Manastiri Leyre

Manastiri Leyre

El Manastiri Leyre Shtë një nga fushat më të rëndësishme që kemi në vendin tonë. Si për pjesën historike ashtu edhe për atë arkitektonike. Bëhet fjalë për disa ndërtesa që krijojnë një set unik dhe në një gjendje të mirë konservimi me elemente romane dhe detaje të shumta që shënojnë një epokë të tërë.

Ne shkojmë në Navarra për të qenë në gjendje të shijojmë Manastirin e Leyre dhe të gjitha legjendat që janë krijuar rreth tij. Siç themi mirë, është një Vend magjik që duhet ta vizitojmë. Sot ne do të bëjmë një vizitë në të dhe do t'ju ofrojmë të gjitha informacionet që ju duhet të dini.

Si të shkoni në Manastirin e Leyre

Ecni për në Sierra de Leyre është manastiri. Pra, është rreth 5 kilometra nga rezervuari Yesa. Preciselyshtë pikërisht rreth 50 kilometra nga Pamplona, ​​kështu që për të arritur atje, ka qasje të lehtë si nga Navarra ashtu edhe nga Aragona. Njëri prej tyre është të marrësh autostradën A-21 Pyrenees. Ju do të merrni daljen Yesa, e cila është dalja 47. Për rreth 4 kilometra do të ndiqni rrugën që ju çon në manastir. Mos harroni se mund të shkoni edhe në N - 240. Nëse nuk doni të merrni makinën tuaj, ka autobusë nga Pamplona për Liédena ose Pamplona për Yesa.

Crypt manastiri Leyre

Çfarë të shohësh në Manastirin e Leyre

Sheshi Absid

Sapo atje, ne mund të fillojmë vizitën tonë që mund të fillojë nga Sheshi Absid. Kështu që ne do të fillojmë të admirojmë bukurinë e vendit nga jashtë. Do të shijojmë tre absidat që fillojnë nga kisha, domethënë tre blloqe me dritaret e tyre. Kulla është në formë katërkëndëshe dhe vetëm në të majtë, ne mund të shohim manastirin e ri. Ndërsa nëse shikojmë djathtas, do të gjejmë manastirin mesjetar që daton nga shekujt XNUMX dhe XNUMX.

Crypt

Edhe pse mban këtë emër, nuk është një kriptë siç e njohim ne. Meqenëse nuk ka të dhëna se është përdorur si zonë varrimi. Ka harqe mjaft të gjera që vendosen në mënyrë të mbivendosur. Shtë një hyrje me kolona me forma të pabarabarta. Në fillim ajo u ngrit si një kriptë me tre anije dhe me një stil të qartë romanik. Dera e hyrjes në këtë vend është më e vjetra në tërësi..

tunel

Vetëm pas Crypt, ne do të gjejmë Tunelin e San Virila. Isshtë e mbyllur, por komunikon me manastirin e ri. Në fund të tunelit në fjalë ne do të gjejmë një imazh të Shën Virila që daton nga shekulli XVII. Virila ishte një murg i cili, sipas legjendës, ishte duke ecur përreth vendit kur filloi të dëgjonte këngët e zogjve dhe e zuri gjumi. Kur u zgjua, askush në atë zonë nuk e njihte pasi kishin kaluar më shumë se 300 vjet.

Kisha e manastirit

Kisha e San Salvador de Leyre

Kisha luan në kontrast. Meqenëse në të mund të gjejmë pjesë të ndryshme si krevati Romanesk. Isshtë ndërtuar mbi kriptë dhe është një nga më të vjetrat në Navarra. Në anën tjetër është naosi, gjithashtu në stilin romanik, por më i lartë se koka. Qemeri Gotik është ai që mbulon anijen me më shumë se 14 metra të gjerë. Foto e Santa Maria de Leyre Ai është ai që kryeson kishën.

Porta Speciosa

Kjo është Portik spektakolar i shekullit të XNUMX-të. Kolona dhe kryeqytete të zbukuruara me Shën Pjetrin, Virgjëreshën dhe Apostujt. Përveç kësaj, ekzistojnë dy zogj me qafë të ndërthurura, e cila është vepër e Master Esteban, burrit dhe autorit të Puerta de las Platerías në Santiago de Compostela.

Patio i Hospedería

Isshtë oborri që ishte nga manastiri mesjetar. E di që ndodhet midis zonës ku është hoteli dhe kishës. Tani ka vetëm një kryeqytet, pasi për shkak të braktisjes, depozita e kësaj zone u zhduk.

Porta e Manastirit

Manastiret

Nga njëra anë kemi manastirin e vjetër që daton nga shekulli i XNUMX-të. Disa mure dhe kulla kanë mbetur prej saj. Në mes të shekullit të XNUMX-të u vendos të ndërtohej një manastir tjetër, duke pasur parasysh gjendjen e origjinalit. Edhe pse e para ishte në veri, e manastir i ri është në pjesën jugore. Kjo është, midis luginës dhe kishës.

Orët dhe çmimet e Manastirit të Leyre

Nga 1 Mars deri më 31 Tetor, Orari i vizitave Ato janë nga ora 10:00 deri në 19:00 pasdite. Por nga 1 nëntori deri më 28 shkurt, orët do të jenë nga ora 10:00 deri në ora 18:00. Nëse vendosni për një vizitë falas atëherë do të paguani 3,20 euro për të rriturit, ndërsa fëmijët deri në 12 vjeç 1,70 euro. Turneu me udhërrëfyes është 3,70 € për të rriturit dhe 1,70 € për fëmijët. Ndërsa nëse ekziston një grup prej rreth 25 personash, përafërsisht, atëherë çmimi qëndron në 3,20 euro.

Rezervuari Yelsa

Rrethinat e manastirit Leyre

Në mes të natyrës, Manastiri i Leyre ka pamje të privilegjuar. Duke filluar nga dy të mëdhenjtë që gjejmë në këtë zonë, Salazar dhe Roncal, Sierra de Leyre shfaqet verbuese në to. E drejta në fund të manastirit është Rezervuari Yesa që lë një kombinim perfekt të ngjyrave dhe paqes në të gjithë zonën. Përveç kësaj, ju mund të shkoni në burimin e San Virila. Një vend që i jep haraç murgut që përmendëm më parë. Për të arritur në këtë pikë, merrni rrugën N-240 300 metra pas Yesa, duhet të ktheheni djathtas në një kryqëzim të shënuar mirë. Ju mund ta lini makinën tuaj në parkingun që ka manastiri, për të ndjekur të gjitha indikacionet që thonë 'cañada real' në këmbë. Në vetëm disa minuta do të gjeni burimin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*