Shkretëtira e Tabernas

Shkretëtira Tabernas është e vendosur në provincën e Almería. Konkretisht, ajo mbulon një sipërfaqe prej gati treqind kilometrash katrorë në komunat e Santa Cruz de Marchena, Gador, Gergal, Alboloduy dhe të tijat Tavernat.

Konsiderohet e vetmja shkretëtirë në Evropë, pasi të tjerët nga Kontinenti i Vjetër klasifikohen vetëm si zona të shkreta. Konformimi i tokës së tij dhe klima e zonës, me një mungesa pothuajse absolute e shiut, ka dhënë lindjen e një peizazhi të thatë shumë të ngjashëm me atë të Amerikës së thellë. Për këtë arsye, tashmë në vitet gjashtëdhjetë të shekullit të kaluar, shkretëtira Tabernas u bë set filmik për filmimin e popullores perëndimore spageti. Nëse doni ta njihni pak më mirë këtë vend kurioz në Spanjë, ju ftojmë të na bashkoheni.

Çfarë të shohësh në shkretëtirën Tabernas

Pikërisht qytetet perëndimore të ndërtuara për xhirimet e filmave të lartpërmendur janë një nga atraksionet që shkretëtira Tabernas ju ofron. Por ajo gjithashtu ka kategorinë e Zona natyrore për konformimin e tij unik gjeologjik dhe ka vende të tjera me interes. Le t'i tregojmë ato për ju.

Një peizazh spektakolar gjeologjik

Shkretëtira Tabernas i detyrohet ekzistencës së saj faktit se ajo është e rrethuar nga malet e Alhamillës, Filambret dhe Alpujarra Almeria. Këto kanë vepruar si një pengesë natyrore ndaj erërave të lagështa nga Deti Mesdhe.

Nga ana tjetër, e gjithë kjo ka çuar në një nga zonat më të thata në të gjithë Evropën. Dhe gjithashtu në një park gjeologjik autentik me vlera të mëdha. Isshtë i përbërë nga rambla dhe përrenj të vjetër që i përgjigjen peizazhit tipik të të ashtuquajturve toka të këqija ose toka të shkreta. Kjo është arsyeja pse kanione, gryka dhe oxhaqe tipike zanash janë me bollëk në zonë, ato tuma që duken si kolona natyrore kapriçioze.

Flora në Tabernas

Flora në shkretëtirën Tabernas

Flora dhe fauna e shkretëtirës Tabernas

Logjikisht, flora është e pakët në Tabernas. Sidoqoftë, ajo paraqet një specie endemike të njohur shkencërisht si Euzomodendron borgjez. Isshtë një kaçubë e vogël me dru që është një relike e vërtetë e Jurassic.

Sa i përket faunës, ju mund të gjeni disa lloje zvarranikësh si hardhuca me bisht të kuq ose gjarpri shkallë dhe gjitarët si lepujt, dhelprat, konvikti ose iriqët. Por mbi të gjitha, shkretëtira Tabernas është Zona e Mbrojtjes Speciale për Zogjtë. Midis tyre, avioni i shpejtë mbretëror, avioni i shkëmbit, arka, tufani i borisë ose kaçurrela janë të bollshme.

Për të njohur natyrën e shkretëtirës Tabernas, ju këshillojmë që të punësoni një nga shumë ekskursione të ofruara në zonë. Ju mund të zgjidhni midis rrugëve me kalë, shëtitje ose në bordin e një 4 x 4.

Por shkretëtira Almeria nuk është interesante vetëm për nga bukuria e saj natyrore. Nëse e vizitoni, do të keni mundësi të shihni disa vende dhe monumente interesante si ato që do t'ju tregojmë.

Ju sorbas një qytet që varet nga një përroskë

Ky qytet i vogël i bardhë është mjaft i papritur. Njihet si «Pellgu i Vogël» sepse një pjesë e mirë e shtëpive të tyre duket se varen nga Gryka Afa. Por ju gjithashtu mund të shihni në të Casa Konsistoriale dhe atë të Dhoma Agrare, të dyja të ndërtuara në shekullin e XNUMX-të dhe në një stil eklektik; të Shtëpia e Dukës së Albës, një pallat i bukur neoklasik nga shekulli i XNUMX-të, dhe Furrë arabe, gjurmë e industrisë së vjetër të qeramikës në qytet.

