San Pedro de Alcantara

San Pedro de Alcantara

I ndodhur shumë afër Marbella kozmopolit, San Pedro de Alcántara përfaqëson të kundërtën, domethënë, qetësinë e një qyteti tipik spanjoll. Themelimi i tij është relativisht i ri, pasi ajo lindi si një koloni bujqësore në duart e Marquis del Duero në 1860, duke qenë një nga më të përparuara të kohës së saj.

Aktualisht, qyteti Malaga shquhet për shtëpitë e tij të bardha dhe për të pasur të gjitha shërbimet normale në një popullsi prej më shumë se tridhjetë e pesë mijë banorë. Sidoqoftë, pavarësisht se u themelua vetëm njëqind e pesëdhjetë vjet më parë, ajo ju ofron monumente shumë interesante dhe gjithashtu një mjedis të mrekullueshëm për të shijuar natyrën.

Çfarë të shihni në San Pedro de Alcántara

Popullsia Malaga ka shumë vende nga të cilat duhet të vizitoni mbetje arkeologjike paleokristian dhe romak në ndërtesat që janë pjesë e trashëgimi arkitektonike industriale. Dhe gjithashtu monumente të tjera shumë interesante.

Bazilika paleokristiane e Vega del Mar

Këto mbetje do t’i gjeni në grykën e lumit Guadalmina, në zonën ku kalonte rruga Herkule Romake, e cila lidhte Cádiz dhe Kartagjena. Aktualisht, plani i bazilikës është ruajtur mezi, duke treguar një trup prej tre anujve dhe dy absidave të kundërta. Wasshtë ndërtuar midis shekujve V dhe VI pas Krishtit dhe supozohet se ka qenë pjesë e qytetit të Cilnian, për ekzistencën e të cilit, megjithatë, nuk ka asnjë provë.

Aty ishte edhe një nekropol. Nga ana tjetër, e gjithë trashëgimia që u gjet së bashku me këto mbetje (gurë varresh, enë, bizhuteri dhe sende varri) ndodhet në Muzeun Arkeologjik Kombëtar të Madridit. Bazilika është Monument historik nga 1931.

Bazilika Paleo-Kristiane e Vega del Mar

Banjat romake të Las Bóvedas

Ju mund të përfitoni nga vizita e tyre kur të shkoni në bazilikë, pasi ata janë vetëm pesëqind metra larg saj. Isshtë një ndërtesë tetëkëndëshe, me tetë dhoma rreth një dhome qendrore, dhe datohet midis shekujve XNUMX dhe XNUMX pas Krishtit.

Wasshtë ndërtuar në beton të fortë kështu që i ka rezistuar testit të kohës relativisht mirë. Përveç kësaj, ajo ka veçori që tavanet e saj janë të harkuara. Që nga viti 1936 është një Monument Kombëtar dhe që nga viti 2007 Pasuri me interes kulturor.

Nga ana tjetër, pranë burimeve të nxehta do të gjeni një kullë fener E ndërtuar në shekullin e XNUMX-të si pjesë e kullave të vrojtimit që kontrolluan ardhjen e piratëve nga Afrika e Veriut në brigjet. Lartësia e saj është trembëdhjetë metra dhe baza e saj ka një diametër prej tetë.

Kisha e San Pedro de Alcantara

Inauguruar në 1869, ajo i përgjigjet stili kolonial dhe ka një fasadë të veçantë me një kullë në formë prizmi që të kujton Portichuelo de Antequera. Ajo ka një plan bazilika dhe është një nga të paktat ndërtesa që kanë mbetur nga kolonia origjinale bujqësore që i dha popullatën aktuale.

Vila e San Luis

Ndërtimi i saj daton nga 1887 si një shtëpi për familjen Cuadra Raoul, e cila fitoi pronësinë e kolonisë në 1874. curshtë kurioze sepse nuk ka asnjë lidhje me stilin Andaluzian. Përkundrazi, ajo i përgjigjet francés të asaj kohe. Ka një planimetri katrore drejtkëndëshe dhe tre lartësi. Kulmi është i fshehur dhe nën të ka tre fjetje të pa dekoruar. Këtë ndërtesë do ta gjeni lehtësisht pasi tani është selia e Zyrës së Kryetarit të Bashkisë.

