shtëpia e Kontëve të Pushtimit të Ishujve Batanes, Muzeu Lara ishte muzeu i parë privat në Andaluzi dhe një vend kurioz ku gjenden reliket, duke filluar nga shenjat e shenjta të magjisë deri te instrumentet e torturës së Inkuizicionit përmes koleksioneve të armëve. Në total, ajo strehon një total prej 2000 pjesë dhe punime të ndara në shtatë dhoma me temë: dhoma e armëve, dhoma e orëve, koleksioni, dhoma romantike, dhoma shkencore, dhoma e arteve popullore dhe arkeologjike

Shtëpia e Mbretit Maure

Shtëpia e mbretit maure në Ronda

Jo shumë larg Puente Nuevo, dhe pa lëvizur nga konturet e vizatuara nga lumi, shpaloset madhështor Casa del Rey Moro, një kompleks kopshtesh ekzotike dhe një pallat mysliman që mbikëqyr Tajo de Ronda nga Cuesta de Santo Domingo. Edhe pse anija kryesore nuk mund të vizitohet, po lejohet një turne në zonat e tij të gjelbërta dhe zbritja në një minierë të vjetër ngjitur në ndërtesën ku, përmes shkallëve 60 metra, mund të zbresësh në bregun e lumit vetë. Një vepër inxhinierike e ndërtuar për të nxjerrë ujë nga Guadalevín nga lartësitë që bëhet një nga atraksionet më të mira për t'u parë në Ronda.

Ura e Vjetër

Nëse vazhdoni të zbrisni Cuesta de Santo Domingo nga Casa del Rey Moro do të gjeni atë të njohur si Puente Viejo (natyrisht që nga ndërtimi i Puente Nuevo). Një perlë arkitektonike origjina e të cilave është ende e paqartë për ekspertët, teoritë ekzistuese se është ndërtuar nga Romakët ndërsa të tjerët mbajnë një origjinë myslimane. Në çdo rast, kjo Urë e Vjetër me pamje nga lumi Guadalevín në një lartësi prej 30 metrash dhe lidhësi i vjetër i lagjes Mercadillo me qytetin e vjetër bëhet pikëpamja perfekte nga e cila mund të mendosh për madhështinë e qytetit të Ronda para se të humbasësh në rrugë të shtëpive të bardha dhe vazove të barbarozës.

Ronda është një qytet shumë i plotë ku, përveç atraksioneve të sugjeruara, ne gjithashtu gjejmë shumë vende të tjera me interes dhe argëtime të përsosura për të shijuar gastronominë dhe kulturën e saj nëpër rrugët e saj.

Përveç kësaj, Ronda bëhet pika e përsosur e fillimit kur zbulon vende të tjera në komunë siç është e famshmja Shpella e Maces, ku mund të shijoni një banjë në pishinat e saj natyrore ose një zhytje në natyrën e imponuese Sierra de Grazalema.

Adhuruesit e historisë mund të humbasin në pikturat e shpellave të Cueva de la Pileta ndërsa ata që kërkojnë të ecin nëpër qytete të tjera tipike simpatike do të gjejnë, tashmë në territorin e Kadizit, piktoreskun Setenil de las Bodegasgdhendur fjalë për fjalë nga shkëmbinj të mëdhenj, ose Zahara de la Sierra, kalaja imponuese e të cilit qeveris një fshat të vogël dhe rezervuarë të denjë për një histori.

A e dini se kishte aq shumë për të parë në Ronda?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*