Manastiri i San Juan de la Peña

Manastiri i Vjetër i San Juan de la Peña

El Manastiri i San Juan de la Peña do ta gjejmë në Huesca. Më konkretisht në jugperëndim të Jata, ku në Mesjetë ishte një nga manastiret më të rëndësishëm. Ende është sepse në të gjejmë një Panteon Mbretëror, ku janë varrosur një pjesë e madhe e mbretërve të Aragonës.

Kjo është një 'Mirë me interes kulturor' ja vlen të vizitohet. Sepse do të mbeteni të verbuar nga vetë manastiri dhe rrethinat e tij. Përveç kësaj, duhet të theksohet se ajo është gjithashtu pjesë e rrugës Aragonese, e cila të çon në një pelegrinazh në Santiago de Compostela. Le ta zbulojmë këtë vend!

Si të shkoni në Manastirin e San Juan de la Peña

Manastiri ndodhet në një zonë natyrore dhe të mbrojtur, shumë afër Jaca. Në mënyrë që ta arrijmë atë, do të duhet të kemi qasje nga rruga N-240 midis Jaca dhe Pamplona. Ju do të merrni devijimin që ju çon në një qytet të quajtur Santa Cruz de la Serós, të cilin gjithashtu mund ta zbuloni dhe që do t'ju befasojë. Nga ky qytet, ka një rrugë për në mal dhe 7 kilometra gjejmë Manastirin e Vjetër. Vetëm një kilometër larg tij ndodhen Qendrat e reja dhe të ashtuquajturat Interpretime.

Nëse largoheni nga Jaca, ju do të shkoni përgjatë autostradës 240 siç e kemi përmendur dhe do të merrni A-1603 për në Santa Cruz de la Seros. Por nëse nisja juaj është nga Pamplona, ​​atëherë përsëri do të shkoni përgjatë N-240 në drejtim të Jaca dhe pastaj do të merrni përsëri A-1603. Nga ana tjetër, nëse shkoni me tren, do t'ju duhet të shkoni në Huesca dhe të merrni një tjetër te Jaca.

Si të shkoni në Manastirin e San Juan de la Peña

Legjenda e manastirit

Siç ndodh shpesh në shumë prej monumenteve të dikurshme, atje ndonjë legjendë që udhëton në vendet e saj ose muret e saj. Në këtë rast ne flasim për një gjahtar të ri, i cili ishte në këto vende dhe pa një dre. Ai vrapoi pas tij për të qenë në gjendje ta gjuante, por në një gabim, ai u hodh poshtë në një përroskë. Por ndërsa ata thonë se ndonjëherë ekzistojnë mrekulli, ai mbijetoi dhe u fsheh në një shpellë që ishte në luginën e përmendur. Ishte një vetmitar i vogël që ishte kushtuar Shën Gjon Pagëzorit dhe mu brenda, ai zbuloi trupin e një vetmitari.

E gjithë ajo përvojë bëri që i riu ta shihte jetën ndryshe. Prandaj, ai u kthye në Zaragoza për të hequr qafe të gjitha mallrat dhe u kthye në vend jetoj vetmitar. Prandaj thuhet se gjithçka filloi me atë vetmitar të vogël dhe me përkushtimin e vetmitarëve që banonin në të. Pak nga pak po ndërtohet kompleksi arkitektonik që gjejmë këtu. Edhe pse i ashtuquajturi Manastir antik pësoi një zjarr dhe Manastiri Modern u ndërtua.

Legjenda e manastirit të San Juan

Grali i Shenjtë

Nëse vazhdojmë me temën e historisë dhe legjendave, ekziston një tjetër që duhet ta përmendim gjithashtu. Bëhet fjalë për 'Gralin e Shenjtë'. Siç e dimë mirë, bëhet fjalë për këtë enë ose kupë që Jezu Krishti përdori në 'Darkën e Fundit'. Pa dyshim, një nga reliket më të rëndësishme. Epo, thuhet se ai ishte në këtë manastir. Megjithëse nuk ishte vendi i parë ku u pa, me sa duket, erdhi këtu për të tërhequr pelegrinë. Thuhet se në vitin 1399 mbreti Martín I e çoi atë në pallatin e Alfajería. Më në fund ai u zhvendos në Katedralen e Valencias.

