Gastronomia galike

Gastronomia galike

La Gastronomia galike është më e larmishmja. Enët me përbërës themelorë dhe të thjeshtë, por që ofrojnë kombinimin e detit dhe tokës. Përveç mbledhjes së produkteve nga zona, çdo kafshatë bëhet një festë e vërtetë, duke bërë që recetat të mbeten gjithmonë nga brezi në brez.

Si ushqimi, ashtu edhe pija është diçka që është gjithmonë e pranishme kur flasim Gastronomia galike. Tradicioni i secilës prej provincave të tij mund të përmblidhet në pjatat e mëposhtme që do të përmendim. Megjithëse ka të tjerë që mund t'i shijoni vetëm nëse vizitoni këtë tokë plot Meigas.

Oktapodi, polbo à feira, pjata e parë e gastronomisë galike

Isshtë një nga recetat tradicionale, në fakt ka shumë pjesë të Galicisë ku ata kanë festën e tyre për këtë ëmbëlsirë të shijshme. Alsoshtë gjithashtu e vërtetë që oktapodi mund të përgatitet në mënyra të ndryshme, por tradita Galician zgjedh à feira. Emri vjen nga një panair klasik që u mbajt në O Carballiño, provinca Ourense. Për të ushqyer ata që erdhën tek ajo, ishte kjo përgatitje e oktapodit dhe pak nga pak ajo u përhap në të gjithë territorin.

Diçka që tërhoqi vëmendjen e të gjithë kureshtarëve, deri më sot. Baza është të gatuhet oktapodi, prerë atë në copa të vogla ose feta, shtoni kripë, piper i kuq dhe një vaj të mirë. Ndonjëherë mund të shërbehet edhe me 'kaçelë', domethënë të gatuash patate në të njëjtin ujë me oktapodin. Mund t’i prisni në copa ose feta të holla dhe t’i shërbeni vetëm ose, duke shoqëruar oktapodin që do të shkojë gjithmonë në një pjatë druri.

Supë galike

Supë galike

Një nga pjatat kryesore për muajt e ftohtë. Supë galike Shtë bërë me një bazë yndyre ose yndyre, së cilës i shtohet mishi si shpatulla ose proshuta dhe brinja. Pa harruar korizon, fasulet e bardha, patatet dhe natyrisht perimet. Në këtë rast, më të kërkuarat janë gjithnjë zarzavatet e rrepës, por mund të jenë edhe rrepa ose lakra. Edhe pse në rastin e fundit, supa do të ketë shije më të ëmbël dhe prekja e kripës do të duhet të rregullohet. Të gjithë përbërësit shtohen në një tenxhere shumë të madhe dhe mbushen me ujë për gatim. Sigurisht, rezultati është më se i hollë!

Byrek galikisht

Si aperitiv, është një nga më të njohurit. Mund të gjendet gjithashtu në panaire ose tregje ose në furra dhe supermarkete. Empanada galike pranon shumë përbërës, kështu që edhe pse peshku i tonit është një nga më themelorët, ekziston edhe mishi ose peshku i merlucit ndër më të famshmit. Por nuk mund të harrojmë se pranon përbërës të tillë si fiston, ngjala e kongerit, midhjet, oktapodi dhe e gjithë kjo duke qenë pjesë e një salce me qepë dhe speca që do të çojë në mbushjen e brumit që do të çojë në vetë empanada.

Byrek galikisht

Lacon me maja rrepë

Përsëri, një tjetër nga ato pjatat tipike të gastronomisë së Galicës. Siç thotë emri i saj, nga njëra anë është mishi që është supe derri, e cila merret nga gjymtyrët e saj të përparme. Mish me një prekje të kripur që gatuhet me perime që nuk janë askush tjetër përveç zarzavate rrepë. Ndonjëherë mund të shtoni edhe disa patate kuzhine. Por, sido që të jetë, është një nga ato shijshme që janë të përshtatshme edhe për ditët më të ftohta të dimrit.

