10 trashëgimi e paprekshme e Unesco-s

Fallas në Valencia

Disa ditë më parë, Komiteti i Unesco shpalli Fallas të Valencias si një Trashëgimi të re Jomateriale të Unesco, një dizajn që Valencianët kishin kërkuar për vite me radhë dhe fushata e të cilit u mbështet me qindra postera të vegjël të varur në rrugët e qytetit të Levante. Një shembull i ri që, përtej monumenteve dhe parqeve natyrore, tradita është një trashëgimi tjetër për tu konservuar dhe njohur. Këto 10 Trashëgimi e paprekshme e Unesco-s në të gjithë botën ata e konfirmojnë atë.

Opera e Pekinit

Kina është vendi në botë me numrin më të lartë të Vendeve të Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s; 48 për të qenë të saktë. Një komb plot kënde kulturore Muri i Madh ose Qyteti i Ndaluar dhe trashëgimi kulturore të tilla si Opera e Pekinit, një shfaqje në të cilën zhvillohen komplote që variojnë nga histori romantike te intrigat e pallatit në të cilat ngjyra, dialektet e lashta dhe muzika i japin jetë asaj që është një nga përfaqësimet më të mëdha kulturore të gjigandit lindor.

Yoga indiane

yoga

Nje nga disiplinat më të vjetra në botë (u shfaq 5 vjet më parë) është bërë trashëgimia më globale e Indisë në vitet e fundit në sajë të mjeteve dhe pozicioneve të shumta (ose asanave) të përqendruara për të na ndihmuar të arrijmë 'bashkimin e mendjes, trupit dhe shpirtit për të përmirësuar mirëqenien mendore, fizike dhe shpirtërore të njerëzve ”, arsye e dhënë nga komiteti i Unesco për emërtimin e kësaj filozofie si  Trashëgimia Jomateriale e Unesco-s më 1 dhjetor 2016.

Sheshi Jemaa el-Fna

Ⓒ Jorge Lascar

Ⓒ Jorge Lascar

Kur lexojmë fjalën "shesh" mund të mendojmë se Unesco e njeh këtë vend si Trashëgimi materiale, por e vërteta është se kur komiteti zbuloi hijeshinë, atmosferën festive, tregimtarët, magjistarët dhe shtrigat që lexojnë dorën e atyre që i afrohen vendi më dinamik i Marrakech, në Marok, ata u detyruan të përuronin një kategori të re, atë të Trashëgimisë Jomateriale, përfaqësuesi i parë i së cilës ishte «Hapësira kulturore e sheshit Jemaa el-Fna».

Teknikat e endjes së qilimave

rugs-iran

Shumë prej jush do të kujtojnë qilimin e famshëm magjik të Aladdinit si një përfaqësues të një elementi jetësor në kulturat e Lindjes së Mesme. Sixhade ngjyrash që shkëlqejnë në shtëpitë dhe pazaret e tyre, përpunimi i të cilave kërkon shumë aftësi, përqendrim dhe një pikë të caktuar krijimtarie. Projektimi, ngjyrosja dhe bërja e qilimave në rajonin Fars të Iranit jugperëndimor, është shembulli më i mirë i kësaj Trashëgimie të përcaktuar në 2010.

Festivali Oshituthi Shomagongo

Për tre ditë midis fundit të marsit dhe fillimit të prillit, deri në tetë grupe të fisit Aawambo në Namibia mbledhin frutin e njohur si 'omagongo', i cili vjen nga pema e marulës. Një frut nga familja mango dhe shqeme me të cilën bëhen liker dhe reçel dhe rreth të cilit të gjithë kërcejnë, këndojnë dhe recitojnë poezi në të njëjtën kohë kur mblidhen për të transmetuar trajtimin fisnik të këtij fruti në brezat e rinj.

Gastronomia franceze

briosh-france-unesco

La ratuille, supa me qepë, Foie gras, skargotë. . . Ushqimi francez është sinonim i magjepsjes, klasit dhe mbi të gjitha aromës. Një gastronomi aq karizmatike sa që është bërë stereotipi më universal i saj francez në të gjithë botën, prandaj Unesco emëroi Ushqimi francez Trashëgimia e paprekshme në 2010, duke qenë Lioni konsiderohet qyteti më i mirë galik për të shijuar të gjitha aromat e kësaj kulture të shijshme.

Fallas në Valencia

Fallas në Valencia

Trashëgimia e fundit e paprekshme e Spanjës ka rënë në të famshmen Fallas de Valencia, një festival që zhvillohet midis 15 dhe 19 Mars në qytetin Levantine karakterizuar nga ndërtimi i figurave prej guri kartoni që mund të arrijnë deri në 30 metra. Djegia e tyre gjatë famshme Krem Foshnjë nga kohërat mesjetare kur marangozët digjnin llambat dhe llambat e tyre në fund të dimrit.

Dita meksikane e të Vdekurve

Dita e të Vdekurve

Më 1 nëntor, altarët plot misra dhe fotografi ngrihen në shtëpitë meksikane, lule të verdha të cempasuchil Ata përmbytin çdo cep dhe La Catrina, ai skelet shumëngjyrësh i veshur me stilin evropian, bëhet muza e një ahengu që rigjeneron vdekjen duke e festuar mes pijeve, vallëzimeve dhe këngëve. Një trashëgimi kulturore jomateriale e njohur nga Unesco në 2003.

frevo

El i ftohtë është një ritëm i lindur në shtetin brazilian të Pernambuco, më konkretisht në qytetet Recife dhe Olinda. Përbëhet nga deri në 120 hapa të ndryshëm, i ftohtë Ajo kombinon rrënjët afrikane me ritmet evropiane si polka, si dhe samba ose jazz. Një shkrirje e lindur nga kapoeira dhe ndikimet e huaja që zakonisht kërcehen me një çadër me ngjyrë dhe që tashmë është një pjesë thelbësore e Karnavalit Recife.

Tango

Vallja më e famshme në Argjentinë dhe ndoshta në të gjithë Amerikën Latine shoqërohet nga një melodi fizarmonike po aq hipnotike, ansambli i së cilës vjen nga ndikime nga Italia, Kuba ose Andaluzia. Pak kanë qenë në gjendje t'i rezistojnë fillimit të blerjes së një trëndafili dhe fillimit të miqësisë që përfaqëson kjo valle kryesore në qytete si Buenos Aires.

Këto 10 Trashëgimi e paprekshme e Unesco-s në të gjithë botën ato konfirmojnë nevojën për të ngrirë traditat dhe tiparet kulturore me rëndësi të madhe historike përballë globalizimit. Mënyra më e mirë për të bërë të përjetshme ato valle, shfaqje, këngë dhe zakone që janë bërë eksponentët më të mirë të një bote sa të larmishme aq edhe universale.

A keni përjetuar ndonjë nga këto Trashëgimi Jomateriale të dorës së parë?

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*