Casa Batlló dhe vepra të tjera të mëdha të gjeniut Gaudí që mund të vizitoni

Casa Batlló

Antoni Gaudí ishte një nga arkitektët e mëdhenj dhe përfaqësuesi më i lartë i modernizmit spanjoll. Si i tillë, ai na la një trashëgimi të shkëlqyer që mund ta vizitoni sot në mënyrë që të vazhdoni të admironi veprat e tij, të cilat nuk do t'ju lënë indiferentë që ne njohim. Njëri prej tyre është Casa Batlló por ka shumë të tjerë që ose duhet t'i njohim ose t'i afrohemi pak.

Prandaj, ne kemi vendosur të bëjmë një udhëtim virtual nëpër disa nga veprat më ikonike dhe imagjinare të gjeniut. Të gjithë kanë atë përfundim personal, krijues dhe imagjinar që u jep atyre një rezultat unik. Diçka që e karakterizoi atë si një modernizëm më personal. Ne do të paketojmë sepse do të shkojmë në një udhëtim!

Familja Sagrada nga Antoni Gaudí

Bazilika e vendosur në Barcelonë është një nga veprat më të vizituara, dhe ndërtimi i saj filloi në 1882, të jetë një nga kishat më të larta në botë. Edhe pse ai ka shumë, mund të themi se është kryevepra e tij e madhe. Kjo e pushtoi atë për shumë vite të jetës së tij dhe gjithashtu, me të, ai arriti epokën natyraliste, tashmë në fazën e fundit të karrierës së tij, ku do të ishte një përmbledhje e shkëlqyeshme e të gjitha më lart. Më i madhi i tempullit u bë në një stil organik, përveç pjesës së kriptës që ishte në Neo-Gotike. Format gjeometrike nuk mund të mungojnë, dhe as ngjashmëritë me natyrën nuk mund të mungojnë. Nëse nuk e keni vizituar ende, nuk mund ta humbisni këtë takim emblematik me të Antoni Gaudí!

La Sagrada Familia

Casa Batlló

Në këtë rast, ne po flasim për rimodelimin e një ndërtese, të vendosur në Paseo de Gracia në Barcelona. Mund të themi se jemi në epokën natyraliste të Gaudí, ku ai përsosi stilin e tij më personal dhe se frymëzimi i tij erdhi nga natyra. Duke thënë se, një vizitë në Casa Batlló mund të jetë një nga vendet më të mira për shqisat tuaja. Pse Epo, sepse vizita mund të jetë shumë ndërvepruese falë inteligjencës artificiale, tingullit binaural ose sensorëve të lëvizjes. Me fjalë të tjera, një mënyrë për të integruar veten në botën e Gaudí, për të parë atë që ai pa ose për të ndjerë atë që ndjeu përmes një shfaqje audiovizive. Shtë një përvojë unike që do t'i përgjigjet pyetjeve të tilla si çfarë ishte frymëzimi i tij, si u krijua ai imagjinatë e gjeniut dhe gjithçka që e rrethoi.

Në këtë vizitë, ju do të përgjigjeni për të gjitha këto dhe më shumë. Meqenëse do të gjeni një dhomë gjithëpërfshirëse në të cilën do të shijoni më shumë se një mijë ekrane. Në to ju do të zbuloni të gjitha sekretet e saj në lidhje me origjinën e saj në 'Gaudí Dome'. Por jo vetëm shikimi do të jetë i mjaftueshëm, por tingujt më të mirë do t'ju rrethojnë falë 21 kanaleve audio që kapin shpirtin e natyrës dhe natyrisht, parashikimet vëllimore, ku magjia do të jetë më se e vërtetë.

Punimet e Gaudí

Pasi të shijoni fillimet ose origjinën e saj, është koha të hyni edhe në mendjen e Gaudí. Diçka që me të vërtetë duket e komplikuar! Por me Gaudí Cube, kjo do të arrihet. Një dhomë e re ku ka një kub LED 6-anësh. Me të do të jeni në gjendje të ndryshoni të gjithë perceptimin e realitetit, do t'ju çojë në një botë tjetër, në një fantazi, por gjithmonë duke ju ndihmuar me të gjitha shqisat, pa harruar se jemi brenda mendjes së gjeniut. Sigurisht, për këtë, kishte një punë të plotë kërkimore prapa saj. U bë një përzgjedhje vizatimesh, si dhe shkrime ose foto dhe materiale të tjera që, me ndihmën e inteligjencës artificiale, i kanë dhënë jetë këtij projekti. Ne do ta shohim realitetin me sytë e tij dhe gjurmën që ai ka lënë në botë.