Mulliri Guadaiza

Përveç mbetjeve arkeologjike që ju kemi shpjeguar, kjo është ndoshta ndërtimi më i vjetër në San Pedro de Alcántara, pasi që është ndërtuar para themelimit të kolonisë. Konkretisht, është nga 1823 dhe funksioni i tij ishte të bënte sheqer. Sidoqoftë, më vonë iu kushtua modeli i fermës, një shkollë për përgjegjësit e bujqësisë që ishte pioniere në të gjithë Spanjën.

Duhet thënë se në këtë zonë është kultivuar sheqer për shekuj meqenëse është një nga vendet e pakta në Evropë ku ekzistojnë kushtet e duhura që kjo bimë të rritet. Sot do të gjeni një qendër kulturore në këtë ndërtesë.

Mulliri Guadaiza

Alkoolisti

Ndërsa sheqeri ishte i bollshëm në zonë, kolonia themeloi këtë fabrikë pijesh alkoolike në 1871. Në fakt, ajo bënte raki nga vetë melasa e substancës. Ndërtesa përbëhet nga një naos drejtkëndëshe dhe një kullë më e lartë. Por, mbi të gjitha, e saj fasadë, zbukuruar me një bordurë në pllaka të bardha dhe blu, si dhe relieve të tjerë.

Gjërat për të bërë në San Pedro de Alcántara

Qyteti Malaga ka një të bukur plazh ku mund të shijoni diellin dhe detin. Po kështu, ekziston një shëtitore prej gati katër kilometrash në gjatësi që lidhet me Puerto Banús dhe në të cilën do të gjeni bare dhe restorante të shumta me shumë animacion.

Por, nëse ju pëlqen të ecni, ju gjithashtu mund ta bëni atë përgjatë Bulevardit ose përmes Parkut të Los Tres Jardines. Dhe mbi të gjitha, ju keni Shtigje të mrekullueshme shëtitjeje në Sierra Blanca. Për shembull, ai që ngjitet në Cruz de Juanar, gati XNUMX metra i lartë, dhe ai që ngjitet në majën La Concha.

Moti në San Pedro de Alcántara

Si qyteti ashtu edhe e gjithë zona e Marbella kanë një klima mesdhetare subtropikale, me dimër shumë të butë dhe verë të nxehtë. Reshjet janë shumë të pakta dhe temperatura mesatare vjetore është rreth tetëmbëdhjetë gradë celsius. Nga ana e saj, orët e diellit në vit pothuajse arrijnë në tre mijë. Prandaj, çdo kohë është e mirë për ju të vizitoni qytetin e Malaga, edhe pse muajt më të mirë janë ato të qershor dhe shtator, kur koha është e mirë, por jo aq e nxehtë sa në korrik ose gusht.

Çfarë të hani në San Pedro de Alcántara

Gastronomia e kësaj zone nuk ndryshon shumë nga ajo e pjesës tjetër të Costa del Sol. Si zonë bregdetare, pjatat e saj bazohen në peshk i fresket. Sa i përket përgatitjes së tij, ekzistojnë dy pjata tipike që duhet t’i provoni. Njëra është "peshk i skuqur, e cila merr si lëndë të parë anchovy, skumbri kali dhe madje barbunë të kuq. Dhe tjetri hell sardele, e cila përgatitet duke i futur në një shkop dhe duke i pjekur mbi një zjarr zjarri.

Pllaka Salmorejo

Salmorejo

Gazpacho është gjithashtu pjata lokale, salmorejo dhe ajoblanco. Kjo e fundit është një supë e ftohtë që përmban ujë, vaj ulliri, hudhër, kripë, bukë dhe bajame. Ndonjëherë uthulla i shtohet gjithashtu dhe zakonisht hahet me copa pjepër ose rrush. Sa për ëmbëlsirat, ju duhet të shijoni ëmbëlsirat e vajit, borrachuelos dhe rrotullat e verës.

Nga ana tjetër, në qytetin e Malagës ekziston një numër i madh restorantesh që jo vetëm ju ofrojnë kuzhinën lokale. Ju gjithashtu mund të shijoni kuzhinën ndërkombëtare dhe madje edhe pjatat e bazuara në gastronominë më moderne.

Si përfundim, ka shumë që San Pedro de Alcántara ka për t'ju ofruar. Ju nuk duhet të humbni mundësinë për të vizituar këtë vend simpatik në Malaga. Asgjë nuk duhet të heqë nga qytete të tjera më të famshme në Kosta del Sol të tilla si Mijas, nerja, Fuengirola, Benalmádena ose Torremolinos.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*