Çfarë do të zbulojmë në vizitën në Manastirin Mbretëror

Manastiri i San Juan de la Peña është një nga veprat më të rëndësishme të artit nga kohërat mesjetare. Ju ende mund të shihni mbetje të mëdha të ndërtesave që ekzistonin këtu. Sepse është një kompleks historik që kompletohet me Manastiri i Ri. Meqenëse, siç kemi komentuar, ata janë shëruar pas zjarreve të mëparshme. Kombinuar kështu të kaluarën dhe të tashmen e një prej vendeve më mbresëlënëse.

Manastiri i Manastirit të San Juan

El Manastiri i Vjetër Ndodhet 7 kilometra nga Santa Cruz de la Serós. Ndodhet nën një shkëmb të madh, domethënë është pjesë e arkitekturës së tij. Aty do të shihni manastirin e saj si dhe Panteoni Mbretëror. Një tjetër nga pikat kryesore të vizitës suaj, pasi aty janë varret e mbretërve të parë të Aragonës. Kisha që gjejmë këtu është para-romane, një xhevahir tjetër, si dera e saj me një hark patkoi ose salla e këshillit. Një kilometër nga ky vend që po zbulojmë është 'Manastiri i Ri'. Në këtë rast nga shekulli XVII dhe me një stil barok. Gjithashtu në këtë vend mund të shihni të ashtuquajturën 'Qendra e Interpretimit të Manastirit të San Juan de la Peña' që është brenda, si dhe një Mikpritje prej katër yjesh. Një përmbledhje e rrënojave dhe e gjithë informacionit rreth këtij vendi spektakolar.

Cilat janë orët dhe tarifat e Manastirit të San Juan de la Peña

Ka tarifa të ndryshme në varësi të pjesëve që dëshironi të vizitoni. Për shembull, nëse thjesht doni të thelloheni në njërën prej tyre, norma normale është 7 euro. Edhe pse është ulur në 6 euro për pelegrinët, me kartën e të rinjve ose për njerëzit në pension. Fëmijët midis 6 dhe 14 vjeç paguajnë 4,50 euro.

Çfarë të shohësh në manastirin e San Juan

Nëse ju doni gëzojnë dy lehtësira, atëherë çmimi do të jetë 8,50 euro, norma normale. Ajo e pelegrinëve, pensionistë dhe me një kartë rinore, prej 7 eurosh dhe të miturit do të jenë 5 euro. Shtë e vërtetë që një nga bërjet e këtij udhëtimi, gjëja më e këshillueshme është të jesh në gjendje të shohësh të gjithë zonën, manastiret dhe qendrën e interpretimit. Për këtë arsye, hyrja për të gjithë do të ketë një çmim prej 12 eurosh, 10 euro për pensionistët dhe me një kartë rinore, ndërsa fëmijët janë 7 euro.

Sa i përket Orët e vizitës:

  • Nga 1 nëntori deri më 15 mars: nga 10:00 deri në 14:00 pasdite.
  • 16 Mars deri më 31 maj: nga 10:00 deri në 14:00 pasdite dhe pasdite, nga 15:30 pasdite deri në 19:00 pasdite.
  • Nga 1 qershori deri më 31 gusht: Të njëjtat orë në mëngjes dhe nga 15:00 pasdite deri në 20:00 pasdite.
  • 1 Shtator - 31 Tetor: Po ashtu të njëjtat orë në mëngjes dhe pasdite nga 15:00 pasdite deri në 19:00 pasdite.

Pikëpamjet dhe rrethinat e tyre

Ne nuk do të përsërisim se Manastiri i San Juan de la Peña ndodhet në një vend të privilegjuar. Natyra e mirëpret atë për t'i dhënë asaj më shumë bukuri, nëse është e mundur. Për këtë arsye, duke shëtitur rreth e përqark saj mund të gjejmë vende me shumë sharm si p.sh. 'Mirador de San Voto' ose, 'Ballkoni i Pirenejve'. Pranë manastireve mund të shijoni edhe vetmitare të ndryshme ndërsa shkoni. Ju jeni të sigurt për të dashur atë!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*