Cakembëlsira e Santiagos

Midis kaq shumë vakteve kryesore dhe një aperitiv, është radha e ëmbëlsirës. Sepse ka disa, por një nga ato kryesore është Tarta de Santiago. Ju do ta njihni sepse është e mbuluar me sheqer krem ​​dhe mbi të është vizatuar një Kryq i Santiagos. Ka një origjinë të panjohur, por natyrisht, ne e dimë që për shumë vite, ajo ka kaluar nga brezi në brez. Ndër përbërësit e tij ne zbulojmë se bajamet janë baza e tij, si dhe sheqeri, vezët dhe ata zakonisht nuk mbajnë miell.

Cakembëlsira e Santiagos

Churrasco, mishi bazë brenda gastronomisë së Galicia

Në shumë festime, është mitike që së pari ka një empanada dhe më pas… Churrasco! Sepse zakonisht bëhet kur të vijë moti i mirë, në Barbecues dhe në tubimet e miqve. Por është e vërtetë që një biftek i mirë mund të gjendet në çdo kohë në restorante. Janë brinjë mish derri ose viçi mishi i zgjedhur, si dhe sallamet kreole. Mishi duhet të marinohet dhe më pas të bëhet në skarë. Që nga prush do të japë atë prekjen e fundit. Shtë e vërtetë që ato mund të shoqërohen edhe me salca të destinuara për Barbecue që kanë erëza. Patatet e skuqura dhe sallata janë pjatat anësore për tryezë.

Prodhimet e detit

Edhe nëse jeni më shumë me mish dhe churrasco, nuk duhet t'i thoni jo një të mirë ushqim deti në Galicia. Sepse bëhet fjalë për produkte vendase, të freskëta dhe me gjithë aromën. Ju do të jeni në gjendje të shijoni një pjatë të mirë për prodhimet e detit dhe në të, lloje të ndryshme të frutave të detit që do të shijojnë Gloria. Ushqimet më të zakonshme që do të gjejmë në të janë karavidhet dhe karkalecat, pa humbur hambaret e shijshëm, si dhe gaforret ose gaforret e merimangës, ndër të tjera. fiston albariño ose compostelana janë të dukshëm.

fiston

Speca Padrón

Nëse me churrasco doni disa speca, se ata janë nga Padrón. Pse 'Për shkak se un kafshimi është jashtë, jo'. Pra, ekziston aventura nëse përtypni një spec të ëmbël ose djegës. Kjo delikatesë thjesht duhet të skuqet në shumë vaj dhe pastaj të derdhet mbi to një sasi e madhe kripe e trashë.

Freixós ose Filloas

Shtë e vërtetë që ka dallime midis të dyve dhe kjo varet edhe nga zona. Për këtë arsye, disa përgatiten me gjak derri, ndërsa të tjerëve u jepet prekja më e ëmbël edhe me një spërkatje anise dhe bazuar në qumësht. Sido që të jetë, është një nga ëmbëlsirat më të shijshme, e cila Zakonisht merren në karnavale. Edhe pse në pjesën tjetër të vitit ata do të vazhdojnë të jenë po aq të shijshëm.

mbushje

Liker kafeje ose krem ​​pomace?

Pas gjithë këtyre pjatave dhe ëmbëlsirave, të cilat na shtyjnë të flasim për një festë të shkëlqyeshme, asgjë si një e shtënë me bollëk 'për të ulur ushqimin'. Diçka themelore për të bërë tretjen. Ju mund ta gjeni bishtoren e barishtes ose kremin e bishtakut, disi më të butë. Por është e vërtetë që kafene licor Shtë një tjetër element kryesor brenda gastronomisë së Galicës, pasi është gjithmonë një shoqërues i mirë i saj. Apo guxon me një i djegur dhe magji e saj brenda gastronomisë së Galicia?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*