Selva de Irati, një vend i magjepsur për të humbur veten

Pylli Irati

Ne shkojmë në natyrë për të njohur të ashtuquajturat Pylli Irati. Mund të përkufizohet si një pyll që zë një pjesë të veriut të Navarrës dhe Pirenejve të Atlantikut. Emrin i detyrohet faktit se ndodhet në zonën e luginës së lumit Irati. Aty do të gjejmë zonën më të madhe të ahut dhe bredhit në të gjithë Evropën.

Falë përpjekjeve të të gjithë atyre që jetojnë në atë zonë, të tyre gjendja e ruajtjes është e shkëlqyeshme. Diçka që vlerësohet gjithmonë, në mënyrë që të gjithë të vazhdojmë të shijojmë një vend kaq magjik sa ky. Ejani me ne dhe zbuloni gjithçka që Pylli Irati mund të na ofrojë.

Si të shkoni në Pyllin e Iratit

Orbaitzeta

Isshtë qyteti i parë që është afërsisht një orë larg Pamplona. Kjo do të na japë një nga më të mirat hyrjet në Pyllin e Iratit. Për të arritur atje, ne do të marrim N-135, por në drejtim të Francës që na çon përmes Zubirit. Pastaj, ne do të marrim N-140 dhe do të arrijmë në Arive. Aty na mbetet vetëm të marrim devijimi për në Orbaitzeta. Nga ana tjetër, ju gjithashtu mund të merrni A-21 në Aoiz. Kur të jemi këtu, mund të vazhdojmë në NA-172 ose NA 2040 që na kthen përsëri në Arive.

Rrugët e Pyjeve të Irati

Ochagavía

Qyteti tjetër është Ochagavía. Përsëri nëse largohemi nga Pamplona deri tek ajo, ne duhet të marrim A-21. Në më pak se gjysmë ore, do të duhet të largohemi drejt shenjës Lumbier. Pastaj, vazhdojmë me NA-178 derisa të arrijmë në Ezcaroz. Më në fund, marrim NA-140 për të arritur destinacionin tonë, i cili nuk është askush tjetër përveç Ochagavía. Nga këtu, ne vetëm duhet të marrim NA-2012 deri në porti i Taplas dhe atje do të kemi Pyllin tonë Irati.

Rrugët në dispozicion nga Orbaitzeta

Për të qenë në gjendje të shijoni në maksimum këtë mjedis, do të keni mundësi të përdorni rrugë të ndryshme nëpër xhungël. Ato janë të përshtatshme për të gjitha moshat. Përveç kësaj, në fillim të çdo turne, ju do të keni informacionin e shpjeguar qartë. Akoma, ato janë zakonisht më pak se 10 km. Çdo rrugë përmes së cilës shijohet rruga është shënuar në dy ngjyra: jeshile dhe e bardhë. Dy pikat e hyrjes në pyll janë Orbaitzeta dhe Ochagavía. Ne fillojmë me të parën!

Arrazola

Një nga rrugët e para që nuk gjetëm, kalon nëpër Zona e Arrazolës. Në total ka rreth 8 kilometra që mund t'i bëjmë brenda një ore e gjysmë. Ekziston një zonë në rritje që arrin zonën e kullotës dhe zbret përsëri, pasi është një rrugë rrethore.

Vetmia e San Esteban

Duke u ngjitur në Arrazola, ne vazhdojmë deri në Vrimë ujitje Orionzilo. Shtë një zonë ngjitjeje, por ia vlen. Vetmia e San Esteban na pret, jo pa harruar më parë pjesët e bimësisë që janë përrallore.

Sheshi Beunza

Pak më shumë se një orë do të na marrë Turne në Sheshin Beunza. Ajo largohet nga parkingu dhe ne duhet të shkojmë në drejtim të digës. Ne kemi nevojë për ta kapërcyer atë, por gjithmonë duke skajuar rezervuarin. Shtë një nga pjesët më të thjeshta dhe që mund ta bëjmë brenda një ore. Merrni një aparat fotografik të mirë sepse do t'ju duhet!

Erlan parajsat

Nëse kjo rrugë është, ajo tashmë ka emrin e asaj që ne do të gjejmë. Një parajsë e madhe është e fshehur në të. Përmes bimësisë, ne do të arrijmë në kënetën e Irabisë. Ne do të shkojmë deri në buzë kodrës së Mozolotxiki. Në vetëm 5 kilometra dhe më pak se një orë, ne do të shijojmë natyrën dhe freskinë e saj.

Lumi Selva Irati

Fabrika e armëve

Në këtë rast, ne po flasim për një pjesë prej rreth një orë e dyzet minuta. Por sigurisht, gjithashtu ia vlen. Duke lënë Fabrikën e Armëve, ne kapërcejmë një gardh dhe kthehemi majtas. Pas pak ngjitje, ne do të shohim rrënojat e asaj që ishte Kalaja e Arkelisë. Ju do të bëni pjesën më të madhe të udhëtimit nëpër pyllin e ahut.

Turne nga Ochagavía

Ecja e shqisave

Me emrin, gjithçka thuhet. Në këtë itinerar të ri, ne do të arrijmë në vetmitimin e Virgjëresha e Dëborëve. Pasi e shijuam, shkuam plotësisht në pyll. Të jesh në gjendje në këtë mënyrë të vlerësosh të gjitha llojet e pemëve që strehon.

Shtegu i lumit Urbeltza

Kjo është një nga këto turne që mund t’i bëjmë me fëmijë. Në këtë rast do të largohemi nga Virgen de las Nieves. Do të zbresim në shtegun e lumit. Një mënyrë për të admiruar bukurinë e saj dhe atë të pjesës tjetër të natyrës që do të gjejmë.

