Patios de Córdoba, bukuria e një tradite

Patios në Kordoba

L Patios në Kordoba ato ndërthurin traditën me bukurinë që çon në një festival me interes të lartë turistik. Pa dyshim, qyteti Andaluzian është i famshëm për trashëgiminë e madhe arkitektonike që mund të gjejmë në të. Por jo vetëm kaq, por gjithashtu, asaj i bashkohet edhe një nga partitë më spektakolare të të gjitha kohërave.

Patios e Kordoba janë shpallur një Trashëgimi Botërore. Kështu, sot do të zbulojmë se cilat janë ato, llojet e oborreve që do të gjejmë si dhe vendndodhjen e tyre. Gjithçka që duhet të dini, në mënyrë që në vizitën tuaj të rradhës në qytet, të mos e humbisni më shumë se një domosdoshmëri këtë ndalesë.

Cilat janë Patios de Córdoba?

Të gjithë e dimë klimën e një zone si Kordoba. Temperaturat e larta nënkuptojnë që, tashmë në kohën romake, atyre iu desh të përshtatnin jetën me këtë lloj klime të thatë. Një nga idetë e shkëlqyera që kishin në atë kohë ishte të vendosnin secilën shtëpi pranë një Patio. Në shumicën dërrmuese të rasteve, tha se Patio gjithashtu kishte një burim. Pusi ishte gjithashtu një tjetër detaj që nuk mund të mungonte, pasi në këtë mënyrë ai do të mblidhte ujin e shiut.

Konkursi Cordovan Patios

Kur mbërritën muslimanët, ata i dhanë kësaj shtëpie një pamje të re. Përveç oborreve, ato bënin si një lloj vendkalimesh ose zona të mbuluara drejt shtëpisë. Sigurisht që ata e zbukuruan atë për ta bërë rezultatin më tërheqës. Në çfarë mënyre? Epo, me bimë. Në këtë mënyrë, duket se të dha ndjesinë e të qenit në një vend shumë më të freskët. Kështu, filloi i ashtuquajturi Patios de Córdoba. Pa dyshim, nuk mund të mendoni më për një shtëpi që nuk ka një oborr spanjol.

Llojet e Patios

Çdo Patio ka origjinalitetin që paraqet një arkitekturë të larmishme. Kjo është për shkak të evolucioneve të ndryshme. Mund të gjejmë oborre të një bime katrore që kombinohen me ballkone ose galeri të larta. Sa për dyshemetë që i plotësojnë ato, ato mund të jenë të dyja të shtruara, mermeri ose me një fund të tullave. Ne duhet të flasim për llojet e mëposhtme të oborreve:

Partitë e Trashëgimisë Botërore Cordovan Patios

  • Patio të qetë: Ato janë ato që përfshijnë ato pallate antike të aristokracisë ose vendeve fetare.
  • Oborret e Shtëpisë Familjare Beqare: Në këtë rast Patio ishte mjaft i fshehur. Dyshemeja e së njëjtës kohë ishte me gur flamuri ose, për të pasur një lloj mozaiku. Patio të shtëpive fqinjeAto janë parë gjithashtu, edhe pse nuk janë aq të shpeshta. Zonat e takimit që kishin dy kate, si dhe ballkone.
  • Patios e Konkurrencës: Siç tregon emri i saj, sot ekzistojnë të ashtuquajturit Patios të Garave. Që nga viti 1921 ata janë paraqitur në një konkurs, në sajë të faktit se ato mbivendosen lloje të ndryshme të arkitekturës.

Ku mund t’i shihni këta Patio?

Dekorimi i oborreve Cordovan

Edhe pse ka disa zona ku mund të shijoni këtë lloj atraksioni turistik, më e popullarizuara është ajo Zona e Alcázar Viejo. Midis tij dhe Famullia e Shën Vasilit, ne do ta takojmë këtë bukuri në çdo hap. Një zonë perfekte për tu zbuluar mes rrugëve të saj. Sigurisht, ju mund të gjeni Patios de Córdoba në Barrio de Santa Marina. Në afërsi të zonës së Xhamia e Katedrales Cordoba ju gjithashtu mund t'i shijoni ato. Kështu, nga rruga, ju do të jeni në gjendje të lini veten të rrëmbehet nga një nga monumentet më të rëndësishme në historinë tonë. Nga ana tjetër, duhet të përmendim Pallati Viana ku do të gjejmë gjithsej 12 patio. Ka shumë qoshe çfarë të shohësh në Kordoba!.

Konkursi Los Patios de Córdoba

Konkursi Patios de Córdoba është zakonisht dy javë në maj. Që nga viti 1921 ato janë festuar me shumë pranim nga publiku dhe natyrisht, nga pjesëmarrësit e tij. Në këtë garë, pronarët e secilës shtëpi i japin një bukuri më të madhe oborrit të tyre. Ata e zbukurojnë atë me tenxhere të shumta dhe lule të të gjitha ngjyrave në mënyrë që të marrin çmimin e lakmuar.

Llojet Patios e Kordoba

Por kjo nuk është e gjitha, sepse përveç kësaj, mbahet edhe një festival muzikor me më shumë se 40 shfaqje. Ato mund të shijohen në mjedise të ndryshme si dhe në oborre. Nga flamenco tek muzika klasike ato do të jenë oferta më e mirë për të përfunduar disa ditë të shkëlqyera të festave. Vitin e kaluar, konkursi u mbyll me rreth 45 patio. Më shumë se njëzet ishin pjesë e arkitekturës së vjetër dhe pjesa tjetër, me një stil disi më modern.

Llojet e dekorimit dhe bimët

Thuhet se është mjaft e vështirë të gjesh dy salla të barabarta. Ndoshta është për shkak se shumica dërrmuese kanë diçka që i bën ata unikë, pavarësisht nga fakti se të gjithë mbajnë të njëjtën bukuri. Kur hyni në to, ka një erë shumë karakteristike që është jasemini. Një nga protagonistët e mëdhenj të një vendi si ky. Përveç kësaj, në mure mund të shihni dorëzonjën dhe tenxheret e saj.

Bimët e Patios de Córdoba

Edhe pse ndonjëherë, origjinaliteti shkon nga tenxhere në kanaçe, por me të njëjtin qëllim. Në to, ju do të zbuloni barbarozë, karafila dhe natyrisht, trëndafila. Mund t’i vizitoni gjatë ditës, por gjithmonë rekomandohet që të jetë pasdite vonë. Prandaj, ju mund të hyni në një botë magjike dhe simpatike. Muaji maj është muaji perfekt për t’i vizituar, por pa dyshim, në çdo kohë do të gjeni të njëjtën bukuri.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*