Pamje e Sorbas

Sorba

Sorbas ishte qendra kryesore e qeramikës në provincën e Almerias. Prandaj, nëse doni të merrni një suvenir të udhëtimit tuaj në shkretëtirën Tabernas, ne ju këshillojmë të blini një nga këto pjesë të çmuara, disa prej tyre unike siç është shtambë tubash ose mojaquera.

Sa për monumentet e saj fetare, ju keni kisha e Santa Maria, koka e të cilit është barok, megjithëse brendësia e tij është në stilin Mudejar dhe fasada e saj neoklasike. Ju gjithashtu mund të vizitoni Hermitazhet e Zojës së Fatimes dhe San Roque. Kjo e fundit strehon në altarin e saj neo-Gotik një imazh të vogël të shenjtit që i jep emrin e tij i cili njihet si "San Roquillo".

Jashtë fshatit ju keni Parku Natyror Yesos de Sorbas, një kompleks mbresëlënës karstik i përbërë nga disa kilometra galeri nëntokësore të krijuara sipas dëshirës së saj nga vetë natyra.

Qyteti i Terrera Ventura

Në shkretëtirën e Tabernas ju mund ta vizitoni këtë siti i vonë neolitik zbuluar në fillim të shekullit XX. Shumë nga pjesët e gjetura në të janë transferuar në muzeumet arkeologjike të Almería dhe Madrid, por përsëri mund të vizitoni Qendra e Interpretimit, ku keni shumë fakte kurioze për mënyrën e jetesës së atyre banorëve primitivë të zonës.

Tabernas, qyteti që i jep emrin shkretëtirës

Gjithashtu qyteti që i jep emrin e vet në shkretëtirën Tabernas ia vlen të vizitohet, sepse ju ofron shumë atraksione. Ky qytet i lashtë mysliman është një nga vendet më të thata në Evropë. Prova e mirë e kësaj është se Platforma Diellore Almería, një nga qendrat më të mëdha kërkimore për këtë lloj energjie në botë.

Por do të jetë më interesante të shohësh të tijat Kisha e Zojës së Mishërimit, ndërtuar në shekullin e XNUMX-të dhe shpallur një vend me interes kulturor. Në altarin e tij kryesor, ju gjithashtu mund të shihni imazhin e Virgjëresha e dhimbjeve, mbrojtës i qytetit.

Kalaja e Tabernas

Kalaja e Tabernas

Dhe, mbi të gjitha, ju duhet të vizitoni Alcazaba ose Kalaja e Tabernas, një fortesë Nasrid nga shekulli i XNUMX-të që është prishur pjesërisht, por nga e cila ka akoma disa mbetje në këmbë. Deklaruar gjithashtu një Aset me Interes Kulturor, rreth tij ekziston një legjendë në lokalitet. Ai thotë se ka pasazhe të shumta sekrete që e lidhnin atë me vende të ndryshme në Tabernas, të tilla si Rambla de Oscayar. Sidoqoftë, nuk janë gjetur tunele të tilla. Besohet se ata u hodhën në erë nga maurët kur humbën fortesën ndaj të krishterëve.

Qyteti perëndimor

Përkundër gjithçkaje që ju kemi thënë, ndoshta atraksioni më i popullarizuar i shkretëtirës Tabernas është qyteti perëndimor që u ndërtua, siç e kemi përmendur tashmë, për filmimin e perëndimore spageti në vitet gjashtëdhjetë të shekullit të kaluar.

Aktualisht është një park temë i quajtur Oasys MiniHollywood dhe gjithashtu ka një kopsht zoologjik të vogël dhe një park ujor, i cili nuk do të pushojë së mahnituri në mes të shkretëtirës. Por poli i tij i madh i interesit vazhdon të jetë vetë qyteti i Perëndimit.

Në fillim, ajo ishte e përbërë vetëm nga fasada, por më vonë shumë nga ndërtesat e saj u përfunduan. Nëse dëshironi, mund të vizitoni sherifin, zyrat telegrafike dhe bankare, mensën, madje edhe shtëpinë e varrimit. Ka edhe dy museos, kinemaja dhe makinat.