Rezervuari i Irabisë

Gjurma e Pyjeve Zabaleta

Nëse keni kohë, asgjë si një itinerar i tillë. Janë gati dy orë, por sigurisht që do t’ju ​​kalojë shumë shpejt. Në këtë rast, ne do të arrijmë në shtëpinë e pyllit. Ajo është e vendosur në Rezervuari i Irabisë. Gjithsej 8 kilometra ku do të kemi më shumë se pamje të mrekullueshme.

Legjenda e Pyllit të Iratit

Thuhej se në këtë pyll disa qenie që jetonin në shpella. Ata dolën prej tyre vetëm drejt natës për të qenë në gjendje të rrotulloheshin. Përveç tyre, nuk ishte zot i pyllit. Megjithëse kishte një trup njerëzor, ai shoqërohej nga një mane e gjatë që mezi e linte fytyrën apo trupin të shfaqej. Sigurisht, këmbët kishin diçka të veçantë. Njëri dukej mjaft njerëzor por tjetri përbëhej nga një thundër. Ai ishte përgjegjës për kujdesin për pyllin dhe kafshët që jetonin atje. Ai ishte i mirë dhe shumë miqësor. Kur nuk donte që ai të shqetësohej, ai u kthye në ah. A do të jetë akoma mes tyre?

Ku te qendrojme

Ju nuk do të keni problemet e akomodimit. Zona, si dhe rrethinat e saj, janë plot me hotele, hostele, shtëpi rurale ose hostele. Një larmi e madhe e vendeve që ju mund të zgjidhni në varësi të ekonomisë tuaj.

  • hotele: Të hotel rurale Besaro është pothuajse në portat e Xhunglës. Një ambient elegant, i qetë dhe perfekt për relaksim. Ju gjithashtu mund të zgjidhni Hotel rural Auñamendi. Trembëdhjetë dhoma shumë të bollshme që gjenden në Ochagavía. Në Jaurrieta mund të gjeni Hotel Irati. Xhungla është më pak se 12 kilometra larg tij.
  • Hostele: Hotel Salazar është shumë afër La Selva, vetëm rreth 3 kilometra. Nga afërsia, ekziston edhe Sarigarri Inn. Vetëm 500 metra nga rruga kryesore. Në Jaurrieta mund të gjejmë edhe Casa Sario. Nga këtu mund të përdorni edhe rrugë të ndryshme dhe mjedise unike.

Shtëpia rurale e Vendit Bask

  • Shtëpi rurale: Disa nga shtëpitë rurale në zonë janë, Casa Txikirrin, Zubialde ose Tainta, ndër të tjera. Të gjithë ata do t'ju tregojnë vendet më të relaksuara, në të njëjtën kohë që ju të shijoni një shtëpi tradicionale. Shtëpi me të gjitha pajisjet e nevojshme për qëndrimin tuaj në to.
  • hotel: Në këtë rast, do të keni thirrjen Hotel Pyrenees. Ju do ta gjeni në Oronz dhe vetëm 3 km nga Ochagavía.

Kampingu Selva de Irati

Ju mund të zgjidhni midis dy kampeve. Në njërën anë është Kampimi në Urrobi e cila është rreth 15 minuta nga La Selva. Ndërsa nga ana tjetër, ju mund të zgjidhni të ashtuquajturën, Murkuzuria. Kjo e fundit ndodhet në Esparza de Salazar, ose çfarë është e njëjta gjë, në derën e Xhunglës. Në to keni të dy zonat e kampingut, shtëpi njëkatëshe ose kasolle marinari. Përveç një zone bar dhe sigurisht, një pishinë. Për më shumë se çmime të arsyeshme, ju mund të zgjidhni opsionin që i përshtatet më mirë xhepit tuaj.

Si është moti në Irati?

Duhet thënë që ka reshje të mjaftueshme gjatë gjithë vitit. Edhe kështu, në sezonin e verës, muaji korrik shquhet për temperaturat e larta. Për këtë arsye, është e domosdoshme të vizitoni zonën në pranverë ose ditët e para të verës për të qenë në gjendje të bëni shtrirjen pa probleme. Edhe pse vërtet në verë nxehtësia nuk është as mbytëse. Po është e vërtetë, që nganjëherë ato mund të kalojnë 30º. Temperatura mesatare, gjatë gjithë vitit, është rreth 10 gradë. Muaji me më shumë reshje është dhjetori, ndërsa më i ftohti është janari.

Mapa

Me siguri duke parë një imazh si ky, ju tashmë merrni një ide më të mirë për gjithçka që keni në dispozicion. Në këtë rast, fjalët janë të panevojshme. Të dyja qytetet më të afërta, të tilla si parkime makinash ose pika interesi, ato janë mjaft afër destinacionit tonë.

Të dhëna me interes

Tani që dimë si të shkojmë atje, rrugët e ndryshme për të ndjekur dhe ku të qëndrojmë, ia vlen të dimë një tjetër pikë të rëndësishme. Ju keni pika informacioni, si dhe një shërbim roje. Kur ky shërbim ekziston, ai tarifohet. Do të jetë 2 euro për të parkuar motorin, 5 makinën dhe autobusin 30 euro. Edhe pse nëse konsumoni më shumë se 15 euro në lugina e Aezkoa ose Salazar, atëherë këto çmime ndryshojnë. Do të jetë 1 euro për motorët, 2 për makinën dhe 15 për autobusët. Goesshtë e vetëkuptueshme që ne do të duhet të veshim këpucë shumë të rehatshme dhe sportive, si dhe të mbajmë një çantë shpine të vogël me ujë.

Imazhi i hartës: selvadeirati.com


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*