Kur jemi duke hyrë në Casa Batlló, do të shijojmë disa parashikimet e jetës së tij, imazhet e dikurshme dhe e gjithë kjo është një mënyrë për të udhëtuar në kohën e tij. Një tjetër risi është se thjesht duke iu afruar një pikture, sensorët e lëvizjes që janë instaluar në to do të fillojnë prodhime të vogla filmi, duke zbuluar kështu më shumë informacion në lidhje me shtëpinë dhe bërthamën e familjes. Për të përfunduar duke shijuar tërë trashëgiminë e tij, por në vetën e parë, duke e bërë atë një përvojë magjike që duhet jetuar, të paktën, një herë në jetë. A guxoni të zbuloni surprizat e saj?

Parku Guell

Në malin Carmelo, në veriperëndim të Barcelonës, gjejmë Park Güell, i cili është një tjetër nga veprat më të njohura të Gaudí. Kur e shohim, e dimë që ai gjithashtu hyn në epokën natyraliste dhe se gëzon një stil shumë personal. Në të mund të gjejmë cepat më të veçantë siç është shatërvani i San Salvador de Horta ose këndvështrimi Joan Sales, nga ku mund të shijoni një pamje panoramike të Barcelonës. Tashmë vetëm në hyrje ose në pavione, ne tashmë mund të shijojmë stilin më të gjeniut. Një tjetër nga vendet që gjithashtu duhet të vizitohet dhe nëse e keni bërë tashmë, një shëtitje rreth zonës nuk dhemb kurrë.

Parku Guell

Shtëpia e Vicens

Megjithëse të gjitha projektet e arkitektit kanë rëndësinë dhe suksesin e tyre pas tyre, në këtë rast kur flasim Casa Vicens, duhet të përmendim se ishte një nga punët e para që ai bëri pas studimeve për arkitekturë. Ndoshta, shton edhe më shumë vlerë, nëse është e mundur. Për këtë arsye, ne mund ta vendosim atë në periudhën orientaliste, pasi ka ato goditje orientale, për të cilat Gaudí ishte aq i apasionuar në vitet e tij të hershme. Një ndërtesë që u shpall një Vend me interes kulturor dhe më vonë një vend i Trashëgimisë Botërore në 2005. Na lë me ngjyra të shkëlqyera në pjesën e fasadës, falë përfundimit të saj qeramik.

Kapriço e Gaudí

Megjithëse është e vërtetë që shumica dërrmuese e punimeve të tij ndodhen në Katalonjë, në këtë rast duhet të flasim 'një tekë' që shkoi te Comillas në Cantabria. Duhet gjithashtu të inkuadrohet në periudhën lindore të Gaudí, ku pllakat qeramike janë protagonistja kryesore, përveç harqeve dhe tullave. Siç e dini me siguri, kjo ndërtesë u shndërrua në një muze, pasi nuk është për t'u habitur. Vetëm duke shijuar fasadën, ajo do t'ju rrëmbejë!

Shtëpia e çizmeve

Shtëpia e çizmeve

Meqenëse ne kemi hapur derën me El Capricho, ai gjithashtu po ndjek nga afër Casa Botines. Sepse është një tjetër nga ato ndërtesa që janë jashtë Katalonjës dhe më konkretisht në León. Me origjinë moderniste, ajo ishte një depo, si dhe një rezidencë në vitet e saj të para të jetës. Por tashmë në 1969 u shpall një Monument Historik me Interes Kulturor, duke u restauruar në 1996. Sot ai gjithashtu strehon një muze, por ruan bukurinë e dikurshme, thelbin e Gaudí dhe pasqyrimin e gjeniut të tij. Cilat keni vizituar?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*