Manastiri i Guadalupe

Historia e manastirit të Guadalupe

Quajtur Manastiri Mbretëror i Santa María de Guadalupe Ndodhet në Cáceres, pikërisht në qytetin Guadalupe. Në fillim të vitit 1993 u shpall një Trashëgimi Botërore. Isshtë një shenjtërore e shndërruar në një manastir i cili strehon histori dhe legjenda të shumta.

Por jo vetëm kaq, por stile të ndryshme bashkëjetojnë atje si gotik, Mudejar, barok apo neoklasik, ndër të tjera. Sot do të rishikojmë të gjitha ato vite që bënë histori, për evolucionin e tyre, si dhe për muzetë që akoma strehon muzeu. Manastiri i Guadalupe.

Origjina e manastirit të Guadalupe

Në fund të shekullit të XNUMX-të, shenjtërorja daton që ishte në këtë vend. Mund të thuhet se ai ishte mjaft i vogël dhe shumë i përulur. Gjatë viteve të para, Pedro García ishte prifti i besuar të ruante zonën. Por në fund të shekullit të katërmbëdhjetë ne tashmë kemi folur për një evolucion. Hera e parë që Alfonso XI vizitoi këto toka, ishte në vitin 1335. Atij i pëlqente të gjuante atje dhe zbuloi një nga cepat e saj të mrekullueshëm.

Manastiri i Virgjëreshës së Guadalupe

Ajo duket si Ishte Alfonso XI ai që iu besua Virgjëreshës së Guadalupe për të dalë i gjallë nga betejat që ishin vendosur në vend. Kjo virgjëreshë ishte shumë e nderuar sepse ajo ishte gjetur afër lumit që mban të njëjtin emër. Kështu që kur ai ishte fitimtar në betejën e Salgado, ai e dinte se ishte për shkak të ndihmës së saj. Pra, çfarë falënderimesh më të mira sesa të kesh ndërtuar një kishë. Përkundër faktit se në të njëjtën zonë kishte një vetmitar, i cili ishte shumë më i vogël se qëllimet e Alfonso XI. Përveç ngritjes së kishës, ai gjithashtu dhuroi disa nga trofetë që kishte marrë në betejën e përmendur. Vitet në vijim, ky vend u rrit pak nga pak. Në të njëjtën kohë që përkushtimi për virgjëreshën gjithashtu rritej me çdo hap. Kishte shumë pelegrinë që mbërrinin, kështu që u ndërtua një urë për ta bërë hyrjen më të përballueshme.

Orët e Manastirit Guadalupe

Kalimi nga shenjtërorja në manastir

Më vonë, ishte Juan I ai që ishte përgjegjës për ruajtjen e një vendi si ky. Ishte gjithashtu ai që mori vendimin për të zgjeruar vendin. Për më shumë se 400 vjet ishin murgjit ata që kishin pushtet absolut të një vendi si ky. Pak nga pak, ky grup u rrit me kalimin e viteve. Kështu që u bë një manastir, ku shumë adhurues erdhën për të parë Virgjëreshën e Guadalupe.

Mbretërit katolikë

Monarkët Katolikë erdhën në këtë vend në kërkim të qetësisë. Duket se mjedisi i pushtoi ata dhe ishte gjithashtu këtu që ata morën Christopher Columbus në vite të ndryshme, si në 1486 ashtu edhe në 1489. Por sapo ai pushtoi Amerikën, Columbus u pa përsëri nga vendi. Me sa duket, për të falënderuar Virgjëreshën për ndihmën e tij në udhëtim. Në fakt, ai e kishte shkruar atë në ditarin e tij dhe kështu, ai e përmbushi atë.

Manastiri Guadalupe Cáceres

Muzetë në manastirin Guadalupe

Siç kemi komentuar në fillim, në ditët e sotme ju mund të gjeni disa muze brenda manastirit. Nga njëra anë do të gjejmë muzeun e pikturës si dhe muzeun e skulpturave. Në të, ne mund të takohemi vepra nga Goya si dhe Zurbarán, Pedro de Mena ose Juan de Flandes ndër të tjerët. Pa dyshim, koleksioni është një nga më të ndjekurit nga të gjithë ata që vizitojnë një vend si ky.

Sigurisht, nga ana tjetër, ne nuk harrojmë muzeun e qëndisjes. Ky u përurua në vitin 1928, përpara Alfonso XIII. Aty mund të takohemi stolitë e shenjta dhe lloje të tjera të pëlhurave, si dhe artizanatit që janë prodhuar, në pjesën më të madhe, nga murgjit që nga shekulli i 100-të. Pra, është një tjetër nga dhomat që duhet të vizitohet për të vazhduar integrimin në gjithçka që ka një vend si ky pas tij. Një shëtitje nëpër muzeun e librave do të na bëjë të zbulojmë më shumë se 300 kodikë. Disa prej tyre janë krijuar për rreth XNUMX vjet, që është një tjetër nga xhevahirët e mëdhenj që fsheh manastiri. Ju mund ta shihni atë në manastirin Mudejar.

Brendësia e Manastirit Guadalupe

Orët dhe çmimet për të vizituar manastirin

Nëse shkoni në një udhëtim në Cáceres, nuk mund të humbni një vizitë në manastir. Do ta gjeni në Sheshi Santa Maria de Guadalupe. Meqenëse është një nga atraksionet kryesore të vendit, nuk do të keni asnjë humbje. Në mëngjes ai do të hapë dyert e tij nga ora 9:30 deri në 13:00. Ndërsa pasdite mund ta vizitoni nga ora 15:30 pasdite deri në ora 18:00 pasdite. Të rriturit do të duhet të paguajnë 5 euro, ndërsa ata mbi 65 vjeç do të paguajnë 4 euro. Fëmijë mes 7 dhe 14, vetëm 2,50 euro. Ky vend ka edhe turne udhërrëfyese

Legjendat e Manastirit Caceres

Legjenda rreth manastirit

Thuhet se ishte një bariu të cilit iu shfaq e virgjra dhe ajo i tha ku ishte gdhendja. U deshën disa javë, por ata gjetën figurën, midis disa gurëve. Kështu që njëri prej tyre është mbajtur ende sot e kësaj dite në manastir. Shtë në hyrje në mënyrë që të gjithë ata që vizitojnë vendin të mund ta admirojnë atë.

Ka disa porta të mëdha, të cilat ata thonë se janë të bëra me prangat e të burgosurve. Sepse ata do të falënderonin virgjëreshën për çlirimin e tyre. Siç e përmendëm më parë, ai ishte një vend i shquar për Monarkët Katolikë. Për Isabel, ajo që ajo gjithmonë gjente në këtë zonë ishte një parajsë e paqes. Burimi ishte një font pagëzimi ku vendasit që erdhën në vend u pagëzuan.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*