Ju mund të shihni edhe një "Duel në diell" duke interpretuar specialistë dhe duke u ndjerë si një kauboj i vërtetë duke dëshmuar një shfaqje cancan në stilin e vallëzimeve që gjallëruan netët në Perendimi i eger. Por, mbi të gjitha, nëse jeni adhurues i kinemasë së këtij zhanri, do të mendoni për skenarët ku janë xhiruar filma të tillë si 'E mira, e shëmtuara dhe e keqja' ose 'Vdekja kishte një çmim'.

Nuk është qyteti i vetëm në Perëndim që ruhet në shkretëtirë. Ata janë gjithashtu Fort Bravo, ku edhe kampet indiane nuk mungojnë, dhe fermë leone perëndimore, të cilat gjithashtu ofrojnë shfaqje.

Fort Bravo në shkretëtirën Tabernas

Fort Bravo

Qytetet e tjera pranë shkretëtirës Tabernas

Megjithëse nuk janë saktësisht në shkretëtirën Tabernas, ka qytete të tjera shumë afër që gjithashtu ia vlen të vizitoheni. Një prej tyre është Alboloduy, një qytet i bukur i bardhë në Alpujarra Almeriense, të cilit kisha e San Juan BautistaNë stilin neoklasik, është ndërtuar në shekullin e XNUMX-të.

Dhe gjithashtu ju këshillojmë të vizitoni Gergal, në të cilën imponimi i saj kala, një fortesë mbrojtëse e mesjetës së vonë shumë të ruajtur. Dhe po kështu kisha e Zojës së Karmenit, u shkatërrua gjatë rebelimit Moorish dhe u rindërtua në shekullin e XNUMX-të duke kombinuar stilet Barok dhe Mudejar.

Kur është më mirë të shkosh në këtë shkretëtirë

Megjithëse shkretëtira Tabernas nuk arrin temperaturat e larta të ditës në zonat e tjera të thata të planetit, është shumë e nxehtë në verë. Nga ana tjetër, dimrat, kur dielli perëndon, janë të ftohtë. Prandaj, ju rekomandojmë që të vizitoni vendin në pranverë, kur temperaturat janë më të buta dhe më të këndshme.

Si të shkojmë në shkretëtirën Tabernas

Tabernas ndodhet rreth tridhjetë kilometra nga qyteti i Almería, kryeqyteti i provincës. Për të shkuar në shkretëtirë, ju keni AUTOBUSES që ata të shkojnë në Sorbas ose në vetë Tabernas. Ata largohen nga stacioni intermodal Almería dhe kanë disa frekuenca ditore.

Por ju gjithashtu mund të udhëtoni me makinën tuaj. Rrugët që të çojnë drejt tij janë ato A-92 dhe, më vonë, N-340a që kalon pranë lokalitetit që i jep emrin shkretëtirës.

Pak gastronomi tipike e Tabernas

Më në fund, për të përfunduar udhëtimin tonë në shkretëtirën Tabernas, ne propozojmë një menu tipike të zonës. Sepse një vend nuk dihet plotësisht pa provuar gastronominë e tij. Mund ta filloni vaktin tuaj me disa thërrime ose me pllaken me emrin "Bujtina", e cila i ngjan ratatouille që gatuhet diku tjetër. Ka domate, piper dhe qepë të salduara në vaj ulliri dhe shoqëruar me puding të zi dhe produkte të tjera të mishit të derrit.

Kalaja e Gérgal

Kalaja e Gérgal

Ju gjithashtu mund të porosisni një hudhra patate, Një supë e ftohtë pikante ose disa gurullos. Dhe, për ëmbëlsirë, mund të provoni tortë me lëvore, Buka Calatrava ose donuts thurje. Sa për pije, mistela.

Si përfundim, siç mund ta shihni, shkretëtirë tabernas ka shumë për t'ju ofruar. Ndër atraksionet e saj janë një natyrë unike, qytete të bukura me monumente, një mjedis tipik i Perëndimi amerikan dhe një gastronomi e mirë. Rezervoni udhëtimin tuaj tani dhe njihuni me këtë vend në provincën e Almerias.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*